Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 9,095.37 -0.24%    GRNT 917.56 -0.21%    KMB 5,421.26 -0.95%    MPT 63,471.43 0.48%    MTUR 5,250.00 -3.67%    RMDEN16 98.50 0%    RMDEN17 98.30 1.34%    STB 1,043.41 -1.58%    TEL 303.00 -2.26%    TNB 17,027.50 -0.48%    

Шест начини кои ќе ви помогнат да бидете господар на сопственото време

Време: 11:31

Датум: јануари 15, 2013

Категорија: КАРИЕРА

vreme

Имате чуство како да немате време за ништо, покрај тоа што сте добро организирани и давате се од себе? Можеби едноставно работите не ги правите на вистинскиот начин. Како би биле господар на сопственото време, придржувајте се на следниве совети.

„Јас“ не е лош збор!

Притисокот да се биде најдобрата мајка, ќерка, пријателка и партнерка, да не спомнуваме и работник, често може да не доведе да заборавиме на она најбитното- себе. Време е да станете малку себични.

Како? Без оглед колку го сакате своето семејство и пријателите, ако пред се не се сакате и не водите доволно грижа за себе, нема да имате повеќе што да понудите. Ваш приоритет би требало да биде обезбедувањето на средства кои ќе ви помогнат да се носите со животните предизвици.

Пробајте го следново: Вратете го во употреба зборот „себична“ со што ќе го направите позитивен. На тоа треба да гледате како чин на алтруизам, бидејќи задоволувајќи ги своите потреби ќе имате повеќе време на располагање за другите околу вас.

Уживајте во моментот

Смс пораките и електронската пошта можат да ви бидат и повеќе од помош, но тоа не значи дека со нив треба да си го потрупувате секој слободен момент. Уживајте во секој слободен момент до крај.

Како? Ако го набљудувате секој среќен момент низ вашиот објектив од фотоапаратот или преку мобилниот телефон, веројатно вие само делумно уживате во него. Колку сте повеќе присутни во целост, живеете во сегашноста, благодарни сте на се што имате во моментот, се повеќе ќе станете свесни дека времето работи во ваша корист.

Пробајте го следново: Факт е дека сме доста приврзани за мобилните телефони, таблет компјутерите, но зошто да не пробаме повремено да ги исклучиме? Ако сакате да одвоите пола саат за себе, исклучете ги сите електронски уреди. Моментално ќе се фокусирате на работите кои се случуваат околу вас.

Работете помалку, живејте подолго

Можеби имате премногу работи кои треба да ги завршите, но дали сте сигурни дека би дошол крај на светот доколку не ги завршите на време? Доброто управување со времето не значи дека треба да ја завршите целата работа, туку помалку да работите и да бидете среќни поради тоа.

Како? Без оглед дали сакате да се занимавате со некоја физичка активност или пак да се запишете на некој курс, време е да престанете да гледате на квантитетот на обврските кои ги извршувате, туку да се фокусирате на нивниот квалитет.

Пробајте го следново: Направете ревизија на времето. Направете список на сите активности кои ги обавувате во различни животни области и идентификувајте ги работите кои во вашиот живот даваат позитивен придонес. За останатите активности потребно е да се запрашате дали воопшто е потребно да ги исполните .

Доколку кон своите обврски постапувате со селекција, тоа значи дека секој дел од вашиот живот може да биде исполнет а вие нема да бидете преуморни за да уживате во нив.

Ослободете се од луѓето кои ви ја одземаат енергијата и времето

Сите ние имаме неколкумина – пријатели кое секое гледање го претвораат во состанок во кој главна тема е нивниот живот, на кој сите точки на дневниот ред се нивни проблеми. Вредноста на работите може да се одреди со пари, но понекогаш се однесуваме неодговорно кога се во прашање часовите на нашето време.

Одговор?

Престанете да си го трошите своето време.

Редовно треба да ги согледувате работите во својот живот кои не мора да ги правите и да се запрашате дали е тоа добро за вас и дали всушност тоа го сакате. Доколку одговорот е негативен тогаш не правете го тоа.

Пробајте го следново: Едноставно откажете се од обврските кои ви ја црпат енергијата така што на сите ќе им дадете до знаење дека повеќе не сте во состојба да продолжите. Дадете им до знаење на веќе спомнатите пријатели, дека повеќе не сте во состојба да ги слушате нивните „кукања“, и доколку навалуваат, кажете им дека немате време за чести состаноци.

Планирајте мал одмор. Сеедно дали се работи за фотографирање, читање книга или посета на кино, на сите нас ни се потребни мали работи кои не прават среќни, здрави и нормални. Меѓутоа, преголемиот распоред со кој се сретнуваме секојдневно, често придонесува да си ги скратиме овие мали задоволства. Доклоку ви се случува ова, земете го тефтерот и договорете си состанок со себе!

Како? Доколку ви е потребно време да размислите како би го поминале денот, вие всушност можете да си ја обликувате вашата стварност. Многу полесно е да одбиете некој, кога веќе однапред знаете дека тој ден одредена работа ќе ја правите во одредено време.

Пробајте го следново: Во својот планер внесете одредени денови во текот на месецот кои сакате да ги одвоите само за себе. Придржувајте се до овие одредени датуми како да станува збор за некој многу важен состанок и ветете си себе си дека ќе направите се што можете да не ги прескокнете тие денови или пак да ги замените со нешто друго.

Научете да кажете дипломатско „Не“

Ако на се, вашиот одговор е „Да“, не е чудно што времето ви „бега“ од контрола. Наместо разни исклучоци, научете да кажете дипломатско „Не“.

Како? Само едно празно „Не“, може да звучи грубо, но не треба да се оправдувате. Трикот е во тоа да бидете неутрални, со цел да го ублажите ударот.

Пробајте го следново: Поканети сте да го поминете викендот со пријателите, а вие сте испланирале да останете дома и да се посветите себе си. Пробајте да бидете дипломатични и на пример кажете: „Колку добра идеја за некој следен пат“.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • 7 корисни совети за располагање со парите

  7 корисни совети за располагање со парите

  За речиси 15 години работа во финансиските одделенија на компаниите како што се Blackstone и Morgan Stanley, Зак Фриедман од прва рака видел како компании можат…

 • 6 особини на ментално силните луѓе

  6 особини на ментално силните луѓе

  Сталоженоста и менталната сила се премногу потребни доблести за опстанок во ова време, каде мултитаскингот е задолжителен, а слободното време речиси непостоечка категорија. Иако на…

 • Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Изненадувачки заклучок: Жените немаат корист од тоа да им се жени шефици

  Истражување објавено во списанието European Sociological Review покажало како “значителен родов јаз во платите” постои и кога жените се во лидерски позиции во компаниите. Во студијата…

 • Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Бил Гејтс: Ова се трите клучни вештини за успех во иднината (видео)

  Легендарниот технолошки претприемач, ко-основач на Microsoft и еден од најбогатите луѓе во светот, Бил Гејтс е опседнат со иднината. Често работи со пронаоѓачи и визионери, чита…

 • За што служи професионалната ориентација?

  За што служи професионалната ориентација?

  Големите животни одлуки, исто така, бараат висок ризик. Не е случајно што дури и во раните тинејџерски денови се јавува несигурност и конфузија. За правилен…

 • 7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  7 чекори кои ќе ви помогнат да излезете надвор од вашата комфорна зона

  Излегувањето од нашата “комфорна зона” е нешто со кое сите се соочуваме во животот. Од качување на велосипед без помошни тркала, нова училишна средина, нова…

 • Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Решете го стресот на работа со овие едноставни трикови!

  Овие совети ќе ви помогнат да не се нервирате премногу на работното место… Три четвртини од жените чувствуваат стрес на работното место и сметаат дека…

 • Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Како да напишете e-mail на кој ќе ви одговорат и најзафатените луѓе?

  Испраќање на “ладен e-mail” може да ве доведе до нов клиент, вработен или дури до нова работа. Сепак, како што веројатно знаете од искуство, обид…

 • Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Можеби мислевте дека сте вредни, но работата за време на викенд има негативни последици!

  Истражувањата покажале дека не е добро да работите во неработните денови… Одењето на работа за време на викендите за никого не е среќна опција. Додека…

 • Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Instagram инфлуенсерите го уништуваат јавниот простор

  Проблемите кои инфлуенсерите ги прават кога се во прашање јавни и приватни простори, најдобра илустрација е една приказна од 2018 година, кога фармата Bogle Seeds мораше…