Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,727.73 -0.04%    GRNT 730.00 0.14%    KMB 3,789.68 1.44%    KSPR1 26.00 0%    KVAS 12,000.00 0%    MPT 28,100.00 -1.4%    MTUR 4,204.00 0.06%    OHB 5,650.00 0%    OKTA 3,452.06 3.02%    RADE 1,521.00 3.47%    RMDEN16 95.10 0%    RZUS 134.00 2.07%    SBT 1,957.78 0.71%    STB 940.00 0%    STBP 688.00 0%    STIL 124.42 3.87%    TKVS 3,987.14 -0.32%    TNB 13,150.00 1.15%    TPLF 1,799.53 2.06%    TTK 884.00 0%    VROS 14,640.00 2.74%    ZILU 165.00 -1.2%    ZPKO 2,809.00 0.04%    

8 намирници за блескав изглед на кожата ова лето

Време: 12:43

Датум: јули 14, 2017

Категорија: ЗДРАВЈЕ

На стареењето на кожата не влијае само сонцето. И исхраната има големо влијание, а бидејќи кожата е најголемиот и највпечатлив орган, на неа најпрвин се покажуваат сите недостатоци на хранливи материи. За да го задржите сјајот на кожата ова лето, мора да внесувате доволно течности и мора да се храните правилно. Овие намирници се најдобри за кожата.

1. Лубеница

Деведесет проценти од лубеницата се вода, која го хидрира телото. Покрај тоа, таа е богата со витамин Ц, кој е потребен за здраво производство на колаген. Нејзините антиоксидантски одлики ја прават добра за ослободувањето од слободните радикали.

2. Бобичесто овошје

Свежото овошје како што се боровниците, капините, малините и јагодите не само што е вкусно, туку е и полно со антиоксиданти кои можат да ја заштитат кожата од штетното дејство на сонцето.

3. Ананас

Покрај витамините и минералите, ова тропско овошје содржи и бромелаин, кој се бори со изгорениците, што е добро за лицата кои имаат проблеми со изгореници од сонцето.

4. Цитруси

Портокалите, грепфрутот, лимоните, лиметата – за кој и да се одлучите нема да погрешите, бидејќи сите се добри за вашата кожа. Нивниот витамин Ц и аминокиселините, како што се пролин и лизин, играат важна улога во производството на колаген, кој кожата може долго да ја одржи млада.

5. Краставица

Краставиците се добри и за смирување и подмладување на очите но и за добриот изглед на кожата општо. Поголем дел во краставицата е вода, па затоа таа е совршена и за хидратација.

6. Домат

Доматот е совршен за заштита на клетките на кожата балагодарение на ликопенот, кој не само што го поттикнува производството на колаген, туку се бори и против формирањето на брчки.

7. Лосос

Ако сакате вашата кожа да биде свежа и сјајна, јадете лосос почесто. Неговите омега 3 масни киселини се клучна состојќа за регулација на производството на маст во клетките на кожата.

8. Кокосова вода

Наместо да пиете енергетски напитоци полни со шеќери, слободно можете да ги замените со кокосовата вода. Таа ја подобрува еластичноста и го чува младиот изглед на кожата благодарение на своите хидратантни моќи и големата доза на калиум, кој помага во тоа поголема количина на хранливи материи и кислород да допрат до кожата, со што се поттикнува циркулација.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Со само неколку рутински навики победете ја сезонската алергија!

  Чешање на очите, воспалено грло, непречено кивање. Овие симптоми упатуваат на сезонска алергија. Со цел спречување на овие симптоми ви нудиме неколку едноставни трикови кои…

 • Домашен лек против главоболка кој делува побрзо од апчиња!

  Домашен лек против главоболка кој делува побрзо од апчиња!

  Кога ќе не заболи главата, обично посегнуваме по било кој лек против болки кој го имаме при рака. Сепак, доколку го направите овој еликсир, тој…

 • Дали сода бикарбоната „лекува“ киселина?

  Дали сода бикарбоната „лекува“ киселина?

  Сода бикарбоната е најчестиот лек против киселина од домашните лекови. Еве што велат експертите, дали таа е делотворна. Дури една третина од популацијата страда од…

 • Што се случува во телото по два дена без цигари

  Што се случува во телото по два дена без цигари

  Ако веќе сте се обиделе да ги оставите цигарите, а не сте успеале … знаете тоа колку мож да биде тешко. Никотинот ви одзема драгоцен…

 • 3 причини кои ќе ве убедат секој ден да изедете барем една краставица

  3 причини кои ќе ве убедат секој ден да изедете барем една краставица

  Постојат се повеќе докази кои укажуваат на тоа дека краставиците се богати со хранливи материи кои можат да им се спротистават на опасните болести, и…

 • Вратете и го животот на уништената коса: Неверојатна маска од авокадо

  Вратете и го животот на уништената коса: Неверојатна маска од авокадо

  Пробајте ја оваа неверојатна маска за коса која ќе и го врати животот на уништената коса. Авокадото е полно со витамините Е и Б и…

 • Здрава комбинација со која ќе ја запрете гладта

  Здрава комбинација со која ќе ја запрете гладта

  Овој вкусен шејк ќе го продолжи чувството на ситост и ќе го спречи непотребното грицкање меѓу оброците. Состојки: – 1 шака кељ – 1 исчистено…

 • Стевиа –нискокалорична и природна алтернатива за белиот шеќер!

  Стевиа –нискокалорична и природна алтернатива за белиот шеќер!

  Зошто да користиме Стевиа? Доколку сакаме да ја намалиме телесната тежина, да имаме нормален крвен притисок, регулиран дијабетес и заштита на оралното здравје, првиот чекор…

 • Напиток за посилен имунитет и отстранување на пролетниот замор

  Напиток за посилен имунитет и отстранување на пролетниот замор

  Во пролетта природата навлегува во фаза на будење, како и нашето тело. Сепак, заморот, психичката и физичката омалаксаност се многу чести појави во овој период.…

 • Утрински еликсир од лимон и куркума

  Утрински еликсир од лимон и куркума

  Додавањето на куркума во вашиот утрински напиток е евтино, пријатно, а и ќе го препороди вашето тело… Куркумата е неизбежна во индиската кујна, но доколку…