Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 8,000.06 -1.23%    BESK 10,200.00 -0.97%    GRNT 787.11 -0.9%    KMB 3,883.57 0.07%    MPT 29,500.00 0%    OKTA 4,231.82 0.76%    RMDEN09 97.77 2.92%    RMDEN16 95.20 0.11%    RZUS 139.00 0.72%    STBP 697.48 -0.18%    TKVS 4,182.84 -1.42%    TNB 14,536.25 0.25%    TTK 994.25 -0.51%    UNI 2,198.00 2.9%    

Dacia официјално објави дека ќе прави електричен автомобил

Време: 15:33

Датум: July 12, 2017

Категорија: АВТОБИЗ

Компанијата „Renault“ ќе развива електрично возило по прифатлива цена, кој ќе се продава под брендот „Dacia“. Тоа го призна комерцијалниот директор на францускиот производител во Романија – Хаким Бутера.

„Ние треба да се адаптираме на новите барања и новото преминување на автомобилската индустрија кон алтернативни горива. Очигледно ова е глобалниот тренд и „Dacia“ е дел од него“, коментира Бутера.

Според него, 2040-та година (тогаш Франција официјално ќе ја забрани продажбата на бензински и дизел автомобили) може изгледа прилично далеку, а во компанијата веќе се подготвуваат за овој момент. Бутера не посака да открие детали за првиот електромобил на „Dacia“, но признава дека ќе биде или хечбек со димензиите на „Sandero“, или компактен кросовер, каков што е „Duster“.

Во моментов во Романија само 1% од локалната флота се состои од електрични или хибриди модели. Во Франција, работите се малку подобри- околу 4%. Во исто време, сепак продажбата на „зелени“ возила во Романија се зголемија речиси 3 пати за првите 4 месеци од годинава – од 195 во 2016-та на 548 во 2017-та година.

Зголемувањето на интересот за таков тип автомобили е значително олеснето од фактот дека повеќето локални бензиски пумпи имаат способност за брзо и лесно монтирање на станици за полнење. Такви се ставаат на најголемите булевари во Букурешт, како и на паркинзите пред хипермаркетите.

Романската влада веќе најави програма за помош од страна на државата на оној кој си купил електрично или хибридно возило. Кај автомобилите на струја субвенцијата достигнува 10.000 евра. Уште 1.500 евра се додаваат при враќање на стариот автомобил, па купувачот може да го добие електричниот модел со попуст до 11.500 евра.

КОМЕНТАРИ

НАЈНОВО ОД КАТЕГОРИЈАТА

 • Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Првиот SUV на Aston Martin ќе се вика Verakai 

  Британската компанија одби да ги коментира овие информации, иако името „Verakai“ совршено се вклопува со актуелната номенклатура на буквата „V“ покрај имињата „Vantage“, „Vanquish“ и…

 • Audi се откажува од R8

  Audi се откажува од R8

  Германскиот производител на автомобили „Audi“ нема да ја развие третата генерација на спортскиот модел „R8“. Информацијата беше потврдена од Петер Мертенс, техничкиот директор на компанијата,…

 • Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  Редизајнираниот Passat пристигнува во текот на 2018-та

  По нецели четири години на пазарот, „Passat B8“ ќе биде „освежен“ со цел да продолжи со успехот со кој се натпреварува со конкуренцијата на европскиот…

 • BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  BMW подготвува 6 нови модели со преден погон

  Германскиот концерн „BMW“ подготвува шест нови модели со преден погон врз основа на новата платформа „FAAR“ (Frontantriebsarchitektur), објави „Autocar“. На неа ќе бидат направени како…

 • Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Поради проблеми со воланот Форд повлече 1,4 милиони возила

  Американскиот гигант „Форд“ повлече речиси 1,4 милиони возила поради проблеми со воланот. Како што пренесуваат американските медиуми, на моделите „Фјужн“, односно „Мондео“ во Европа и…

 • KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  KIA го обнови Carnival (фото+видео)

  Јужнокорејската компанија „KIA“ го покажа обновениот модел „Carnival“. Автомобилот од 2019-та година ќе се појави на локалниот пазар со почетна цена од 28.800.000 вона, што…

 • Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Наскоро ќе има поспортски Jaguar I-Pace (фото+видео)

  Во блиска иднина „Jaguar“ може да им понуди на своите клиенти поспортски верзии на електричните модели, засега е „I-Pace“ кои ќе биде доработен од експертите…

 • Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за Urus ги изненади дури и во Lamborghini

  Интересот за новиот суперкросовер „Lamborghini Urus“ ги надмина дури и најхрабрите очекувања на италијанскиот производител. Ова беше откриено во интервјуто за „CNBC“ од генералниот менаџер…

 • Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Дебитира новиот Ford Mustang California Special (фото+видео)

  Уште во текот на летото, „Ford“ планира да го лансира новиот „Ford Mustang California Special“. Моделот е „наследник“ на истоимениот спортски автомобил, кој се произведуваше…

 • Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

  Кризата во луксузниот SUV сегмент завршува во 2019-та

  Двегодишната криза во побарувачката на големи SUV модели од луксузниот сегмент на европскиот пазар ќе заврши во 2019-та година. Причината за тоа е премиерата на…