среда, јануари 19, 2022
ПочетнаСПОРТБИЗТоп 10 најплатени фудбалери во светот

Топ 10 најплатени фудбалери во светот

10-didier-drogba--178-million

10. Дидиер Дрогба- 17.8 милиони долари

Клуб: Галатасарај

Земја: Турција

Плата: 15.7 милиони долари

Останати приходи: Има склучено големи рекламни договори со Најк и Пепси.

9-ricardo-kaka--193-million

9.Рикардо Кака- 19.3 милиони долари

Клуб: Реал Мадрид

Земја: Шпанија

Плата: 14.3 милиони долари

Останати приходи: Има склучено големи рекламни договори од 5 милиони долари со Адидас и Пепси.

8-neymar--195-million

8.Нејмар-19.5 милиони долари

Клуб: Сантош

Земја: Бразил

Плата: 10.4 милиони долари

Останати приходи: Има склучено големи рекламни договори од 9.1 милиони долари со Најк,Ред Бул, Панасоник и Волкцваген.

6-tied-fernando-torres--202-million

7.Фернандо Торез- 20.2 милиони долари

Клуб: Челзи

Земја: Англија

Плата: 16.6 милиони долари

Останати приходи: Има склучено  рекламни договори со Најк и Пепси за 3,6 милиони долари.

6tied-yaya-toure--202-million

6.Јаја Туре- 20.2 милиони долари

Клуб: Манчестер Сити

Земја: Англија

Плата: 16.6 милиони долари

Останати приходи: Има склучено  рекламен договор со Пума за 3,6 милиони долари.

5-wayne-rooney--203-million

5.Вејн Руни- 20.3 милиони долари

Клуб: Манчестер Јунајтед

Земја: Англија

Плата: 17.8 милиони долари

Останати приходи: Има склучено  рекламни договори со Најк и Харпер Колинс за 2,5 милиони долари.

4-sergio-aguero--208-million

4.Серхио Агуеро- 20.8 милиони долари

Клуб: Манчестер Сити

Земја: Англија

Плата: 16.6 милиони долари

Останати приходи: Има склучено  рекламни договори со Пума и Пепси за 4,2 милиони долари.

3-lionel-messi--403-million

3.Лионел Меси-40.3 милиони долари

Клуб: Барселона

Земја: Шпанија

Плата: 21.2 милиони долари

Останати приходи: Има склучено  рекламни договори со Адидас,Пепси,ЕА Спортс,Долче&Габана и Туркиш Аирлајнс  за 19,1 милиони долари.

2-cristiano-ronaldo--435-million

2.Кристијано Роналдо- 43.5 милиони долари

Клуб: Реал Мадрид

Земја: Шпанија

Плата: 21.9 милиони долари

Останати приходи: Има склучено  рекламни договори со Најк и Кастрол за 21,6 милиони долари.

1-david-beckham--506-million

1.Дејвид Бекам- 50.6 милиони долари

Клуб: ПСЖ

Земја: Франција

Плата: 6.5 милиони долари

Останати приходи: Има склучено  рекламни договори со Адидас, Брајтлинг и Х&М за 44,1 милиони долари.

НАЈНОВИ ВЕСТИ

СЛЕДЕТЕ НЕ

91,744фановиЗаследи
2,161следбенициЗаследи
1,419следбенициЗаследи