Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,706.20 0.1%    BESK 9,518.00 -4.73%    FERS 56,000.00 0%    GRNT 830.00 0%    KMB 3,080.91 -1.75%    MPT 28,853.20 -0.19%    PPIV 37,500.00 0%    RMDEN13 96.00 0%    RMDEN16 94.50 0%    STBP 600.00 0%    STIL 150.08 -2.55%    TEL 284.66 0.59%    TTK 972.40 2.36%    UNI 1,999.20 -0.04%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 282)

Ракот на дојка може да биде минато?

Ракот на дојка може да биде минато?

Истражувачите од Меѓународната интервентна студија за рак на дојка, позната како IBIS-II, ги повикуваат жените да учествуваат во студијата која може значајно да помогне во спречување на ракот на дојка. Главниот истражувач на IBIS-II, професорката Кристобел Сондерс од Универзитетот Западна Австралија Винтроп, вели…

Болести предизвикани од дебелината

Болести предизвикани од дебелината

Дебелината не е само естетски проблем – вишокот килограми предизвикува и сериозни здравствени проблеми. Спречете ја на време, бидејќи списокот на болести кои ги носи е прилично долг. 1. Коронарна болест на срцето Дебелината е поврзана со ризик од развој…

30 минути пешачење – рецепт за здрав живот

30 минути пешачење – рецепт за здрав живот

Сите знаеме дека ќе бидеме поздрави и посреќни доколку редовно вежбаме, ама и покрај таквите познавања, вежбањето ретко го применуваме во пракса. Федералната влада на САД им препорачува на своите граѓани да вежбаат најмалку три часа седмично. За обичниот човек…

Попладневното кафе му штети на сонот

Попладневното кафе му штети на сонот

Истражувањето спроведено во САД покажува дека конзумацијата на кафе дури и шест часа пред да се оди на спиење, може негативно да влијае на квалитетот на сонот. Резултатите што ги објави „Journal of Clinical Sleep Medicine“ се добиени од испитувањето на 12 здрави…

Трикови за намалување на калориите во исхраната

Трикови за намалување на калориите во исхраната

Слабеењето може да биде многу едноставно и да не одзема многу од вашата енергија. Едноставно треба да најдете начини да ја намалите консумацијата на калории, без тоа да ви создава чувство дека се лишувате од нешто. Се разбира, резултатите нема…

Кои нешта го уништуваат нашиот имунитет?

Кои нешта го уништуваат нашиот имунитет?

За добар имунитет кој функционира правилно, неопходно е редовно и секојдневно да се грижиме за правилната функција и одмор на телото. Имунитетот се состои од низа на многу сложени процеси кои на комплексен начин се борат со страните организми во…

Што добиваме од здравиот појадок?

Што добиваме од здравиот појадок?

Ако го прескокнете појадокот, ќе испуштите значителни придобивки за вашето здравје. Токму затоа е потребно да прочитате што е нутритивен и здрав појадок и кои категории производи можете да ги комбинирате. Можеби појадокот се наоѓа на последното место од Вашата…

Зошто е важен витаминот Б комплекс

Зошто е важен витаминот Б комплекс

Витамините се комплексни соединенија од различна хемиска природа кои се важни за нормалното биолошко функционирање на многу живи суштества. Поточно, тие во многу мали количини се потребни за растењето, нормалното функционирање на клетките и ткивата и општо, за одржување на…

Вежбајте додека седите

Вежбајте додека седите

Човечкото тело не е „дизајнирано“ да поминува долго време во седечка положба. Сепак, поради работа или по сопствен избор, многу луѓе се врзани за столот. Наредниот пат кога ќе останете подолго време во седечка положба, потсетете се дека постојат едноставни…

Намирници кои не штитат од рак

Намирници кои не штитат од рак

Во борбата против ракот следат осум типови на храна кои можат да ни помогнат да го минимизираме ризикот од појава на канцер и да ни помогнат во превенирање и на другите болести. Домат Во свежиот домат има состојка ликопен која…