Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 280)

Кои токсини ги имаме во организмот?

Кои токсини ги имаме во организмот?

Британски научници од Универзитетот Ексетер, утврдиле дека присутноста на одредени токсини во организмот се менува во зависност од социоекономскиот статус. Користејќи податоци на американскиот Центар за контрола и превенција на болести (ЦДЦ), истражувачите утврдиле поврзаност на висината на приходите и концентрацијата на 18…

Позитивниот став го продолжува животот

Позитивниот став го продолжува животот

Истражувањето спроведено врз пациенти со срцеви болести го поврзало позитивниот став со подолг животен век. Холандски и дански научници од универзитетот во Тиблург и Оденс користеле податоци собрани во текот на пет години од околу 600 испитаници. Се покажало дека учесниците во…

Една коцка чоколадо дневно, одлично за здравјето

Една коцка чоколадо дневно, одлично за здравјето

Чоколадата богата со посебни антиоксиданси кои се борат против слободните радикали и ја намалуваат оксидацијата на клетките, е важна во процесот на стареење, а какаото го зголемува мозочниот крвоток и се препорачува за личностите склони кон депресија, се наведува во…

Како да се спречи дехидрацијата?

Како да се спречи дехидрацијата?

Дехидрацијата се појавува кога на нашето тело ќе му недостасуваат течности, а тоа е многу опасно доколку имаме слаб имунитет. Главната цел во решавањето на дехидрацијата е што побрзо да ја надополниме течноста, солта и минералите кои се изгубени. Слатките…

Кофеинот го блокира развојот на мозокот во адолесценцијата

Кофеинот го блокира развојот на мозокот во адолесценцијата

Газираните пијалаци полни со кофеин го спречуваат правилниот развој на мозокот кај децата, предупредуваат научниците. Тие веруваат дека кофеинот влијае на развојот на мозокот во текот на адолесценцијата. Тој период на развој е клучен за мозокот, а проблемите во овој период…

Колку овошје и зеленчук треба да јадеме секој ден?

Колку овошје и зеленчук треба да јадеме секој ден?

Многу луѓе не успеваат да изедат пет порции овошје и зеленчук дневно, но новото истражување покажува дека и таа количина е мала, ако сакаме да бидеме комплетно здрави. Едно шпанско истражување покажа дека лицата кои јадат седум порции овошје и…

Чаша вода за подобра работа на мозокот

Чаша вода за подобра работа на мозокот

Доколку се мачите и не можете да се сетите на одговорот – една чаша вода би можела да ви помогне. Водата може да го изостри вашиот ум, така велат резултатите од новото истражување. Тимот на научници од Универзитетот „Источен Лондон“…

Чудесната моќ на оревите

Чудесната моќ на оревите

Ако секојдневно конзумирате една шака ореви, тоа не може да ја загрози вашата витка става, туку значително ќе го намали нивото на холестерол и ќе ве заштити од кардиоваскуларните болести. Фолната киселина го спречува таложењето на мастите. Јаткастите плодови многу…

10 начини за брзо лекување на воспалено грло

10 начини за брзо лекување на воспалено грло

Чувствувате дека грлото ве затега и дека можеби сте настинале? Еве што можете да превземете за да ја подобрите ситуацијата веднаш. 1. Лекови Еден од најбрзите начини е веднаш да земете некои лекови кои го намалуваат воспалението, отокот и иритацијата…

Мали совети за брзо слабеење

Мали совети за брзо слабеење

Дали сакате да го зголемите потенцијалот за согорување на мастите? Тогаш можеби е вистинско време да ја зголемите температурата на организмот. Термогенеза е процес на производство на топлина во телото, со што се забрзува метаболизмот и се постигнува побрзо согорувањето…