Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,998.40 -0.03%    GRNT 820.00 0.49%    KMB 3,323.14 -0.67%    MKSD 239.00 19.5%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,199.00 -0.02%    OHB 5,050.00 0%    OKTA 3,700.00 2.78%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 53.00 -1.05%    RZUS 134.00 -0.56%    SBT 2,101.00 -1.82%    STB 940.57 0.06%    STIL 144.97 -0.02%    TEL 300.00 1.35%    TETE 2,170.00 2.79%    TPLF 1,627.92 4.65%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 276)

Јаткастите плодови и алергиите

Јаткастите плодови и алергиите

Конзумацијата на јаткасти плодови во бременоста е поврзана со една третина помал ризик за алергии на такви плодови кај децата, објавија американски научници. Податоците што ги објави научното списание „Јама Педиатрикс“ се собрани од околу 8.000 деца и нивните мајки, а се однесува…

Внимавајте, вака можете да ги оштетите забите!

Внимавајте, вака можете да ги оштетите забите!

За да го одржите вашето дентално здравје, погрижете се да се ослободите од следниве навики: Употреба на забите како ножици. Многумина ги користат забите за откинување на парче селотејп, отворање на чоколадо, сечење на конец… Дури и ако имате среќа…

Како да се справите со кашлицата?

Како да се справите со кашлицата?

Еве неколку природни лекови за кашлица кои се прифатени како ефективни: Мед. Може да се каже дека медот е најпопуларното и најефикасното средство за ублажување на кашлицата. И медицинските експерти се согласуваат дека консумирањето на мед пред спиење ја намалува…

Едноставни совети за поголема енергија

Едноставни совети за поголема енергија

Празниците започнуваат за помалку од една недела, но забавите и подготовките веќе се дел од нашето секојдневие и малку по малку црпат од нашата енергија. Ви се случило ли токму кога ќе започне големото славење вие да се чувствувате истоштени…

Шест чувари на имунитетот

Шест чувари на имунитетот

Намирници за кои одамна се знае дека помагаат во јакнење на организмот се мед, лук, агруми, овошје и зеленчук, јогурт и чоколадо. Ако имунитетот го сфатиме како способност да се избориме со секој вид болест, тогаш здравите животни стилови претставуваат најдобар штит.…

Ги имате овие проблеми? Еве како да ги излекувате со помош на храната…

Ги имате овие проблеми? Еве како да ги излекувате со помош на храната…

Дали знаевте дека во борбата против депресијата, неплодноста и проблемите со концентрацијата може да ви помогне токму паметниот избор на храната која ја внесувате? Ако ве мачи лошо расположение, кршлива коса или проблеми со кожата, не мора веднаш да посегнувате…

Намирници кои го чуваат здравјето на мозокот

Намирници кои го чуваат здравјето на мозокот

Информациите за хранењето на мозокот и оптималното мозочно здравје и начинот како истите да ги вклопите во секојневата исхрана дефинитивно се работи кои може да ни бидат од полза. Вистинската храна за мозокот ќе ви помогне да останете во вистинска…

Победете го воспаленото грло со аспирин

Победете го воспаленото грло со аспирин

Студеното време значи дека пред нас е сезона на настинки и грип. Иако можат да биде вирусна или бактериска, еден од најчестите симтоми на настинката е фарингитис или воспаление на грлото. Воспаление на грлото (фарингитис) може да биде болна и иритирачка придружна…

9 спортови за ментално здравје

9 спортови за ментално здравје

Овие физички активности имаат позитивно влијание врз вашата психичка состојба и врз вашето ментално здравје Џогирањето е одлично за кондицијата, но и за координацијата на движењето. Бидејќи најчесто џогирањето се обавува на отворено, вие можете сами да си го изберете…

Штетното влијание на антибиотиците

Штетното влијание на антибиотиците

Антибиотиците помогнаа многу за здравјето на луѓето во изминатите децении, но нивната раширена употреба направи отпорноста на антибиотици да биде една од трите најголеми закани по здравјето на луѓето, смета Светската здравствена организација. Научниците ги загрижува тоа што колку повеќе…