Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 272)

Скокајте и слабејте (видео)

Скокајте и слабејте (видео)

Иако се чини дека како деца не знаевме многу, барем нашите игри беа паметни. Една од нив е скокањето на јаже, за која се тврди дека е една од најдобрите вежби за слабеење. Не станува збор само за детска игра…

Дали чувствувате голем замор во попладневните часови? Еве како да се освежите…

Дали чувствувате голем замор во попладневните часови? Еве како да се освежите…

Доколку сте од оние кои откако ќе се вратат од работа се чувствуваат „скршено“ и мораат да дремнат, а дремката им го нарушува ноќното спиење и наутро повторно сте како „претепани“, еве неколку совети како да се справите со попладневниот…

Пијте млеко за полесно губење на килограмите

Пијте млеко за полесно губење на килограмите

Лицата со прекумерна тежина кои конзумираат големи количини на млеко и млечни производи полесно и побрзо губат килограми од оние кои го избегнуваат овој тип на производи, тврдат израелски научници. Истражувачите од универзитетот Бен Гурион, според пишувањето на тамошните медиуми,…

Овие вежби ќе ви помогнат да го намалите обемот на рацете (видео)

Овие вежби ќе ви помогнат да го намалите обемот на рацете (видео)

Намалете го обемот на рацете, зацврстете ги мускулите и решете се од опуштената кожа со помош на вежбите кои ги креираше фитнес тренерот Трејси Андерсон. Познатиот фитнес тренер Трејси Андерсон стана експерт за преобликување на телото за жени во целиот…

Чоколадото го чува вашето здравје

Чоколадото го чува вашето здравје

Препуштете му се на уживањето во чоколадниот вкус без чувство на вина. Научниците го нарекувaат „суперхрана“ а докторите го користат во лечењето на некои здравствени проблеми. Да, чоколадото е добро за вашето здравје… Некогаш прогласено за штетно, чоколадото преоѓа на…

Откриен еден од клучните причинители на леукемијa

Откриен еден од клучните причинители на леукемијa

Истото орудие со кое организмот се брани од инфекции, во исто време предизвикува и еден од најчестите облици на детската леукемија, покажува најново истражување. Делови на имунолошкиот систем кои создаваат милиони антитела знаат да погрешат и да почнат да произведуваат клетки со тенденција…

Внимателно со сокот од портокал

Внимателно со сокот од портокал

Природниот овошен сок од портокал најдобро е да си го исцедите дома, ако сакате да сте сигурни дека пиете 100 проценти свеж сок. Сепак, знаете ли дека не се препорачува баш за сите луѓе и нивните специфични состојби? Сокот од…

Гумите за џвакање поттикнуваат мигрена

Гумите за џвакање поттикнуваат мигрена

Научници од Израел ја истражувале поврзаноста меѓу редовното конзумирање гуми за џвакање и појавата на главоболка, при што дошла до заклучок дека тие навистина можат да бидат причина за зачестени главоболки. Студијата која траела еден месец, е спроведена врз 30…

Бавното јадење ги намалува килограмите

Бавното јадење ги намалува килограмите

Ако јадете брзо, не само што го отежнувате варењето на храната туку и натрупувате непотребни килограми. Истражувањата покaжуваат дека луѓето кои јадат лакомо, почесто се прејадуваат во споредба со оние кои ги внесуваат оброците полека. Научниците веруваат дека брзото јадење…

Отстранете го стресот и нервозите!

Отстранете го стресот и нервозите!

Да останете смирени и здрави во стресното динамично темпо на современо живеење понекогаш може да биде многу тешко. Но лутината, стресот и нервозите единствено ќе ги влошат работите. Научниците открија дека луѓето кои се бесни и често ги губат нервите…