Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 262)

9 спортови за ментално здравје

9 спортови за ментално здравје

Овие физички активности имаат позитивно влијание врз вашата психичка состојба и врз вашето ментално здравје Џогирањето е одлично за кондицијата, но и за координацијата на движењето. Бидејќи најчесто џогирањето се обавува на отворено, вие можете сами да си го изберете…

Штетното влијание на антибиотиците

Штетното влијание на антибиотиците

Антибиотиците помогнаа многу за здравјето на луѓето во изминатите децении, но нивната раширена употреба направи отпорноста на антибиотици да биде една од трите најголеми закани по здравјето на луѓето, смета Светската здравствена организација. Научниците ги загрижува тоа што колку повеќе…

Внимавајте, грејпфрутот може и да ви наштети!

Внимавајте, грејпфрутот може и да ви наштети!

Овошјето кое е многу популарно, особено во оваа сезона, и кое се препорачува за намалување на мастите во вашето тело има и негативни ефекти врз нашето здравје. Да, грејпфрутот е богат со витамин Ц и растителни влакна, го регулира нивото…

Научници открија ген одговорен за срцев удар

Научници открија ген одговорен за срцев удар

Група американски истражувачи открија ген одговорен за срцев удар. Во научното списание „ПЛОС Оне“ објавено е дека група научници од САД откриле генетска мутација која предизвикува проблеми со ситемот на крвни садови, па дури и прерана смрт. Американски научници од Универзитетот Дјук…

Со газирани пијалоци до побрзо стареење

Со газирани пијалоци до побрзо стареење

Љубовта кон газираните пијалоци може да ве остаре пред време, предупредуваат научниците. Испитувањата покажуваат дека фосфатите кои го даваат вкусот на овие пијалоци го забрзуваат процесот на стареење. Прекумерното конзумирање на газирани пијалоци го забрзува процесот на стареење. Испитувањата на…

Загрозувачи на плодноста кај мажите

Загрозувачи на плодноста кај мажите

Хамбургерот, помфритот, бурекот, пицата, слатките кои ги внесуваме наутро и сличната масна но сепак многу вкусна храна секако му годи на вашето непце, но не и на вашата плодност. Истото важи и за изложеноста на хемикалиите кои се наоѓаат во…

Намирници со кои треба да се збогувате

Намирници со кои треба да се збогувате

Навистина е тешко да се разберат сите, често контрадикторни, тврдења околу штетноста на разните прехранбени продукти, но во некои случаи научните докази не оставаат сомнеж околу опасноста која одредени продукти ја претставуваат за здравјето. Дознајте кои се прехранбените продукти кои…

Кои се вежбите за детоксикација?

Кои се вежбите за детоксикација?

Токсините се штетни и треба да ги исфрлиме од организмот бидејќи во спротивно можат да предизвикаат низа од негативни последици и да предизвикаат здравствени тешкотии. Постојат неколку начини како можете се ослободите од штетните состојки од вашиот организам, а вежбањето…

Проверете сами: Едноставен тест кој пoкажува колку ќе живеете

Проверете сами: Едноставен тест кој пoкажува колку ќе живеете

Седнете. Станете. Повторете. Овој мал трик е изум на бразилскиот доктор Гил Арауја. Тестот е користен во работата со спортистите со цел да биде проценета нивната еластичност и јачина, односно состојбата во која се наоѓа нивното тело. Со понатамошната примена…

Парадентоза и превентива

Парадентоза и превентива

Експертите предупредуваат дека дури шест од 10 возрасни лица страдаат од воспаление на непцата. Исто така, алармантен е и податокот дека парадентозата не ги загрозува само забите, туку и здравјето на целиот организам. Превенцијата од парадентоза е многу едноставна и има одлучувачко…