Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,805.85 0.15%    BESK 13,000.00 0%    GECK 300.00 -49.58%    GRNT 839.48 -0.78%    KMB 2,850.55 1.88%    MABI 1,000.00 0%    MKSD 300.00 0%    MPOL 277.00 6.54%    MTUR 4,500.00 0%    OHB 6,300.00 3.14%    PKB 14,500.00 0%    RMDEN08 95.20 -2.86%    RZUG 19.00 0%    RZUS 159.27 -0.46%    SBT 2,000.00 -0.18%    SKON 1,400.00 0%    STB 942.42 0.11%    STIL 142.69 1.11%    TEL 284.00 0.77%    TNB 13,017.36 -2.12%    TPLF 1,697.50 -0.15%    TTK 844.04 2.72%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 257)

Како да се справите со кашлицата?

Како да се справите со кашлицата?

Еве неколку природни лекови за кашлица кои се прифатени како ефективни: Мед. Може да се каже дека медот е најпопуларното и најефикасното средство за ублажување на кашлицата. И медицинските експерти се согласуваат дека консумирањето на мед пред спиење ја намалува…

Едноставни совети за поголема енергија

Едноставни совети за поголема енергија

Празниците започнуваат за помалку од една недела, но забавите и подготовките веќе се дел од нашето секојдневие и малку по малку црпат од нашата енергија. Ви се случило ли токму кога ќе започне големото славење вие да се чувствувате истоштени…

Шест чувари на имунитетот

Шест чувари на имунитетот

Намирници за кои одамна се знае дека помагаат во јакнење на организмот се мед, лук, агруми, овошје и зеленчук, јогурт и чоколадо. Ако имунитетот го сфатиме како способност да се избориме со секој вид болест, тогаш здравите животни стилови претставуваат најдобар штит.…

Ги имате овие проблеми? Еве како да ги излекувате со помош на храната…

Ги имате овие проблеми? Еве како да ги излекувате со помош на храната…

Дали знаевте дека во борбата против депресијата, неплодноста и проблемите со концентрацијата може да ви помогне токму паметниот избор на храната која ја внесувате? Ако ве мачи лошо расположение, кршлива коса или проблеми со кожата, не мора веднаш да посегнувате…

Намирници кои го чуваат здравјето на мозокот

Намирници кои го чуваат здравјето на мозокот

Информациите за хранењето на мозокот и оптималното мозочно здравје и начинот како истите да ги вклопите во секојневата исхрана дефинитивно се работи кои може да ни бидат од полза. Вистинската храна за мозокот ќе ви помогне да останете во вистинска…

Победете го воспаленото грло со аспирин

Победете го воспаленото грло со аспирин

Студеното време значи дека пред нас е сезона на настинки и грип. Иако можат да биде вирусна или бактериска, еден од најчестите симтоми на настинката е фарингитис или воспаление на грлото. Воспаление на грлото (фарингитис) може да биде болна и иритирачка придружна…

Претераната конзумација на овошје е штетна!

Претераната конзумација на овошје е штетна!

Јасни се позитивните страни на овошјето кое би требало да биде неизоставен дел од секојдневната исхрана. Но, она што е помалку познато едека и конзумирањето на овошје има свои „нус-ефекти“, особено ако се јаде без мерка. Поради убедувањето дека овошјето…

9 спортови за ментално здравје

9 спортови за ментално здравје

Овие физички активности имаат позитивно влијание врз вашата психичка состојба и врз вашето ментално здравје Џогирањето е одлично за кондицијата, но и за координацијата на движењето. Бидејќи најчесто џогирањето се обавува на отворено, вие можете сами да си го изберете…

Штетното влијание на антибиотиците

Штетното влијание на антибиотиците

Антибиотиците помогнаа многу за здравјето на луѓето во изминатите децении, но нивната раширена употреба направи отпорноста на антибиотици да биде една од трите најголеми закани по здравјето на луѓето, смета Светската здравствена организација. Научниците ги загрижува тоа што колку повеќе…

Внимавајте, грејпфрутот може и да ви наштети!

Внимавајте, грејпфрутот може и да ви наштети!

Овошјето кое е многу популарно, особено во оваа сезона, и кое се препорачува за намалување на мастите во вашето тело има и негативни ефекти врз нашето здравје. Да, грејпфрутот е богат со витамин Ц и растителни влакна, го регулира нивото…