Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,817.30 0.05%    GRNT 869.15 2.4%    KMB 2,949.93 2.45%    MPT 30,800.00 0%    MTUR 4,554.05 1.2%    OKTA 3,700.00 -2.63%    PKB 14,500.00 0%    REPL 50,000.00 3.86%    RZUS 159.00 -0.62%    STB 932.41 -1.23%    STIL 135.00 0%    TEL 280.00 -0.06%    TNB 13,150.00 0.1%    UNI 2,144.67 -2.51%    
Почетна » Вести од категорија » ЗДРАВЈЕ(Страна 249)

Докажано: Пластиката предизвикува тумор на црниот дроб

Докажано: Пластиката предизвикува тумор на црниот дроб

Бисфенол А, основната состојка на пластичната амбалажа, предизвикува рак, велат научниците… Супстанцата бисфенол А (БПА), основната состојка на пластичната амабалажа, предизвикува тумор на црниот дроб, тврдат научниците од Универзитетот во Мичиген кои ги тестираа глувците изложени на оваа супстанца уште…

Намалете ги болестите, пијте вода!

Намалете ги болестите, пијте вода!

И покрај бројните податоци и испитувања, очигледно сеуште не сме свесни за важноста на оваа здрава течност. Светската здравствена организација потенцираше дека лошите навики за конзумирање на течност се предизвикувач на 6 проценти од сите болести. Причина за појава на…

Интервју со Владимир и Даниел – P90X мотивациони тренери

Интервју со Владимир и Даниел – P90X мотивациони тренери

Што е P90X ? P90X фитнес програмата се базира на теорија наречена „конфузија на мускулите“. Ова е модерна верзија на програма за вежбање во времетраење од само 90 дена.  Она што ја карактеризира оваа програма е  комбинацијата од вежби со  тежина,…

Ефикасна храна во борбата против надуеноста

Ефикасна храна во борбата против надуеноста

Ви претставуваме пет намирници кои ќе ви помогнат да се ослободите од непријатното чувство на надуеност. Ако се чувствувате надуени дури и кога не претерувате со храната, време е во исхраната да ги вметнете овие намирници кои ќе ве ослободат…

Зошто компирот е паметен избор?

Зошто компирот е паметен избор?

Компирот е неправедно, или поради незнаење, или поради разни трендови во исхраната, често посочуван како причинител за дебелината, но и често класифициран како нездрава храна. Ако го погледнеме составот на компирот, ќе сфатиме дека станува збор за една од најздравите…

За подобро здравје грицкајте ореви

За подобро здравје грицкајте ореви

Доколку сакате докажана превенција од рак, срцеви заболувања, предвремено стареење и други здравствени тегоби, не ви треба ништо повеќе од една шака ореви дневно. „Оревите ги надминуваат кикириките, бадемите, ф’стаците и сите други јаткасти плодови во количината на антиоксиданси“, изјавил…

Напиток кој го подобрува процесот на варење, но и ве разубавува

Напиток кој го подобрува процесот на варење, но и ве разубавува

Нашата чинија е клуч за убавото и здраво тело, мазната кожа и блескавата коса. Овој пат зборувајќи за тоа не мислиме на калориите со кои е исполнета таа, туку на намирниците кои ќе го одржат вашето здравје а воедно и…

Бананата е идеален оброк полн со витамини

Бананата е идеален оброк полн со витамини

Како и секое друго овошје, бананата е нискокалорична намирница која е идеален меѓуоброк. Таа е исклучителен извор на калиум, цинк, витамини А, Б, Ц, влакна и лесно се вари, освен ако не е зрела. Предноста на ова овошје е тоа…

Срцето сака разновидна исхрана

Срцето сака разновидна исхрана

Млечните производи, како и овошјето и зеленчукот, штитат од кардиоваскуларни болести, покажуваат објавените резултати од двете научни истражувања за срцето, кои ги пренесуваат француските медиуми. Истражувањето на француските научници покажува дека млечните производи имаат добро дејство врз срцето и крвните…

Правилниот распоред на храната во фрижидерот ви помага да ослабите

Правилниот распоред на храната во фрижидерот ви помага да ослабите

Со помош на неколку трикови за правилен распоред на храната во фрижидерот можете да ја подобрите својата исхрана и да го изгубите вишокот килограми. Претходните истражувања покажаа дека ако здравата храна ја ставиме да ни биде на ниво на очите…