Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 378)

Се враќа во игра водоотпорен Вокмен

Се враќа во игра водоотпорен Вокмен

Се мислеше дека Sony неоддамна својот Вокмен го испрати во историјата, но не е така… До сега сите произведувачи на музички уреди мислеа на спортистите но не и на пливачите. Sony одлучи тоа да го промени, со тоа што пронашол…

За што најмногу го користиме интернетот?

За што најмногу го користиме интернетот?

Интернетот е медиум на кој ние сите сме навикнале и без кој тешко би преживеале. Но, колкумина се оние кои го користат интернетот и за што најчесто го користат? Користењето на интернетот во регионот е најголемо во Словенија, покажуваат резултатите…

Телефоните ќе откриваат мириси

Телефоните ќе откриваат мириси

Компанијата Адамант Технолоџис, развива процесор кој би требало да им помогне на “паметните” мобилни телефони да детектират мириси, и дигитализација на истите. Од компанијата истакнаа дека нивниот процесор е многу софистициран, односно дека има околу 2.000 сетила за откривање на…

Новата iPad генерација ќе пристигне во март?

Новата iPad генерација ќе пристигне во март?

Иако на пазарот сеуште е актуелен „iPad Mini“, од компанијата „Apple“ протекоа информации дека новата генерација на „iPad“ ќе се појави во март 2013 година. Ако им веруваме на информациите кои ги објави јапонскиот блог „Macotakara“, новата генерација на таблети…

Microsoft не мирува: Подготвува нов таблет

Microsoft не мирува: Подготвува нов таблет

„Microsoft“ веќе го подготвува новиот таблет- „Surface RT 2.0“. Со новиот таблет, „Microsoft“ ќе се обиде да ги намали трошоците, пред се со замена на „Intel“, односно „Nvidia“ чиповите со поевтини решенија. Наводно, има намера да користи „AMD“ и „Qualcomm“…

Дали некогаш сте слушнале нешто вакво: Не му продале iPhone бидејќи има дебели прсти

Дали некогаш сте слушнале нешто вакво: Не му продале iPhone бидејќи има дебели прсти

Клиентот Алекс се пожали во организацијата за заштита на потрошувачите со необична приказна. Тој во продавницата на телекомуникацискиот оператор „Спринт“, чии услуги верно ги користи повеќе од 10 години, се обидел да купи „iPhone 4“, но продавачот не сакал да…

Дајнерс Клуб Македонија ја претстави апликацијата DinersClubMK

Дајнерс Клуб Македонија ја претстави апликацијата DinersClubMK

Дајнерс Клуб Македонија, во салонот во трговскиот центар Скопје Сити Мол ја промовираше бесплатната апликација, изработена за „iOS“ уреди (iPhone, iPad и iPod touch) – „DinersClubMK“. Оваа апликација е прва апликациja од ваков тип во нашата земја изработена за финансиска…

Нови промени: Нема повеќе криење на Фејсбук!

Нови промени: Нема повеќе криење на Фејсбук!

Фејсбук подобри многу работи кои се во врска со приватноста, но на многумина ќе им пречи тоа што повеќе нема да има опција да го сокријат своето име при пребарувањето на Фејсбук. Фејсбук претстави многу промени кои ќе ја заштитат…

Фејсбук е најдобриот работодавец

Фејсбук е најдобриот работодавец

Најзадоволните вработени во светот се вработените во Фејсбук. Според податоците на веб страната „Glassdoor.com“, Фејсбук по втор пат во три години е избран за најдобар работодавец и има оценка од 4,7 на скалата од 1 до 5, што значи дека…

Доаѓа најдобриот смартфон на светот

Доаѓа најдобриот смартфон на светот

Кога „Dell“ пред неколку години го претстави смартфонот „Streak“ со дијагонален екран од пет инчи, многу новинари и корисници, тогаш, коментираа дека овој уред е преголем за да го користат како „паметен“ телефон, но и дека е премал за таблет…