Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 360)

Идеи кои би можеле да го променат светот

Идеи кои би можеле да го променат светот

Веројатно некогаш сте се запрашале како ќе изгледа светот за околу 20 години, и што би ни помогнало да живееме во подобро опкружување. Тимот од сајтот „Wired.com“, одлучи посериозно да истражува за ова прашање. Тие во предвид земаа голем број…

Пенкало кое ќе ја „намали неписменоста“

Пенкало кое ќе ја „намали неписменоста“

Двата нови модели на технолошки напредното пенкало „Lernstift pen“, во март ќе бидат во продажба, а нивниот производител изјави дека овие модели ќе ја намалат неписменоста, или барем дека ќе го искоренат лошиот ракопис. Пенкалото „Lernstift pen“ е произведено со…

Android malware го користи микрофонот од компјутерите

Android malware го користи микрофонот од компјутерите

Неколку „Android“ апликации се маскираат како алатки за чистење, но всушност имаат многу опасна мисија. Минатиот месец од страна на компанијата „Kaspersky“, откриени се две апликации наречени „Superclean“ и „Droid Cleaner“ кои се маскирани како апликации кои го чистат вашиот…

Најсилната конкуренција на Skype, ooVoo 3.5.6.44

Најсилната конкуренција на Skype, ooVoo 3.5.6.44

Со „ooVoo“ корисниците имаат можност да се поврзат со било кого и било каде, преку видео повик, видео порака, телефонски повик или на некој друг начин. Карактеристика на овој софтвер е можноста за повици во две насоки, снимање и испраќање…

Instagram пристигна и на веб-сајтовите

Instagram пристигна и на веб-сајтовите

„Instagram“ на почетокот беше само мобилна апликација достапна за корисниците на „Apple“ уреди, а со тек на време оваа апликација стана достапна и за корисниците на „Android“. Потоа по преземањето од страна на „Facebook“, бројот на нејзините корисници е во…

Ares 2.2.3

Ares 2.2.3

„Ares“ е бесплатен „open source“  програм за размена на фајлови, кој на корисниците им овозможува да вршат размена на дигитални датотеки, како и на аудио и видео содржина, софтвери или документи. Софтверот „Ares“  во голема мера го олеснува објавувањето на…

Facebook предупредува: Подгответе го профилот за нови промени

Facebook предупредува: Подгответе го профилот за нови промени

Како што можете и самите да видите на почетната страна на „Facebook“, ќе се случат големи промени во оваа социјална мрежа. Видеото на кое имате можност да кликнете за време на логирањето, тука е со причина. „Graph Search“ е нов…

Маникир и смартфон од сега можат заедно

Маникир и смартфон од сега можат заедно

Дали мислите дека вашите прсти се премногу дебели за да можете да користите екран на допир или можеби ви пречат долгите нокти. Една жена измислила производ за вас. „Tech Tips“ е некој вид на прстен кој го има во различни…

Три Google трикови кои ќе ви го разубават денот…

Три Google трикови кои ќе ви го разубават денот…

Терминот „гуглање“ неодамна беше додаден во Оксфордскиот речник на англискиот  јазик, но и покрај супериорноста на овој пазар, компанијата постојано воведува нови занимливости. Дали знаете што ќе се случи доколку во местото за пребарување напишете elgoog.im (Google читано од назад)?…

BitTorrent 7.8 Build 29039

BitTorrent 7.8 Build 29039

„BitTorrent“ е клиент за размена на податоци преку „BitTorrent“ протокол, а овој софтвер на корисниците им овозможува да вршат размена, пребарување, преземање и аплоудирање апликации, музички и видео содржини, фотографии и разни други документи. Најновата верзија која е објавена, наречена…