Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,799.18 -1.02%    BESK 10,735.48 -0.74%    CEVI 875.00 2.94%    GRNT 737.42 -1.6%    ILST 1,550.00 0%    KMB 2,700.00 -0.39%    LOTO 134.00 2.29%    MPOL 201.00 -12.61%    MPT 27,000.00 -1.64%    OKTA 2,500.00 -3.85%    RMDEN15 92.20 -2.95%    SKOV 180.00 62.16%    STB 954.34 0.12%    STIL 85.00 -3.41%    TEL 248.40 3.5%    TPLF 1,410.24 0.56%    VITA 8,995.10 -0.05%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 343)

Најпродавани телефони на сите времиња

Најпродавани телефони на сите времиња

Пуштен во продажба пред повеќе од седум години, телефонот „1110“ на компанијата „Nokia“ е најпродаваниот телефон на сите времиња, со речиси 250 милиони продадени примероци. На бројни млади генерации ова им беше првиот телефон кој го користеле, а неговата сигурност…

Google го редизајнира пребарувањето на фотографии

Google го редизајнира пребарувањето на фотографии

„Google“ објави редизајн во пребарување на фотографии, со надеж дека корисниците ќе можат полесно и побрзо да го најдат тоа што ги интересира. Компанијата објавува дека редизајнот ќе овозможи движење помеѓу фотографиите со помош на тастатура, додека моменталната слика се…

Првите Firefox телефони

Првите Firefox телефони

„Mozilla“ ги објави деталите за првите смартфони кои ќе работат со „Firefox“ оперативен систем. Уредите ќе ги произведува малата шпанска компанија „Geeksphone“. Платформата е базирана на „HTML5“ програмски јазик и наводно им нуди на креаторите на софтвери повеќе „слобода“ од…

Temple Run 2 преземен 20 милиони пати

Temple Run 2  преземен 20 милиони пати

„Temple Run 2“ имаше одличен старт минатиот викенд, бележејќи повеќе од 20 милиони преземања во првите четири дена додека беше достапна во „Apple App Store“. Продолжението на популарната бесконечна видео игра стана најмногу преземена бесплатна апликација, само осум часа по…

LG доби седум награди за дизајн

LG доби седум награди за дизајн

Компанијата „LG Electronics“ добила 7 признанија за дизајн кои ги доделува компанијата International Forum. „iF“ наградата, како една од најпознатите од оваа област, се доделува секоја година на производите кои поседуваат извонреден иновативен дизајн. Помеѓу наградените производи на компанијата „LG“…

KASPERSKY: Пад на спамовите во 2012

KASPERSKY: Пад на спамовите во 2012

Според податоците на компанијата „Kaspersky Lab“, процентот на несакана пошта (спам) во меил сообраќајот опаднал во текот на 2012 година со што достигнал најниско ниво во изминативе 5 години. Просекот за 2012 година е 72,1 отсто, што е за 8,2…

Дали е ова новиот HTC M7?

Дали е ова новиот HTC M7?

Сајтот „Talkandroid“ ја објави сликата која ја претставува новата верзија на HTC M7. Дизајнот не се разликува многу од последниот модел на „HTC“, но се чини дека е сличен со Droid DNA. Новиот уред ќе работи на Sense 5.0. Неколку…

HP со Центар за извонредност за работа на компјутер во главна меморија

HP со Центар за извонредност за работа на компјутер во главна меморија

НР го најави пуштањето во употреба на нов Центар за извонредност (ЦЗИ) за работа на компјутер во главна меморија што им овозможува на претпријатијата да ги искористат трансакциските податоци од реално време за подобрување на деловните процеси и за ублажување…

Не дозволувајте да знаат каде сте: Апликација која ги брише вашите податоци од интернет

Не дозволувајте да знаат каде сте: Апликација која ги брише вашите податоци од интернет

Компаниите собираат и продаваат информации за секој ваш потег на интернет. Што пребарувате, што сте прочитале, што купувате, сето тоа е под буден надзор. За таа цел, „Eбајн“ компанијата развила апликација „Delete Me“ (Избриши ме). Алатката на „Ebajn“ им помага…

Xperia Z таблет: Отпорен на вода и прашина

Xperia Z таблет: Отпорен на вода и прашина

Компанијата „Sony“ во текот на пролета ќе пласира нова верзија на таблетот „ Xperia Z“. Таблетот ќе биде отпорен на вода и прашина и ќе поседува 10 инчен LCD екран. Тој, исто така ќе биде компатибилен со LTE мрежата. Неговата…