Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 343)

Microsoft не мирува: Подготвува нов таблет

Microsoft не мирува: Подготвува нов таблет

„Microsoft“ веќе го подготвува новиот таблет- „Surface RT 2.0“. Со новиот таблет, „Microsoft“ ќе се обиде да ги намали трошоците, пред се со замена на „Intel“, односно „Nvidia“ чиповите со поевтини решенија. Наводно, има намера да користи „AMD“ и „Qualcomm“…

Дали некогаш сте слушнале нешто вакво: Не му продале iPhone бидејќи има дебели прсти

Дали некогаш сте слушнале нешто вакво: Не му продале iPhone бидејќи има дебели прсти

Клиентот Алекс се пожали во организацијата за заштита на потрошувачите со необична приказна. Тој во продавницата на телекомуникацискиот оператор „Спринт“, чии услуги верно ги користи повеќе од 10 години, се обидел да купи „iPhone 4“, но продавачот не сакал да…

Дајнерс Клуб Македонија ја претстави апликацијата DinersClubMK

Дајнерс Клуб Македонија ја претстави апликацијата DinersClubMK

Дајнерс Клуб Македонија, во салонот во трговскиот центар Скопје Сити Мол ја промовираше бесплатната апликација, изработена за „iOS“ уреди (iPhone, iPad и iPod touch) – „DinersClubMK“. Оваа апликација е прва апликациja од ваков тип во нашата земја изработена за финансиска…

Нови промени: Нема повеќе криење на Фејсбук!

Нови промени: Нема повеќе криење на Фејсбук!

Фејсбук подобри многу работи кои се во врска со приватноста, но на многумина ќе им пречи тоа што повеќе нема да има опција да го сокријат своето име при пребарувањето на Фејсбук. Фејсбук претстави многу промени кои ќе ја заштитат…

Фејсбук е најдобриот работодавец

Фејсбук е најдобриот работодавец

Најзадоволните вработени во светот се вработените во Фејсбук. Според податоците на веб страната „Glassdoor.com“, Фејсбук по втор пат во три години е избран за најдобар работодавец и има оценка од 4,7 на скалата од 1 до 5, што значи дека…

Доаѓа најдобриот смартфон на светот

Доаѓа најдобриот смартфон на светот

Кога „Dell“ пред неколку години го претстави смартфонот „Streak“ со дијагонален екран од пет инчи, многу новинари и корисници, тогаш, коментираа дека овој уред е преголем за да го користат како „паметен“ телефон, но и дека е премал за таблет…

Fecebook го купува WhatsApp?

Fecebook го купува WhatsApp?

Апликацијата „WhatsApp“ стана многу популарна меѓу корисниците на „паметни“ телефони, а според некои информации челниците на „Facebook“ се заинтересирани да ја купат. „WhatsApp“ стана една од најпопуларните платформи за разговори, размена на фотографии, музика и други содржини. Достапна е скоро…

Фејсбук не поттикнува повеќе да трошиме и повеќе да јадеме

Фејсбук не поттикнува повеќе да трошиме и повеќе да јадеме

Повеќето од нас се свесни дека Фејсбук ни го „јаде“ времето. Но, освен тоа, новите истражувања ни покажаа дека Фејсбук не прави подебели и посиромашни. Фејсбук ја зголемува нашата самодоверба, што има негативен ефект на донесувањето одлуки и проценувањето на…

Apple посилен во САД, Android во Европа

Apple посилен во САД, Android во Европа

Успехот кој за кратко време го постигна „iPhone“, и помогна на компанијата „Apple“ да завладее со американскиот пазар на софтвери, поставувајќи го оперативниот систем на „Google“, „Android“ на второто место. Изминатите дванаесет недели, заклучно со 31 октомври, и помогнаа на…

Samsung најави револуција во 2013 година?

Samsung најави револуција во 2013 година?

Наредната година би можела да ја означи револуцијата во областа на мобилните уреди-телефоните и таблетите, бидејќи од корејскaта компанија „Samsung“ го најавија масовното производство на флексибилни и некршливи екрани. Флексибилните екрани кои можат да се свиткаат, дури и склопaт и…