Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 339)

IBM развива нов и подобар колектор од сегашните

IBM развива нов и подобар колектор од сегашните

Сончевите зраци остануваат еден од еколошките и изобилни извори на енергија. Човештвото се уште не пронашолo доволно ефикасни начини да профитираат од нив. Група компании и научници, предводена од IBM, е на пат тоа да го промени преку својот нов…

Жените водат на друштвените мрежи

Жените водат на друштвените мрежи

Едно истражување покажа дека месечно друштвените мрежи ги посетуваат скоро 100 милиони жени повеќе отколку мажи. Жените водат во различни домени од друштвениот живот, а најновото истражување покажува дека ја завземале водечката позиција и во овој „online“ друштвен феномен. Во…

Пола милион превземања на Facebook Home

Пола милион превземања на Facebook Home

Иако „Facebook Home“ не доби многу позитивни критики од своето лансирање некаде на средината на април. Сепак корисниците на „Android“ покажаа голем интерес за овој „launcher“. Помина само една недела од кога „Facebook Home“ официјално се појави на „Google Play“,…

GameStick ја направи најмалата конзола

GameStick ја направи најмалата конзола

Повеќето играчки конзоли се доста обемни и тоа ја ограничува нивната употреба во дневната соба. Новата компанија „GameStick“ тврди дека ќе им овозможи на љубителите на видео игрите да се забавуваат со своите омилени наслови речиси насекаде. Наскоро тие ќе…

Archos претстави три нови телефони

Archos претстави три нови телефони

Компанијата „Archos“ претстави линија на паметни телефони со „Android“ кои ќе бидат со многу прифатлива цена, а сите уреди ќе поддржуваат работа на две СИМ картички. Веројатно со своите карактеристики нема да им парираат на „HTC One“ или „Galaxy S4“,…

Испорака на 10 милиони примероци на Galaxy S4 до крајот на април

Испорака на 10 милиони примероци на Galaxy S4 до крајот на април

Компанијата „Samsung“ се подготвува да го испорача паметниот телефон „Galaxy S IV“ до крајот на април на преку 50 пазари ширум светот. Според извештаите од компанијата бројот на примероци би требало да изнесува повеќе од 10 милиони единици. Второто очекување…

Најдобрите бесплатни анти-вирус програми

Најдобрите бесплатни анти-вирус програми

Интернетот може да биде многу опасно место доколку го користите без заштита. Постојат бесплатни верзии на одредени програми за заштита од вируси кои без проблем може да се симнат од интернет. „AVG“ Во понудата на овој пакет се анти-вирус, скенер…

Проблеми во работата на сервисите на Google

Проблеми во работата на сервисите на Google

Електронската пошта на „Google“ како и поединечни апликации на овој информатички гигант не им се достапни на поедини корисници. Ова го објави компанијата на својата интернет страна. Од „Google“ јавуваат дека моментално ги истражуваат овие проблеми, но потврдија дека се…

Тркачки симулатор вреден 107.000 евра

Тркачки симулатор вреден 107.000 евра

Во светот на современата технологија можете да пронајдете различни уреди или направи, потребни или непотребни, ефтини или скапи, но малку се тие што ќе ги одушеват вистинските гејмери и љубители на автомобилскиот спорт како моделот за кој денеска ќе пишуваме.…

Дневно по 18 милијарди пораки се разменуваат на Whatsapp

Дневно по 18 милијарди пораки се разменуваат на Whatsapp

Извршниот директор на апликацијата „WhatsApp“, Јан Каум потврди дека неговата компанија има повеќе корисници од „Twitter“ или околу 200 милиони луѓе кои ја користат оваа апликација. Иако Каум не ја открива точната бројка, но едно е сигурно дека станува збор…