Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 330)

Пристигна и iPhone гитара!

Пристигна и iPhone гитара!

Верувале или не, некој се сетил да креира и „iPhone“ гитара! Што може се таа да стори прочитајте и видете во видеата. Оваа иновативна гитара има за цел на сопствениците на „iPhone“ да им помогне полесно да научат да свират…

Yahoo сака да го превземе Hulu

Yahoo сака да го превземе Hulu

Според последните информации „Yahoo“ испратиле понуда да ја купат „Hulu“ – популарната интернет страна на која може да се гледаат серии и филмови. За потсетување „Yahoo“ неодамна ги купи „Summly“ и „Thumblr“, a интернет страните „Yahoo Weather“ и „Flickr“ доживеаа…

HP Rove – таблет со 20 инчен екран

HP Rove – таблет со 20 инчен екран

„Windows 8“ официјално формираше нова категорија – огромен таблет, а за таа цел „HP“ го претстави „Rove 20“ таблетот или поточно голем екран со батерии со дијагонала од 20 инчи и тежина од 5.5 килограми. „HP“ тврди дека „Rove“ може…

Сакате пребарувачот да ви работи побрзо, сторете го ова!

Сакате пребарувачот да ви работи побрзо, сторете го ова!

Ако имате проблеми со работата на вашиот интернет пребарувач, најчестиот проблем е бавната работа. Причината за тоа може да биде преполнетата кеш меморија. Во следниве неколку чекори ќе ви покажеме како да ја избришете меморијата на најлесен начин кај пребарувачите…

И Google се вклучи во трката за Waze

И Google се вклучи во трката за Waze

„Google“ размислува за купување на израелската компанија за мобилна сателитска навигација „Waze“ поради која може да дојде до војна на наддавање со „Facebook“, пренесе Блумберг. „Waze“ сака повеќе од 1 милијарда долари и во моментов ги разгледува неколку предлози од…

Имате Bitcoin пари, еве ви машина да ги чувате

Имате Bitcoin пари, еве ви машина да ги чувате

Собирањето на „Bitcoin“ парите со користење на обични компјутери не е така лесна задача. Затоа не е ни чудно што се појавуваат голем број на специфични машини кои ќе помогнат при оваа работа. „Cryonic Bitcon FrostBit“ е машина која е…

LG во Тајван го претстави Optimus GJ

LG во Тајван го претстави Optimus GJ

Компанијата LG го претстави својот нов паметен телефон „Optimus GJ“ кој всушност е ажурирана верзија на моделот „Optimus G“, но е отпорен на вода и прашина. „Optimus GJ“ го одликува 4.7-инчен екран со 720p како и платформата „Android 4.1.2 Jelly…

Дури 99.9 проценти од вирусите се наменети за Андроид

Дури 99.9 проценти од вирусите се наменети за Андроид

Знаевме дека Андроид е „мета“ на малициозни програми, но незнаевме дека ситуацијата од ден во ден е се посериозна. Најпопуларниот оперативен систем за мобилни телефони во светот, Андроид, беше „мета“ скоро на секој малициозен програм кој бил направен во првото…

Отсвириле опера на 220 паметни телефони

Отсвириле опера на 220 паметни телефони

Националниот симфониски оркестар на Република Чешка во целост ја отсвири познатата опера Кармен на мобилни телефони,таблети и други уреди кои имаат екрани чуствителни на допир. Како дел од промотивната кампања за една банка во Чешка шеесет музичари ја отсвирија „мобилната…

Пристигнува и HTC Desire 600

Пристигнува и HTC Desire 600

Доколку овие информации излезат како точни, можеме веднаш да кажеме дека „HTC“ одлучил да го промени начинот на означување на својата „Desire“ серија. Откако известивме дека во наскоро време можеме да го очекуваме паметниот телефон „HTC Desire 200“, според најновите…