Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ТЕХНОЛОГИЈА(Страна 2)

Huawei го претстави P smart на македонскиот пазар – нов стилски Smartphone за младите корисници(фото)

Huawei го претстави P smart на македонскиот пазар – нов стилски Smartphone за младите корисници(фото)

Huawei пушти во продажба нов модел на македонскиот пазар во почетокот на февруари месец. Смартфонот P smart доаѓа со новиот EMUI 8.0 – оперативниот систем (базиран на Андроид 8.0) и со дизајн фокусиран на својот FullView дисплеј. Со ексклузивен Face…

Ова е најдобрата PlayStation игра на сите времиња (видео)

Ова е најдобрата PlayStation игра на сите времиња (видео)

Зa легендардната конзола „PlayStation 1“, која во Јапонија е претставена пред повеќе од две децении, досега се произведени 5.103 игри. Сепак, само една ги освои срцата на играчите. Според анкетата на „Ranker“, играта „Driver“ е прогласена за најдобра „PlayStation 1“…

Сондата на НАСА од 1 милијарда долари направи прекрасни слики од џиновската планета Јупитер(фото)

Сондата на НАСА од 1 милијарда долари направи прекрасни слики од џиновската планета Јупитер(фото)

Додека повеќето работници на НАСА пиеле кафе во средата изутрина, вселенското летало “Juno” помина над врвовите на Јупитер со околу 130.000 милји на час. Мисијата од 1 милијарда долари го испрати “Juno” да ја заобиколува планетата еднаш на секои 53,5 дена. Вселенското летало го…

Објавени се податоците за продажбата на смартфонот Google Pixel

Објавени се податоците за продажбата на смартфонот Google Pixel

Откако беше претставен во октомври 2016-та, смартфонот „Google Pixel“ веќе најде свое место на пазарот на паметни телефони. Во последниот извештај за продажбата на телефонот се наведува дека „Google“ има продадено 3,9 милиони примероци од моделите „Pixel“ и „Pixel 2“…

YouTube Red планира експанзија во 100 држави

YouTube Red планира експанзија во 100 држави

„YouTube Red“ ќе започне да го нуди претплатниот сервис во уште 100 држави, објави извршниот директор на „YouTube“, Сузан Воџиски, пишува „TechCrunch“. Според неа „YouTube“ планира експанзија на услугата „Red“ во уште многу земји. Претплатниот сервис беше лансиран во октомври…

Huawei го претстави смартфонот P smart (фото+видео)

Huawei го претстави смартфонот P smart (фото+видео)

„Huawei“ го претстави новиот „Huawei P smart“, паметен телефон со целосно нов „EMUI 8.0“ оперативен систем и фокус на „FullView Display“ дизајн. Екслузивниот „Smart Face Beauty“ алгоритам и останатите функциите ќе ги привлечат, пред се младите корисници. Речиси сите нови…

Facebook ги губи помладите корисници поради Snapchat

Facebook ги губи помладите корисници поради Snapchat

Во 2018-та година, помалку од половина од Американците на возраст меѓу 12 и 17 години ќе го користат „Facebook“ барем еднаш месечно, според студијата на „eMarketer“ со седиште во Њујорк. „еMarketer“ објави дека очекуваат „Facebook“ да изгуби 2 милиони корисници на…

Oмилениот музички плеер е повторно меѓу нас

Oмилениот музички плеер е повторно меѓу нас

Сите кои пораснаа во времето на почетокот на Интернетот, односно тогаш кога мрежата започна да го доживува својот прв „бум“, не можеа а да не го користат „Winamp“, еден од најпопуларните и најомилените музичкии плеери на кој и денеска со…

Смартфоните кои најчесто се фалсификувани

Смартфоните кои најчесто се фалсификувани

Основачите на специјалниот тест за перформанси „AnTuTu“ објави рејтинг на паметните телефони кои најчесто се фалсификувани. Се покажа дека меѓу 17,5 милиони уреди тестирани во минатата година, над 460.000 беа пронајдени како лажни. Според експертите, најчесто фалсификати се паметните телефони…

Како изгледа производството на еден телефон од агол на роботот? (видео)

Како изгледа производството на еден телефон од агол на роботот? (видео)

Во новиот краток филм „Samsung Galaxy: Наша галаксија“ преку „очите“ на роботот е прикажано како изгледа процесот за изработка на еден „Samsung“ телефон. Патувањето започнува со „будење“ на роботите, целосно подготвени за работа. Нивната задача во производниот погон на „Ѕamsung“…