Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    
Почетна » Вести од категорија » КУЛТУРА

Денес свечено затоврање на 5.Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

Денес свечено затоврање на 5.Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија“

Во киното Милениум денес вечер со почеток во 19 часот ќе биде свечено затворен 5.Филмски фестивал за млади „Џифони Македонија’’ кој во Скопје се одвива од 18 октомври. „Во магијата на киното“ е темата на неговото годинешно издание на кое…

Утре изложба на графичарката Шќипе Мехмети во Мала станица

Утре изложба на графичарката Шќипе Мехмети во Мала станица

Во рамки на својата годишна програма Националната галерија на Македонија ја презентира изложбата на младата графичарка Шќипе Мехмети, која ќе се одржи на 24 октомври, вторник, во мултимедијалниот центар Мала станица, во 20 часот. На изложбата ќе бидат презентирани околу…

Поезија на ​Радован Павловски објавена во индиска ревија​​ за литература

Поезија на ​Радован Павловски објавена во индиска ревија​​ за литература

Во новиот број на​ ​реномираната индиска ревија​​ за литература „Инчентин версис“​ ​се објавени избрани песни на еминентниот ​​македонски ​поет​ и академик ​Радован Павловски, заедно со негова опсежна биобиблиографија​. ​Павловски е претставен во списанието на издвоено место, ​заедно со истакнатиот американски…

Ди Александер, „Интерзоне“ и Орландо Џулиус вечерва на Скопскиот џез-фестивал (видео)

Ди Александер, „Интерзоне“ и Орландо Џулиус вечерва на Скопскиот џез-фестивал (видео)

На Скопскиот џез-фестивал вечер ќе настапи Ди Александер, една од најталентираните и најпочитувани вокалистки од Чикаго. Познатата џез-пејачка со својот квартет доаѓа во Европа само за овој концерт. Во меките, сензуални балади, но и во динамичното „скет-дивеење“, Ди пее со…

Проекција на „Човекот во филмската камера“ како дел од Неделата на италијанскиот јазик

Проекција на „Човекот во филмската камера“ како дел од Неделата на италијанскиот јазик

Амбасадата на Италија во Скопје, во соработка со Филмскиот фестивал „Џифони – Македонија“, вечерва со почеток во 19:45 ч. во киното „Фросина“ организира проекција на филмот „Човекот во филмската камера“. Филмот е во италијанско-македонска копродукција, а ќе биде прикажан по…

Вчера започна 36. Скопски џез-фестивал

Вчера започна 36. Скопски џез-фестивал

Во Македонската опера и балет вчера почна 36. Скопски џез-фестивал со концерт на триото на австрискиот пијанист Давид Хелбок, добитник на наградата за исклучителен уметник на Австрија. Сегашното трио на Хелбок минатата година го објави албумот Into the Mystic за…

Десар Сулејмани ќе одржи концерт на фестивалот за современа музика

Десар Сулејмани ќе одржи концерт на фестивалот за современа музика

Во рамките на фестивалот за современа музика МОДОАРС 2017 година, концерт ќе одржи пијанистот Десар Сулејмани. Концертот ќе се одржи на 22 октомври во 20 часот во Националната галерија Даут Пашин Амам. Гостин на концертот ќе биде пијанистката Ема Попивода…

„Додека Данте спие“ од Силвија Митевска објавена во Италија

„Додека Данте спие“ од Силвија Митевска објавена во Италија

Во издание на издавачката куќа ,,Беса Саленто’’ од Италија, излезе во печат збирката раскази ,,Додека Данте Спие’’ на писателката Силвија Митевска. Делото од македонски на италијански јазик го преведе Д-р. Лучиана Гуидо Шремп, која работи на Катедрата за италијански јазик…

Почнува Скопје џез фестивал

Почнува Скопје џез фестивал

Со концерт на Давид Хелбок трио од Австрија и на големиот ансамбл од Норвешка – Трондхејм џез оркестра со Оле Мортен Ваган, вечер во Македонската опера и балет ќе почне 36. Скопски џез-фестивал. Во четирите фестивалски дена се најавени актуелни…

На 25 октомври Македонската филхармонија ги отвора вратите за публиката

На 25 октомври Македонската филхармонија ги отвора вратите за публиката

Македонската филхармонија ја отвора новата сезона на 25 октомври (среда) кога во 20 часот ќе се одржи првиот концерт во новиот музички храм на македонскиот врвен пијанист Дино Имери. Тој пред публиката ќе го свири Концертот за клавир и оркестар…

Страница 1 од 198123Следна ›Последна »