Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,395.26 -0.09%    BESK 10,899.88 0%    GRNT 609.26 -0.05%    KMB 2,997.91 -0.09%    MPT 27,500.00 -4.16%    NOSK 92,250.00 0%    OHB 4,245.00 1.07%    OKTA 2,499.23 4.13%    RMDEN15 95.00 1.06%    RZLV 27.00 8%    RZTK 391.00 -1.01%    RZUS 102.75 3.91%    STB 895.16 2.12%    STIL 91.08 2.41%    TEL 260.00 1.56%    TPLF 1,050.00 0%    TTK 719.31 -0.23%    UNI 1,070.00 2.88%    ZPKO 2,575.00 3%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 2)

Ова се најчестите почетнички грешки во кариерата

Ова се најчестите почетнички грешки во кариерата

Сите понекогаш грешиме на работа, најчесто тоа се случува на самиот почеток. Тогаш тоа најсилно го чувствуваме, но тогаш имаме и најголема енергија за поправање на ситуацијата. За среќа, постојат релативно лесни начини да ги совладате вештините кои се потребни…

Младите најчесто ги прават овие три финансиски грешки

Младите најчесто ги прават овие три финансиски грешки

Иако погрешните чекори во дваесетите години од животот можат да бидат поправени подоцна, постојат одредени работи кои младите не е препорачливо да ги направат. Најважно е да не го трошите залудно сопствениот потенцијал! Еве ги трите најчести грешки кај луѓето во дваесетите години……

Непотребно се фустрирате на овие нешта!

Непотребно се фустрирате на овие нешта!

Во секојдневието луѓето често се во состојба на стрес. Тој е резултат на обврските, работата, брзиот начин на живот, несогласувањата во приватниот и деловниот живот и сл. Хроничниот стрес предизвикува разни болести, помалку или повеќе опасни, а е сигурен пат…

Најдобрите деловни совети од оваа година

Најдобрите деловни совети од оваа година

Во годината која за уште еден ден ќе биде зад нас, прочитавте многу деловни и животни совети и цитати и тоа од успешните, богатите и славните. Ова се најдобрите цитати од 2016 година според мислењето на „Time“ и „Yahoo“. „Што…

10 совети кои ќе направат пресврт во вашата кариера во 2017

10 совети кои ќе направат пресврт во вашата кариера во 2017

Сајтот ,Forbes’ ги објави некои од најдобрите совети за претприемачите за 2017 година. Секогаш стремете се кон повисокото, бидете амбициозни и имајте на ум дека (главно) вие сте одговорни за својата кариера. 1. Вие би требало да сте најодговорни за…

Навики на флексибилните и успешни лица

Навики на флексибилните и успешни лица

Флексибилноста е една многу важна особина, како во деловниот, така и во приватниот живот. Флексибилноста овозможува светот да го гледаме со други очи, а тоа најчесто е патот кон среќата и успехот. Ова, според Inc.com, се осумте навики на успешните…

Четири типови на клиенти: Секој има принцип по кој можете да му продадете производ

Четири типови на клиенти: Секој има принцип по кој можете да му продадете производ

Во книгата “Холограм за кралот”, на писателот Дејв Егерс, се наоѓа еден многу интересен дел кој објаснува како можете да продадете било што, ако знаете кои се ваши клиенти, односно муштерии. Иако во овој дел од книгата се говори конкретно…

10 најлоши професии за 2016 година

10 најлоши професии за 2016 година

“CareerCast” користејки ја методолигијата која го анализира влијанието врз опкружувањето, заработката, можност за напредување и 11 различни фактори на стрес, дојде до заклучок дека најдобра работа со која можете да се занимавате е анализа на податоци. Меѓутоа, ова истражување покажа…

Бил Гејтс: Три вештини кои би морале да ги имате за да бидете успешни

Бил Гејтс: Три вештини кои би морале да ги имате за да бидете успешни

Бил Гејтс открил кои три вештини треба да ги има личноста која сака да биде успешна на пазарот, а ако науката и броевите не ви се силна страна – вие ги немате тие особини. Според податоците кои ги собирал со…

Поврзете се со луѓето во само неколку чекори

Поврзете се со луѓето во само неколку чекори

Бизнисот може да биде тежок и напорен, но не значи дека секогаш мора да биде така. Со воспоставувањето и одржувањето на контакт со луѓето, можете да си ја олесните работата и да стекнете нови можности. Давид Спенсер, автор на книги…