Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 728.00 -2.93%    ALK 5,536.88 -0.24%    BESK 11,390.00 1.7%    GRNT 674.40 -2.77%    KMB 2,949.89 -0.35%    OHB 5,041.88 -1.14%    PKB 11,100.00 2.78%    RMDEN11 95.70 0.74%    RMDEN15 94.50 0%    RZUG 7.00 0%    RZUS 103.92 -0.08%    STB 911.87 0.17%    STBP 702.00 -2.92%    STIL 86.80 0.47%    TEL 266.84 -0.06%    TKVS 2,001.00 0%    TNB 10,353.49 1.85%    TPLF 951.00 -6.69%    VITA 9,000.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 2)

Шест совети како во 2017 попаметно да управувате со своите пари

Шест совети како во 2017 попаметно да управувате со своите пари

На многумина целта во 2017 година им е да ги подобрат финансиските навики. Со самото тоа би дошло до намалување на стресот бидејќи финансиските тешкотии се нешто што мачат многумина. 1. Прецизирајте ги и запишувајте ги своите цели Нормално, за…

Мали совети за полесна реализација на вашите деловни цели

Мали совети за полесна реализација на вашите деловни цели

Ако вашето време го трошите непланирано, неорганизирано, на некои неважни и споредни нешта, лесно можете да заборавите со која цел воопшто сте започнале да работите. Многу работодавци денес се наоѓаат во големи деловни проблеми, кои им ги попречуваат остварувањата на…

Ворен Бафет: Како да инвестирате

Ворен Бафет: Како да инвестирате

Кога Ворен Бафет дели совети за инвестирање, целиот свет слуша. Најголемиот светски инвеститор никогаш не бил срамежлив, кога станува збор за делењето на стратегии, кои му помогнале да го достигне денешниот успех и да биде еден од најуспешните и најбогатите…

CareerCast: Професии кои ќе исчезнат во наредните неколку години

CareerCast: Професии кои ќе исчезнат во наредните неколку години

Според вебсајтот „CareerCast “, меѓу најзагрозените работни места, односно професии кои наскоро би можеле да исчезнат на првите две места се наоѓаат поштарите и дактилографите. Се очекува дека бројот на работни места во поштите ќе се намали за 28 проценти…

Неколку совети кои ќе ви помогнат да добиете поголема плата

Неколку совети кои ќе ви помогнат да добиете поголема плата

Истражувањата покажуваат дека разговорот за плата на работниците им е најстресната тема со која можат да се сретнат. Како ли им е кога мораат на шефот да му побараат зголемување на платата? Како и при секоe преговарање потребно е да…

Нешта кои емотивно силните луѓе не ги практикуваат

Нешта кои емотивно силните луѓе не ги практикуваат

Луѓето кои имаат силен карактер, поседуваат здрави навики. Тие управуваат со емоциите, мислите и однесувањето, па така постигнуваат успех во животот, пишува Lifehack. Сепак, постојат работи кои никогаш не ги прават и токму тоа им помага да се справат со…

Шеф – Да бидете оној од кој се плашат или оној кој го сакаат?

Шеф – Да бидете оној од кој се плашат или оној кој го сакаат?

Николо Макијавели, ренесансен политичар, писател и филозоф кажал една славна реченица: „Посигурно е да бидете оној од кој се плашат, отколку оној кој го сакаат“. Дали може овој совет да се примени и во бизнис позициите денес? Сите вработени сакаат…

Јасни знаци дека сте премалку платени

Јасни знаци дека сте премалку платени

Знаеме дека оваа тема е критична и знаеме дека има многу невработени и многу кои едвај нашле работа. А знаеме дека и работодавците мислат дека „сите вработени се заменливи“, па доколку не ви се допаѓа платата можете слободно да си заминете……

Дали емоциите во бизнисот се исто што и бизнисот со емоции?

Дали емоциите во бизнисот се исто што и бизнисот со емоции?

Секој однос во приватниот и деловниот живот е испратен со емоција и чувства. Емоциите понекогаш, повеќе од фактите го одредуваат текот и резултатот од работењето. Не верувате? Сакате чувство на задоволство? Тежнеете кон чувството на припадност? Не сакате другите да…

Десет најдобри работни места во 2017

Десет најдобри работни места во 2017

Веб страната Glassdoor ја објави годишната листа со најдобрите работни места во Британија. Оваа листа со 10-те најдобри работни места во Велика Британија ги идентификува професиите со најголем вкупен скор, кој е одреден преку оценување на 3 фактори: Потенцијал за…