Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,350.00 1.64%    GRNT 783.48 -3.09%    KJUBI 1,400.00 0%    KMB 2,664.47 -1.21%    MPT 26,344.44 0.14%    MTUR 4,250.00 0.62%    OKTA 2,750.00 8.7%    TEL 271.93 -0.03%    TETE 1,800.00 -7.12%    TNB 13,472.07 -0.21%    TPLF 1,583.40 -1.36%    TRPS 1,500.00 0%    TTK 810.00 0.78%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 189)

Тајни на успехот: Импресионирајте го шефот

Тајни на успехот: Импресионирајте го шефот

Професионалниот живот подразбира многу залагања, особено со цел да се издвоите од другите, од интервјуто за работа до процесот на работењето. Доколку со шефот имате изградено силна врска, тоа ќе ви го олесни секојдневниот престој во канцеларијата. Прочитајте ги овие…

Добри односи со колегите: Слушајте ги!

Добри односи со колегите: Слушајте ги!

За да развиете добри односи со колегите, потребно е доста време и напор. Но, целиот ваш труд многу ќе ви се исплати, бидејќи тоа се личностите со кои поминувате осум или повеќе саати дневно. Она што можете да го направите:…

Кои се лоши клиенти и како да побегнете од нив?

Кои се лоши клиенти и како да побегнете од нив?

Лош клиент не е само клиентот кој не плаќа на време. Има такви кои прават проблеми и комплицираат и кога нема потреба од такво нешто, критикуваат нешто, а и самите незнаат што и зошто, полни се со ветувања кои остануваат…

Шест начини кои ќе ви помогнат да бидете господар на сопственото време

Шест начини кои ќе ви помогнат да  бидете господар на сопственото време

Имате чуство како да немате време за ништо, покрај тоа што сте добро организирани и давате се од себе? Можеби едноставно работите не ги правите на вистинскиот начин. Како би биле господар на сопственото време, придржувајте се на следниве совети.…

15 работи што сигурно ќе го изнервираат вашиот шеф

15 работи што сигурно ќе го изнервираат вашиот шеф

Без оглед на тоа дали се надевате на промоција на работа, или едноставно се обидувате да изградите здрави односи, важно е да знаете како функционира вашиот шеф. Мора да знаете што цени, кого го почитува и што не може да…

Најлоши шефови за 2012 година

Најлоши шефови за 2012 година

Кои се апсолутно најлошите шефови за 2012 година? Професорот Сиднеј Финкелштеин мисли дека го знае одговорот на тоа прашање. Финкелштеин, долгогодишниот професор на „Dartmouth School of Business“ и автор на 11 книги за менаџмент, многу добро знае да го препознае…

8 квалитети кои работодавците ги бараат кај вработените

8 квалитети кои работодавците ги бараат кај вработените

Иако многу истражувања го покажуваат она кое веќе го знаеме, понекогаш поради нив работите ги гледаме од друга перспектива. Едно од нив е националното истражување кое го спроведе „Ol Partners“ помеѓу 174 работодавци. Истражувањето издвои 8 квалитети кои работодавците најмногу…

Како да го победите заморот на работа

Како да го победите заморот на работа

Време е на нови клиенти, нови купувачи и нови потрошувачи. Информирани, и секогаш во потрага за подобро. Неодамна спроведеното истражување на потрошувачките навики, покажа што навистина сака купувачот:   1. Бидете лично одговорни за остварување на нашите желби Потрошувачите се уморни од…

Како вашите шефови го сфаќаат “Тоа не е моја работа”

Како вашите шефови го сфаќаат “Тоа не е моја работа”

Вашето одбивање за извршување на одредени задачи, без разлика од каква природа се тие, кај вашите шефови ќе се интерпретира како недостиг на интерес, и на тој начин самите ќе си направите проблеми. Единствената ситуација во која може да се…

Барајте покачување со стил

Барајте покачување со стил

Можеби сега е право време да побарате покачување како награда за целиот вложен труд, време, знаење, вештина и посветеност кон работата. Доколку мислите дека сте заслужиле покачување, истото треба и да и го соопштите на одговорната личност која одлучува за…