Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 534.00 -1.11%    ALK 7,277.39 -0.99%    GRNT 780.00 -0.44%    KMB 2,630.26 -1.28%    LOTO 582.00 -3%    MPT 26,337.50 -0.03%    OHB 4,600.00 -5.18%    RMDEN14 92.20 0%    RMDEN15 94.90 -0.11%    SBT 1,928.00 -2.97%    STB 916.57 -0.33%    TEL 270.00 -0.71%    TNB 13,407.59 -0.48%    TPLF 1,560.00 -1.48%    ZPKO 2,601.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 184)

Која е тајната на успехот?

Која е тајната на успехот?

„Зошто сега?“ е прашање кое секој претприемач треба да си го постави, бидејќи ова прашање го дава одговорот на други две многу важни прашања: Зошто моите обиди беа неуспешни? Со какви препреки ќе се соочам? Светот е полн со паметни…

Добри се, а ретко на кого му текнуваат: Интересни начини да заработите пари

Добри се, а ретко на кого му текнуваат: Интересни начини да заработите пари

На пазарот на трудот владее хаос и најново мото – „прилагоди се или исчезни“. Кризата продолжува со исто темпо и во 2013 година, не ветува многу повеќе од минатата година. Секогаш постои начин да се прилагодите или да смислите нешто…

Мали трикови за успешен разговор со купувачот

Мали трикови за успешен разговор со купувачот

Ако се земе во предвид фактот дека телефонот е во употреба 136 години, начинот на кој што од многумина е користен би не натерал да помислиме дека е создаден вчера. Телефонските разговори доаѓаат до израз кај луѓето кои се занимаваат…

Постојат во секоја канцеларија: Четири видови на личности

Постојат во секоја канцеларија: Четири видови на личности

Секој вработен треба да знае како да се справи со различните видови на личности. Авторот на книгата „Стилови на личноста на работното место“, Кејт Вард истакнува дека во секоја канцеларија постојат одредени модели на личности кои се специфични. Тоа се:…

Како да го преживеете лошиот ден

Како да го преживеете лошиот ден

Еден ден сте одлично расположени и се оди по планот, а веќе другиот ден цел свет ви се руши. Сите имаме подеми и падови. И така секој ден, еден ден на врвот, а друг ден на дното. Еден од најдобите…

Основни правила за шефот да биде среќен

Основни правила за шефот да биде среќен

Добриот шеф своите очекувања јасно ги искажува пред тимот. На тој начин, сите ќе разберат што е потребно за компанијата да биде успешна. Но, што можете вие да направите за да ја олесните работата на шефот. Ви прикажуваме 8 правила…

Зошто прекувремената работа е контрапродуктивна?

Зошто прекувремената работа е контрапродуктивна?

За многумина, во денешно време, прекувремената работа стана нормална појава. Ова посебно е изразено во малите претпријатија. Според резултатите од многу истражувања, ако работите повеќе од 40 часа неделно можете да станете многу непродуктивни и многу уморни. Тоа е лоша…

Каде грешиме кога бараме работа?

Каде грешиме кога бараме работа?

Листата со најчести грешки при потрагата по работа е: 1. Имајте повеќе опции „Кандидатите најчесто сметаат дека со повикот за разговор за работа тие ја добиле работата“ истакнува Јоан Спејн, директорка за управување со човечки ресурси. Ваквата пракса го зголемува…

Како да се биде добар шеф

Како да се биде добар шеф

Многу менаџери, директори, ментори или супервизори одлично ја вршат својата работа, но понекогаш прават грешки во нивниот пристап кон вработените. Со мала анализа и тоа може да се исправи. Добриот претпоставен негува една продуктивна и пријателска работна атмосфера. Во овој…

Како да препознаете лош шеф?

Како да препознаете лош шеф?

Едно американско истражување покажува дека 82 проценти од работниците кои не се задоволни од своето работно место, како главна причина го наведуваат лошиот шеф. Во време кога постојат нестабилни работни околности, многу луѓе прифаќаат да работат во лоши услови сметајќи…