Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,301.12 -0.29%    FERS 59,000.00 5.34%    KMB 2,698.87 0.16%    MPT 27,000.00 0%    REPL 54,101.00 -0.06%    TPLF 1,530.00 0.22%    TTK 800.12 0.02%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 183)

Борба против стресот на работа

Борба против стресот на работа

Стресот на работното место е сериозен здравствен проблем. Посетата помеѓу 75 и 90% на  лекари по општа медицина, се должи на причината поврзана со стресот. Не е важно каква работа работите, стресот влијае на сите подеднакво. Бројни студии покажаа дека…

Бидете свои на работното место

Бидете свои на работното место

Луѓето поминуваат премногу време, обидувајќи се да им се допаднат на другите и обидувајќи се да ги задоволат. Многу е полесно да бидете свои, отколку другите да очекуваат да се прилагодите на нив. Време за промена на улогите Понекогаш ви…

Трик прашања на интервју за работа

Трик прашања на интервју за работа

Новиот тренд меѓу работодавците е да ги соочат кандидатите за работа со збунувачки, изненадувачки, и бизарни прашања. Оние кои се чудат најмалку, поминуваат. Добро сте подготвени за интервју за работа, облековте најдобра гардероба, биографијата и молбата ги направивте до совршенство.…

Каков бил Ајнштајн навистина?

Каков бил Ајнштајн навистина?

Постојат бројни анегдоти за еден од најголемите генијалци на сите времиња – Алберт Ајнштајн. За почеток, Ајнштајн не можел да се справи со чистотата во својот работен простор. Еднаш дури и кажал: „Ако нередот на работниот стол е знак за…

Како да оставите подобар впечаток

Како да оставите подобар впечаток

Имате трема пред разговорот за работа? Еве еден симпатичен приказ кој ќе ви ја олесни подготовката. Познато е дека големите проблеми се решаваат кога ќе ги поделиме на мали сегменти. Во согласност со тоа, еве неколку нешта кои треба да…

Маркетинг план – патот кон остварување на целта

Маркетинг план – патот кон остварување на целта

Секој бизнис, без оглед на производите или услугите кои ги нуди, треба да има добар маркетинг план. Сфатете го тоа како патоказ кој ќе ви помогне да ги достигнете вашите бизнис цели. Доколку знаете што сакате да постигнете, едноставно мора…

Запомнете што е тоа приватен живот: Исклучете го мобилниот, заборавете на меилот

Запомнете што е тоа приватен живот: Исклучете го мобилниот, заборавете на меилот

Денешниот свет невозможно е да се замисли без интернет, мобилни мрежи, телевизија и сите нови чуда на модерната технологија. И кога ќе помислите како денес невозможно е да издржите само пола ден без пристап на интернет, не ви е јасно…

Најсексипилни машки професии

Најсексипилни машки професии

За најпосакувани партнери жените најлесно ги бираат оние мажи кои имаат музичка или уметничка кариера, додека пак, фудбалерите им се најмалку сексипилни. Во истражувањето дури 32 проценти од испитаните жени ја одбрале музичката или уметничката кариера како најсексипилна кај мажите.…

Кои се најлошите шефови?

Кои се најлошите шефови?

Шефовите се неопходен елемент во животот на секој вработен, и средбата со нив може да причинува вистинско задоволство, но тоа е толку ретко, и за да се најде материјал за пишување за еден таков човек има многу малку или речиси…

Лидерство: Што велат исклучителните луѓе секој ден?

Лидерство: Што велат исклучителните луѓе секој ден?

Само со малку работи можете себе си да се издвоите од просечните (под услов да имате таква желба во животот). Да се издвоите значи да направите другите со вас да се чувствуваат посебно, па така и вие ќе се чувствувате.…