Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,595.80 0.62%    BESK 11,000.07 -0.92%    KMB 2,800.00 -0.01%    MKSD 232.00 0%    MPT 28,032.26 -0.95%    OHB 5,367.09 -1.52%    REPL 52,500.00 -0.23%    RZLV 45.00 0%    RZUS 129.00 1.57%    SBT 2,180.00 -2.64%    STB 940.91 -0.33%    STBP 680.00 0%    TEL 274.50 0.92%    TNB 13,300.00 -1.48%    TTK 828.00 0.12%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 183)

Кој е лош кандидат на интервјуто за работа?

Кој е лош кандидат на интервјуто за работа?

Некои нови вработени уште првиот ден на работа го покажуваат своето вистинско (негативно) лице, и тогаш е веќе доцна за прашањето – Како можев толку да погрешам? Конкуренцијата е силна, степенот на образование и дополнителните вештини висок, бројот на апликации…

Десет работи кои треба да ги направите додека сте невработени

Десет работи кои треба да ги направите додека сте невработени

Престанете да се грижите ако сте невработени дека работодавачот ќе ве одбие поради големата временска разлика помеѓу двете работни места. Новото истражување на интернет порталот „CareerBuilder.com“ покажува дека поголемиот дел од работодавачите имаат разбирање за „дупката“ во вашата биографија. Анкетата…

Без нагли одлуки: Колегите не се причина за отказ

Без нагли одлуки: Колегите не се причина за отказ

Со цел да ја задржи мотивацијата, вработениот мора да биде најмалку 80 проценти задоволен со кариерата, работата и шефот. Кризата, растот на невработеноста и презаситеноста на пазарот на трудот во последните години го зголемија чувството на несигурност и страв од…

Заштедете ја енергијата при работа: Избегнувајте ја рутината

Заштедете ја енергијата при работа: Избегнувајте ја рутината

Често се чувствувате исцрпени на работа? Не сте единствените! Еве неколку совети за тоа како да ја заштедите енергијата и да бидете повеќе ефикасни. Добар сон Прво и основно правило за добро расположение, но и за поголема продуктивност е добриот…

Интервју за работа: За поранешниот шеф само најдоброто

Интервју за работа: За поранешниот шеф само најдоброто

По целодневните интервјуа со кандидати, најверојатно работодавецот ќе ги заборави повеќето кандидати, затоа обидете се да издвоите со неколку „мали нешта“. Можете да ги имате најдобрите квалификации, но на интервјуто за работа работодавецот, всушност, сака нешто повеќе. Внимавајте да не…

Можеби колегите потајно ве мразат: Еве зошто!

Можеби колегите потајно ве мразат: Еве зошто!

Се разбира дека ви е важно што мислат вашите колеги и деловни соработници за вас. Тие ви се како семејство со оглед на тоа колкав дел од времето го поминувате заедно. Никогаш нема да бидете сигурни колку ве сакаат, ценат…

Како да се одвикнете од доцнење

Како да се одвикнете од доцнење

Не сте човек кој би можел да се пофали со својата точност? Кога се договарате со пријателите, тие доаѓаат најмалку пет минути подоцна од закажаното време бидејќи тие знаат дека сигурно ќе задоцните? Важите за човек кој никогаш не доаѓа…

Совети кои ќе ве мотивираат

Совети кои ќе ве мотивираат

Мотивацијата е еден од клучевите за успехот. Мотивацијата е во нас само треба да ја разбудиме. Еве како … За мотивацијата има напишано бројни книги и статии. Компаниите кои се фокусирани на продажба, вложуваат многу напор да ги направат своите…

Како да ги намалите бизнис долговите

Како да ги намалите бизнис долговите

Бизнис долговите се последица од многу фактори, вклучувајќи клиенти кои не плаќаат, кредити, опрема. Справувањето со долговите го спречува развојот на компанијата. Прочитајте неколку корисни совети кои ќе ви помогнат да ги намалите долговите кон другите фирми. Преговарајте Преговарајте со…

Отворени денови на деловна едукација во Македонија

Отворени денови на деловна едукација во Македонија

Отворени денови на деловна едукација денеска и утре се одржуваат првпат во Македонија. Експерти од Македонија и регионот ќе ги претстават новите вештини во повеќе области како  финансиите, човечките ресурси, продажбата, маркетингот, набавката и логистиката. Посебно внимание, како што беше посочено…