Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,805.85 0.15%    BESK 13,000.00 0%    GECK 300.00 -49.58%    GRNT 839.48 -0.78%    KMB 2,850.55 1.88%    MABI 1,000.00 0%    MKSD 300.00 0%    MPOL 277.00 6.54%    MTUR 4,500.00 0%    OHB 6,300.00 3.14%    PKB 14,500.00 0%    RMDEN08 95.20 -2.86%    RZUG 19.00 0%    RZUS 159.27 -0.46%    SBT 2,000.00 -0.18%    SKON 1,400.00 0%    STB 942.42 0.11%    STIL 142.69 1.11%    TEL 284.00 0.77%    TNB 13,017.36 -2.12%    TPLF 1,697.50 -0.15%    TTK 844.04 2.72%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 177)

Совет за канцелариски работници

Совет за канцелариски работници

Колку и да  бидете претрупани со работа, корисно за вашето здравје е да правите пауза секои  20 минути, советуваат од Институтот за здравје, Бејкер. Во текот на хаотичниот работен ден, помислата да станете од работниот стол се чини дека е…

Неуспехот не прави искусни и мудри

Неуспехот не прави искусни и мудри

Позитивениот став, трпеливоста и упорноста носат успех, но прво треба да се ослободите од стравот од неуспех, бидејќи тоа може да ви биде најкорисна и најдобра животна лекција . Препреките во животот не треба да ги сфаќате трагично или премногу…

Совети кои ве водат кон успех

Совети кои ве водат кон успех

Вашиот став е клучен фактор во секоја потрага по ново работно место. Позитивниот став може да ви помогне многу повеќе од негативниот став. Негативниот став може да се манифестира преку недостиг на волја за барање на работа, помислата дека никој…

Какво CV ќе ги задоволи Google и Apple

Какво CV ќе ги задоволи Google и Apple

Гејл Лекман кои работел за „Google“, „Apple“ и „Microsoft“ напишал книга со совети за тоа како да дојдете до работа во една од големите ИТ компании. Лекман, како што пренесува порталот „Business Insaider“, издвоил девет главни работи на кои големите…

Дали среќата се купува со пари?

Дали среќата се купува со пари?

Точно или не, поголем број од луѓето во светот сметаат дека со пари може да се купи среќа, покажува анкета спроведена во 24 земји. Една третина од 20.000 анкетирани се задоволни од својот живот, додека две третини имаат потреба да…

Шест правила за љубовни врски на работа

Шест правила за љубовни врски на работа

Многу луѓе, сметаат дека љубовна врска на работното место не е соодветен избор, првенствено поради можните проблеми ако таа врска се раскине. Па еве неколку совети како вашата романса да не влијае на работното место:   Проверете ги правилата Консултирајте…

Добро однесување на интервју за работа

Добро однесување на интервју за работа

Пристојна облека Значајно е секогаш да бидете пристојно облечени. Мажите пожелно е да носат вратоврска, а жените едноставен накит. Едноставноста е секогаш најдобра. Ракувајте се Срдечното поздравување ќе создаде опуштена атмосфера. Со тоа ќе покажете дека сте пристојни. Говорeте течно…

Борба против стресот на работа

Борба против стресот на работа

Стресот на работното место е сериозен здравствен проблем. Посетата помеѓу 75 и 90% на  лекари по општа медицина, се должи на причината поврзана со стресот. Не е важно каква работа работите, стресот влијае на сите подеднакво. Бројни студии покажаа дека…

Бидете свои на работното место

Бидете свои на работното место

Луѓето поминуваат премногу време, обидувајќи се да им се допаднат на другите и обидувајќи се да ги задоволат. Многу е полесно да бидете свои, отколку другите да очекуваат да се прилагодите на нив. Време за промена на улогите Понекогаш ви…

Трик прашања на интервју за работа

Трик прашања на интервју за работа

Новиот тренд меѓу работодавците е да ги соочат кандидатите за работа со збунувачки, изненадувачки, и бизарни прашања. Оние кои се чудат најмалку, поминуваат. Добро сте подготвени за интервју за работа, облековте најдобра гардероба, биографијата и молбата ги направивте до совршенство.…