Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 177)

Рутина на работа: Зрели сте за промени

Рутина на работа: Зрели сте за промени

Доколку чувствувате тешкотии или сте заситени од работата, променете го своето секојдневие. Разбистрете го умот со некоја омилена песна, или научете некој странски јазик. Најдобро е да запишете некоја своја вештина, односно предност, но и недостатоци кои можете да ги…

23 начини како да заштедите 1 час

23 начини како да заштедите 1 час

Времето често погрешно го проценуваме. И така, дневно губиме по еден или повеќе часови. Понекогаш се чини дека деновите би требало да траат повеќе од 24 часа, ако сакаме да ги завршиме сите свои обврски на време. Дали некогаш сте…

Сакате да ги вработите најдобрите? Игнорирајте ги дипломите

Сакате да ги вработите најдобрите? Игнорирајте ги дипломите

За да изградите најдобар тим на вработени, вработувајте млади и паметни луѓе, дури и пред да дипломираат и нека не ве загрижува што точно тие студираат. Сакате да зачувате пари, а да вработите луѓе кои се преполни со енергија и…

Професии исполнети со возбуда: За оние кои не сакаат да се досадуваат

Професии исполнети со возбуда: За оние кои не сакаат да се досадуваат

Досадна ви е работата која ја работите и сакате да ја промените професијата, а не знаете што точно би работеле? Еве еден преглед на најинтересните кариери. Ако брзо ви станува досадно во текот на работото време, можеби е време да…

Како да бидете најдобар шеф на светот

Како да бидете најдобар шеф на светот

Кога сте на менаџерската позиција се се смета. Морате во секој момент да бидете свесни колкаво влијание имате на својот тим, од кошулата што сте ја одбрале и изборот на чевли, расположението, работните и другите одлуки, наградувањата и многу други…

Знаеме дека звучи смешно: Чистете го мозокот баш како што ги чистите вашите заби

Знаеме дека звучи смешно: Чистете го мозокот баш како што ги чистите вашите заби

Дали сте знаеле дека канцелариски службеник во просек во еден час 37 пати го менува прозорецот на компјутерот? Некои го менуваат прозорецот дури и до сто пати во 60 минути. На тоа додадете го стресот кој може да го предизвика…

Пет прашања на интервјуто за работа кои откриваат се за вас

Пет прашања на интервјуто за работа кои откриваат се за вас

Стандардните прашања на разговорот за работа повеќе не се доволни за работодавците да дознаат се за вас. Затоа, создадени се неколку прашања кои им помагаат на работодавците за кратко време да ве запознаат подобро. Ова се прашањата на интервјуто за…

Кога вработените бараат работа?

Кога вработените бараат работа?

Ако мислевте дека вашите вработени бараат работа откако ќе заминат дома, се лажете. Како што наведува сајтот на Блумберг „Businessweek.com“, повеќето посети на сајтовите кои нудат работа, доаѓаат од канцелариските IP адреси и тоа во средината на работните часови. Податоците…

Помогнете им на блиските во потрага по работа

Помогнете им на блиските во потрага по работа

Некој близок од семејството се обидува да најде работа, но сепак нема среќа. Упорно се  пријавува на огласите, но повратни информации нема. Сакате да помогнете? Сакате да се јавите во некој компанија или агенција да им кажете колку вашиот сопруг/а…

Зборови кои ќе го подобрат вашето CV

Зборови кои ќе го подобрат вашето CV

Кога ја пишуваме својата биографија користиме разни глаголи и придавки со кои ги истакнуваме своите активности, квалификации и вештини. Понекогаш изборот на одредени зборови може да влијае врз конечната одлука на работодавачот. Сигурно се сеќавате дека изразот „тимска работа“ подоолг…