Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА(Страна 175)

Чувствувајте се одлично на работното место

Чувствувајте се одлично на работното место

Доколку имате работа која не е подвижна и поголем дел од работното време го поминувате на столчето пред компјутер овие совети навистина ќе ви дојдат добро. Како да се чувствувате подобро? Едноставно, постојат мали трикови кои ќе ви ја повратат…

Ако сакате деловен успех одложете го бракот

Ако сакате деловен успех одложете го бракот

Колку подоцна ќе се омажат жените, толку подобро за нивната кариера, покажа истражувањето на Универзитетот во Вирџинија. Поточно, жените кои ќе се омажат во тиесетите години заработуваат 56 проценти повеќе од оние кои се во брак од своите дваесети. Децата…

Мотивацијата е клучна за успехот: Како да се мотивирате

Мотивацијата е клучна за успехот: Како да се мотивирате

Мотивацијата е еден од клучевите за успехот, таа е во секој од нас. Само треба да  се разбуди. Еве како … За мотивацијата постојат бројни книги и статии. Компаниите кои се фокусирани на продажба, вложуваат многу напор да ги направат…

Сакате популарност? Ништо полесно…

Сакате популарност? Ништо полесно…

Да се стекне популарност не е толку тешко како што звучи. Ако немате вроден талент околу себе да ги привлекувате луѓето и нивното внимание, научете како тоа функционира. Без разлика дали станува збор за работа или задоволство, луѓето меѓусебно комуницираат…

Најсексипилната професија во светот е…

Најсексипилната професија во светот е…

Времињата се многу променети, па сега, она што мислите дека е секси денес, не е повеќе. Никаков режисер ниту пак некоја холивудска ѕвезда не се ни блиску до најсекси професијата во светот. Најсексипилната професија од оваа година е компјутерски инженер.…

Како да работите за други, а да бидете свој газда

Како да работите за други, а да бидете свој газда

За сите оние кои сакаат самосталност, сакаат да бидат сами на себе „газди“, преферираат повеќе различни задачи, како и многу флексибилно време – „freelancer“ е поим за кој треба да размислите. Во случај во скоро време да сте останале без…

За комплетен успех концентрирајте се на една работа!

За комплетен успех концентрирајте се на една работа!

Имате добар проект. Паметни сте и талентирани и имате желба за успех. Тоа може само да се посака. Во што е проблемот кога ваквиот спој не може да ве доведе до успех во работата. Џеф Хофман е експерт за иновации…

Кој најмногу страда од стресот?

Кој најмногу страда од стресот?

Во деловниот свет стресот најчесто влијае на менаџерите на средното ниво. Тие страдаат многу повеќе од своите шефови, но и од своите подредени, вели истражувањето. Проблемот е во тоа што овие вработени најмногу се изложени на конфликти – како со…

Кажете му го ова на вашиот шеф: Колку повеќе ги користите cоцијалните мрежи, толку сте подобар работник

Кажете му го ова на вашиот шеф: Колку повеќе ги користите cоцијалните мрежи, толку сте подобар работник

Вашите шефови најверојатно на работа го блокирале пристапот до Фејсбук и Твитер, но најновите податоци говорат дека со ваквата постапка тие само ја намалуваат вашата продуктивност. Според најновите истражувања на компанијата „Evoo“, која се занимава со истражување во 500 најголеми…

Како да побарате поголема плата

Како да побарате поголема плата

Посакувате повисока плата на постојаното место, еве неколку совети како правилно да ја побарате. Пред почетокот на состанокот важно е да се припремите. Сумирајте ги вашите достигнувања на работа и поткрепете ги со докази. Размислете што би можел вашиот шеф…