Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

GRNT 869.00 2.38%    MPT 30,800.00 0%    STB 944.33 0.03%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА

Што велат истражувањата за успешните менаџери

Што велат истражувањата за успешните менаџери

Новите научни истражувања за менаџментот како наука укажуваат кои универзални карактеристики се потребни на еден успешен менаџер. Направени се истражувања на  9.000 продажни менаџери од различни земји, се верува дека истите карактеристики за успешност можат да се препишат и на…

И ова делува на работната ефикасност

И ова делува на работната ефикасност

Како е поставен компјутерот во однос на положбата на телото? Можеби тоа е клучната причина зошто вашето работење е добро или пак не сте нешто посебно мотивирани. Дали седнувате пред вашиот компјутер без мотивација и желба да ја завршите работата…

Неколку цитати кои ќе ја зајакнат вашата самодоверба

Неколку цитати кои ќе ја зајакнат вашата самодоверба

– Ако некој ви каже „Не можеш“, всушност мислат „Јас не можам“. (Шон Стефансон) – Постои мала разлика меѓу луѓето, но таа мала разлика прави голема разлика. Малата разлика е во ставот, големата разлика е во тоа дали тој е…

Неколку лаги кои едноставно мора да ги кажете на работа

Неколку лаги кои едноставно мора да ги кажете на работа

Иако сите се трудиме да бидеме искрени најмногу што можеме, некои лаги едноставно мора да ги изговориме… Постојат безброј ситуации во кои мораме да излажеме со цел да си го доведеме работното место во добра насока. Нормално овде не станува…

Истражувањата покажаа: На овие 10 работни места најчесто работат психопати

Истражувањата покажаа: На овие 10 работни места најчесто работат психопати

Работите на некое од наведените работни места или професии? Ако одговорот е „да“ големи се шансите да сте покрај некој психопат. Според дефиниција, психопати се нарекуваат луѓето кои се без емпатија, социјална одговорност и грижа на совест во однос на…

Околу оваа ставка во CV-то најмногу се мачите, а на работодавците им е најмалку важна

Околу оваа ставка во CV-то најмногу се мачите, а на работодавците им е најмалку важна

Директорката за човекови ресурси во Фејсбук Амбра Бенџамин открива по кој систем денес повеќето работодавци ги вработуваат потенцијалните вработени. Ако барате работа, тогаш сигурно знаете колку тоа може да биде долг и напорен процес. За да ја добијат работата, многу…

За викенд спиете многу, а сепак во понеделник повторно сте уморни? Еве зошто!

За викенд спиете многу, а сепак во понеделник повторно сте уморни? Еве зошто!

Постои биолошка причина зошто во текот на неделата сте уморни иако викендот сте го поминале лежејќи. Според најновите истражувања, спиењето нема да ви помогне да се чувствувате побудни, пишува Бизнис Инсајдер. Неколку луксузни дополнителни часа сон во текот на викендот,…

Неколку совети за позитивна работна атмосфера

Неколку совети за позитивна работна атмосфера

Сите посакуваме позитивна работна атмосфера, но свесни сме за фактите дека на работа не можеме секогаш да доаѓаме со насмевка на лицето. Ви претставуваме неколку совети кои ќе ви помогнат во креирањето на продуктивно работно опкружување: Енергија Не можете да…

Треба да донесете важна одлука? Најдоброто време да го направите тоа е…

Треба да донесете важна одлука? Најдоброто време да го направите тоа е…

Со денови се премислувате во мислите, ги разгледувате опциите „за“ или „против“ и конечно треба да пресечете и да донесете важна одлука. Според научните истражувања и нивните докази навистина постои најдобро време кога треба да седнете и конечно да одлучите.…

Ни на шефовите не им е лесно

Ни на шефовите не им е лесно

Никогаш крај на приказните со суровите, неуките, агресивните шефови, но дека ниту вработените не се цвеќиња за мирисање откриваат искуствата на менаџерите на социјалната мрежа Reddit. Речиси во секоја фирма постојат вработени кои постојано доцнат, а први бараат пауза, често…

Страница 1 од 188123Следна ›Последна »