Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 728.00 -2.93%    ALK 5,536.88 -0.24%    BESK 11,390.00 1.7%    GRNT 674.40 -2.77%    KMB 2,949.89 -0.35%    OHB 5,041.88 -1.14%    PKB 11,100.00 2.78%    RMDEN11 95.70 0.74%    RMDEN15 94.50 0%    RZUG 7.00 0%    RZUS 103.92 -0.08%    STB 911.87 0.17%    STBP 702.00 -2.92%    STIL 86.80 0.47%    TEL 266.84 -0.06%    TKVS 2,001.00 0%    TNB 10,353.49 1.85%    TPLF 951.00 -6.69%    VITA 9,000.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » КАРИЕРА

Како да се заштитите од љубоморните колеги?

Како да се заштитите од љубоморните колеги?

Не претерувајте со фалењето на себеси, бидете тимски играч. Не возвраќајте со иста мера, а помошта од шефот побарајте ја кога однесувањето на љубоморниот колега ја преминува секоја граница. Дури 77 проценти од луѓето доживеале некој вид на љубоморен испад…

Отровни колеги: Чувајте се од оние кои се блиски со надредените

Отровни колеги: Чувајте се од оние кои се блиски со надредените

Ако немате добра екипа на колеги тогаш стресната работа може да стане уште полоша. Еден од примерите како колегите можат да ја уништат работната атмосфера се и оние кои секогаш се грижат за својот успех, а не се грижат за…

Заработуваме помалку пари од генерациите пред нас

Заработуваме помалку пари од генерациите пред нас

Најновите истражувања за вработеноста и заработките покажала дека мажите на свои 20 години денес заработуваат илјадници фунти помалку отколку што заработувале генерациите пред нив, и тоа благодарение на промените во природата на самата работа. Имено, истражувањата покажаа дека денес младите,…

Три ситуации во кои не треба да ви се важни другите туку треба да се заштитите себе си

Три ситуации во кои не треба да ви се важни другите туку треба да се заштитите себе си

Да се биде тимски играч во сопствената компанија е навистина одлична работа, но постојат некои прашања или моменти кога е неопходно да бидете себични за да напредувате во вашата кариера. „Business Insider“ се занимава со оваа проблематика и истакнува три…

Пекар, лекар, фармацевт – Најновата листа со НАЈБАРАНИТЕ професии во странство

Пекар, лекар, фармацевт – Најновата листа со НАЈБАРАНИТЕ професии во странство

Германија оваа година бара заварувачи и електричари, а Австрија им нуди на странците да работат во дури десет професии. Секоја година, развиените земји како Германија, Швајцарија, Австрија, Канада, Нов Зеланд, Австралија и скандинавските земји ја објавуваат листата со најбараните, односно…

Прашања на интервјуто за работа кои ќе ги одвојат ОДЛИЧНИТЕ од ДОБРИТЕ кандидати

Прашања на интервјуто за работа кои ќе ги одвојат ОДЛИЧНИТЕ од ДОБРИТЕ кандидати

Постојат особини кои можат да одредат колку некој ќе биде успешен лидер… Интервјуата за работа можат да бидат прилично тешки, кандидатите се подобро се припремаат и на работодавачите им е тешко да одредат кој е добар а кој е навистина одличен.…

Ова е најдобриот начин да го завршите мејлот доколку сакате одговор

Ова е најдобриот начин да го завршите мејлот доколку сакате одговор

Според анализата на Boomerang, апликацијата за подобар ефект на мејловите, различните поздрави на крајот на мејлот даваат различни видови на „одговор“. Анализата покажала дека на крaјот на пораката најдобро е да искажете – благодарност. Поконкретно, резултатите покажале дека најефективниот поздрав…

Сакате да бидете забележани како посебни? Искористете ги овие трикови!

Сакате да бидете забележани како посебни? Искористете ги овие трикови!

Без оглед дали имате или немате работа, или пак, само што сте почнале да работите на некое ново работно место или сега бевте на интервју за работа, постојат неколку трикови кои мора да ги искористите за да бидете забележани како…

Што се е потребно за продуктивна работна недела

Што се е потребно за продуктивна работна недела

Продуктивната работна недела најмногу зависи од тоа на што сте фокусирани секој ден, односно колку време поминувате во спроведувањето на активности кои се најважни за доборото работење. Ако многу работите, тоа не значи дека сте најпродуктивни, а на кој начин…

Познатите за успехот кажале…

Познатите за успехот кажале…

Успехот е нешто за што сите мечтаеме, а како на него гледале најуспешните луѓе во светот? Погледнете некои цитати од познати научници, политичари, писатели, спортисти, актери, сликари…. – Ако веќе однапред се сомневате во вашиот успех, неуспехот полесно ќе го…

Страница 1 од 177123Следна ›Последна »