Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,801.04 0.25%    BESK 10,700.00 1.9%    GALE 600.00 0%    GRNT 756.00 -1.52%    KMB 2,601.78 -2.12%    MPOL 230.00 7.48%    MPT 28,000.00 0%    OHB 5,100.00 0%    RMDEN15 95.00 0%    STB 897.19 4.32%    STBP 748.00 0%    TEL 241.00 0%    TKVS 2,510.00 3.12%    TNB 10,799.68 0.83%    TPLF 1,365.00 -0.15%    UNI 1,800.00 0%    ZPKO 2,500.00 -0.04%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 989)

11 правила на Бил Гејтс кои нема да ги слушнете на училиште

11 правила на Бил Гејтс кои нема да ги слушнете на училиште

Бил Гејтс, американскиот бизнисмен и информатичар кој е основач на „Microsoft“ и е најбогатиот Американец одржа говор во едно средно училиште за 11-те работи кои не сте ги слушнале и никогаш нема да ги слушнете во училиште или факултет. Правило…

Мирисот на парите: Сируп во доларите?

Мирисот на парите: Сируп во доларите?

По пуштањето во оптек на новите пластични долари многумина Канаѓани ја запрашаа Државната банка во Канада, дали при изработката на полимерните (пластифицирани) долари користеле јаворов сируп. Митот за мирисот на јаворовиот сируп во канадските банкноти настанал во ноември 2011 година,…

Самит за вложувања во инфраструктурата на Западен Балкан

Самит за вложувања во инфраструктурата на Западен Балкан

Во организација на Меѓународната истражувачка мрежа (ИРН) денеска во Виена почнува дводневен самит на инфраструктурата и градежништвото за Западен Балкан, јави Танјуг. Целта на самитот е поврзување на владите на балканските земји, меѓународните финансиски институции и потенцијалните инвеститори. На собирот ќе…

Берзите во Тирана и Истанбул потпишаа договор за соработка

Берзите во Тирана и Истанбул потпишаа договор за соработка

Берзите во Тирана и во Истанбул потпишаа договор за соработка во присуство на албанскиот премиер Сали Бериша, на економскиот форум во албанската престолнина, посветен на енергетиката, пренесе БТА. – Договорот ќе го искористи слободниот капитал на албанските претприемачи. Убеден сум…

Јапонија останува најголем светски кредитор

Јапонија останува најголем светски кредитор

Јапонија минатата година ја задржа својата позиција како најголем светски кредитор 22 година по ред, бидејќи зајакнувањето на доларот помогна во подигнувањето на врeдноста на активата во странство, покажуваат денес објавените податоци на јапонската влада. Зад Јапонија, на листата на…

Сопственикот на „Агрокор“ Ивица Тодориќ најбогат на Балканот

Сопственикот на „Агрокор“ Ивица Тодориќ најбогат на Балканот

Според најновата листа на „Форбс“ најбогат човек на Балканот е сопственикот на хрватската компанија „Агрокор“, Ивица Тодориќ. На второ место е словенечкиот милионер Санди Чешко од „Студио Модерна Словенија“, а на трето место е сопственикот на српската „МК Груп“, Миодраг…

Австралија: Најсреќната развиена земја

Австралија: Најсреќната развиена земја

Според истражувањето на Организацијата за економска соработка и развој (ОЕЦД), Австралија е најсреќната земја меѓу развиените економии и тоа веќе трета година по ред, објави BBC. Во листата на пет најсреќни земји се наоѓаат Шведска, Канада, Норвешка и Швајцарија. Во…

Довербата на француските потрошувачи на најниско ниво од 2008 година

Довербата на француските потрошувачи на најниско ниво од 2008 година

Довербата на француските потрошувачи во мај се намали на најниското ниво кое е измерено во последните пет години, објави денес Заводот за статистика INSEE. Кумулативниот индекс на довербата на потрошувачите се намали во мај на 79 поени, на ниво кое…

Кина гради индустриски град

Кина гради индустриски град

Кина започна со изградбата на нов град во шумите во близина на белоруската престолнина Минск. Овој град ќе биде отскочна штица за индустриското производство меѓу Европската унија и Русија. Претседателот на Белорусија Александар Лукашенко, според медиумите, областа околу меѓународниот аеродром…

Како кризата го нагризува најстариот занaeт на светот

Како кризата го нагризува најстариот занaeт на светот

„Ова се тешки времиња“, тврди Деби, проститутка од западна Англија. Деби има двајца или тројца муштерии дневно, дури трипати помалку од пред една година. Таа била приморана дури да ја намали и цената. „Да имав други приходи ќе престанев со…