Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,799.18 -1.02%    BESK 10,735.48 -0.74%    CEVI 875.00 2.94%    GRNT 737.42 -1.6%    ILST 1,550.00 0%    KMB 2,700.00 -0.39%    LOTO 134.00 2.29%    MPOL 201.00 -12.61%    MPT 27,000.00 -1.64%    OKTA 2,500.00 -3.85%    RMDEN15 92.20 -2.95%    SKOV 180.00 62.16%    STB 954.34 0.12%    STIL 85.00 -3.41%    TEL 248.40 3.5%    TPLF 1,410.24 0.56%    VITA 8,995.10 -0.05%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 989)

Монета продадена за 3,1 милиони долари

Монета продадена за 3,1 милиони долари

Ретка монета стара 100 години, за која едно време се мислеше дека е лажна, продадена е на аукцијата во Чикаго за 3,1 милион долари. Станува збор за монта од пет центи со главата од Кипoт на слободата, таа е само…

Најнови вести од светот

Најнови вести од светот

Најнови вести од светот 29.04.2013   Рим – Италија продаде шестмесечни обврзници вредни 8 милијарди евра, со пониска каматна стапка во однос на претходната слича аукција, што укажува на тоа дека загриженоста на инвеститорите спласна и покрај одложувањето на преговорите…

Австрија планира да ги укине банкарските тајни

Австрија планира да ги укине банкарските тајни

Австрија има намера во текот на нередните недели да им овозможи на членките на Европската унија пристап до информациите за банкарските сметки на странците во австриските банки, изјави канцеларот Вернер Фејман. Фејман изјави дека се надева на договор пред самитот…

Грчкиот Парламент го одобри нацрт-законот со рестриктивни мерки за намалување на трошоците

Грчкиот Парламент го одобри нацрт-законот со рестриктивни мерки за намалување на трошоците

Грчкиот Парламент го одобри синоќа нацрт-законот, кој му го достави Владата, а кој се однесува на спроведување реформи и рестриктивни мерки за намалување на трошоците, договорени со тројката меѓународни кредитори (Европската унија, Европската централна банка и Меѓународниот монетарен фонд) за…

Швајцарија нема проблем со невработеноста

Швајцарија нема проблем со невработеноста

Додека повеќето земји од Европската унија се борат со невработеноста, одделни држави, како Швајцарија, Норвешка и Австрија успеваат бројот на невработени да го сведат на минимум. Просечната стапка на невработеност во ЕУ во февруари достигна 10,9 отсто, додека во земјите…

Басеску: Романија ја надмина економската криза

Басеску: Романија ја надмина економската криза

Романскиот претседател Трајан Басеску, денеска изјави дека земјата ја надминала економската криза и ја вратила довербата на меѓународниот пазар на капитал. – Во последните две години Романија успеа да го намали буџетскиот дефицит до 2,9 проценти, што говори за успешно надминување на економската…

Каде Швајцарија го чува своето злато?

Каде Швајцарија го чува своето злато?

Швајцарската национална банка за прв пат обелодени каде ги чува своите 1.040 тони злато, при што, речиси една третина е во странство – во Велика Британија и Канада. Претседателот на швајцарската централна банка Томас Џордан, на годишниот состанок на акционери…

Грција го продава имотот на интернет

Грција го продава имотот на интернет

Грчките власти соопштија дека некои згради кои се во државна сопственост ќе бидат ставени на аукција преку интернет. Процесот на приватизација во Грција е договорен во замена за добивање спасувачки заем од Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд. Грчкиот фонд…

ЕУ ја пренасочи помошта за Кипар за поттикнување на економскиот раст

ЕУ ја пренасочи помошта за Кипар за поттикнување на економскиот раст

Европската комисија денеска соопшти дека средствата наменети за Кипар, во висина од 21 милион евра, ќе ги пренасочи на проекти кои треба да го поттикнат растот во медитеранската земја. – Со оваа одлука средствата ќе бидат пренасочени на области кои веројатно ќе имаат…

Во Хрватска расте штедењето пари и покрај кризата

Во Хрватска расте штедењето пари и покрај кризата

Во Хрватска забрзано расте штедењето пари на граѓаните на орочените депозити, наспроти кризата, така што за еден месец се штедат над милијарда куни. Кон крајот на февруари, граѓаните на Хрватска имаа орочени 141,8 милијарди куни, а еден месец порано, околу 140,9…