Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,840.86 0.69%    GRNT 759.67 0.49%    INEK 600.00 0%    KMB 2,600.00 -0.07%    MPT 28,000.00 0%    OHB 5,100.00 0%    OKTA 2,678.00 3%    STB 896.09 -0.12%    STBP 750.00 0.27%    TNB 10,799.85 0%    TPLF 1,365.00 0%    UNI 1,821.38 1.19%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 961)

„СОКАР“, „БП“ и „ТОТАЛ“ главни акционери во Трансјадранскиот гасовод

„СОКАР“, „БП“ и „ТОТАЛ“ главни акционери во Трансјадранскиот гасовод

Азербејџанската државна нафтена компанија СОКАР, британската БП и француската „Тотал“ ќе поседуваат вкупно 50 проценти од Трансјадранскиот гасовод (ТАП). – Сакаме да станеме главни носители на проектот и се очекува СОКАР, БП и Тотал да добијат 50 проценти од акциите.…

Пентагон праќа 650.000 работници на принуден одмор

Пентагон праќа 650.000 работници на принуден одмор

Големото намалување на буџетот на американската администрација му зададе тежок удар на Пентагон. Тоа резултираше со испраќање на скоро 650.000 цивилни работници на неплатен одмор. Цивилите кои се вработени во Министерството за одбрана на САД ќе мораат да „одмараат“ 11…

„Волстрит џурнал“: Доделувањето помош за Грција e лесниот дел, враќањето ќе биде тешкиот

„Волстрит џурнал“: Доделувањето помош за Грција e лесниот дел, враќањето ќе биде тешкиот

Договорот постигнат на средбата на Еврогрупата за доделување на следната транша од помошта за Грција, беше лесниот дел. Исплатата ќе биде тешкиот, пишува американскиот весник „Волстрит џурнал“, алудирајќи на тоа дека Европа никогаш нема да си ги врати парите дадени…

Fitch го зголеми кредитниот рејтинг на Летонија

Fitch го зголеми кредитниот рејтинг на Летонија

Меѓународната рејтинг агенција „Fitch“ го зголеми долгорочниот рејтинг на Летонија во странска валута од „БББ“, на „БББ+“, а во домашна го потврди нивото од „БББ+“. Краткорочниот рејтинг е подобрен од „Ф3“ на „Ф2“, а плафонот за рејтингот на земјата од…

Standard & Poor`s го намали кредитниот рејтинг на Италија

Standard & Poor`s го намали кредитниот рејтинг на Италија

Агенцијата „Standard & Poor`s“ вчера го намали кредитниот рејтинг на Италија за едно ниво, од „БББ+“, на „БББ“, поради загриженоста дека земјата ќе потклекне под притисокот на исцрпувачката рецесија. „Намалувањето на рејтингот ја одразува нашата проценка за натамошното влошување на…

Продажбата на обврзници на Грција и донесе 1,6 милијарди евра

Продажбата на обврзници на Грција и донесе 1,6 милијарди евра

Грција на вчерашната аукција за краткорочни обврзници собра 1,6 милијарди евра, односно еднаква сума како и на аукцијата од минатиот месец, објави официјална Атина. Каматната стапка на обврзниците остана на истото ниво од 4,2 проценти, додека вкупниот обем на побарувачката…

Летонија примена во еврозоната

Летонија примена во еврозоната

Министрите за финансии од земјите членки на ЕУ вчера го одобрија влезот на Летонија во еврозоната и го одредија курсот од 0,702804 лети за едно евро. „Банкнотите и кованиците евра ќе бидат издадени во Летонија од 1 јануари 2014 година“,…

Строги прописи за банките во САД

Строги прописи за банките во САД

Американските регулатори превземаа чекори за измена на законската регулатива, која од осумте најголеми банки во САД ќе бара да го намалат ризикот кој би можел да му наштети на финансискиот сектор. Американската Управа на федерални резерви, Федералната корпорација за осигурување…

Црна Гора оствари „висок економски раст“

Црна Гора оствари „висок економски раст“

Во Црна Гора од почетокот на оваа година е остварен „висок економски раст“, соопшти Централната банка – ЦБ. Сепак ЦБ оценува дека сеуште е рано да се зборува за такви проекции за цела година. Советот на ЦБ, исто така, соопшти…

Бразил има потреба од лекари (просечна плата 4.500 долари)

Бразил има потреба од лекари (просечна плата 4.500 долари)

Бразилските власти започнаа програма за привлекување на илјадници странски лекари за да ги пополнат празните позиции во здравствениот систем во земјата, што е потег кој беше остро критикуван од локалните здравствени работници. Подобрување на квалитетот на здравствената заштита во Бразил…