Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,302.07 0.01%    CEVI 964.00 2.89%    KMB 2,698.74 0%    MPT 27,000.00 0%    RZUS 105.32 2.25%    STB 910.00 0%    STIL 129.00 0%    TEL 277.73 0.89%    UNI 1,900.00 0.01%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 909)

На Кина и се заканува дефлација

На Кина и се заканува дефлација

Инфлацијата во Кина остро се намали во месец април, на најниското ниво во последните 18 месеци, покажуваат официјалните податоци, со што се појави загриженост околу дефлацијата. Индексот на потрошувачките цени, кој е клучно мерило за инфлацијата, се зголеми минатиот месец за…

Живот во ЕУ: Највисоки плати во Белгија, Луксембург и Шведска

Живот во ЕУ: Највисоки плати во Белгија, Луксембург и Шведска

Белгија е земја која најмногу ја оданочува работата во Европската унија (ЕУ), Хрватска е некаде на средина, а најмалку се оданочува работата на Кипар, покажува истражувањето кое денес го објави економскиот институт Молинари во соработка со консултантската куќа Ернест и…

Драги: Не ја игнорираме ниската инфлација

Драги: Не ја игнорираме ниската инфлација

Претседателот на Европската централна банка, Марио Драги, изјави дека оваа институција не ја игнорира ниската инфлација. Драги изјави дека ЕЦБ остава отворена врата за преземање на акција веќе на јунскиот состанок. „Монетарниот комитет е расположен наредниот пат да преземе акција,…

ЕЦБ: Историски ниската каматна стапка останува

ЕЦБ: Историски ниската каматна стапка останува

Европската централна банка (ЕЦБ) денес ја задржи референтната каматна стапка на историски минималното ниво од 0,25 проценти. Комитетот на ЕЦБ, исто така, се воздржа од нови монетарни поттикнувања, откако последните податоци потврдија дека закрепнувањето на Европа зема замав, пренесува агенцијата…

Пад на германското индустриско производство

Пад на германското индустриско производство

Германското индустриско производство во март е намалено, поради падот на активностите во преработувачкиот и градежниот сектор. Индустриското производство во март е намалено за 0,5 проценти, по растот од 0,6 проценти од февруари, наведува германското Министерство за економија, а пренесува агенцијата…

Големи штети од поплавите во Република Српска

Големи штети од поплавите во Република Српска

– Штетите врз земјоделските површини во Република Српска според првичните оценки изнесуваат неколку десетици милиони евра, изјави министерот за земјоделство на РС, Стево Мирјаниќ. Тој истакна дека засега е познато дека реколтата од зрнестите култури и зеленчуците ќе биде речиси…

Само жените можат да ја спасат Јапонија

Само жените можат да ја спасат Јапонија

Бруто домашниот производ на Јапонија би можел да се зголеми за 12,5 проценти кога во таа земја би се намалил јазот меѓу половите, со што поголем број на жени би се вклучиле на пазарот на трудот. „Доколку стапката на вработеност…

Хрватска: Охрабрувачки раст на извозот во првите два месеци

Хрватска: Охрабрувачки раст на извозот во првите два месеци

Хрватскиот извоз во првите два месеци од оваа година е зголемен за 13 проценти во однос на истиот минатогодишен период, а увозот истовремено се зголемил за 4,3 проценти, покажуваат податоците на хрватскиот Државен завод за статистика. Покриеноста на увозот во…

Цената на становите во Грција падна до 100 евра за квадрат

Цената на становите во Грција падна до 100 евра за квадрат

Економската криза и високите даноци на имот ја „уранаа“ цената на недвжиностите во Грција на ниво како во 80-те години на минатиот век, наведува атинскиот весник „Етнос“. Во текстот под наслов „Нова состојба на пазарот на недвижности во 40 реони…

„Руските железници“ го сакаат солунското пристаниште

„Руските железници“ го сакаат солунското пристаниште

– Руската државна компанија „Руски железници“ го пренасочи својот интерес кон пристаништето на вториот по големина грчки град Солун, иако пред тоа планираше да учествува во приватизацијата на пристаништето во Пиреја, тврди електронското издание на грчкиот весник „Етнос“. – Од…