Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,395.26 -0.09%    BESK 10,899.88 0%    GRNT 609.26 -0.05%    KMB 2,997.91 -0.09%    MPT 27,500.00 -4.16%    NOSK 92,250.00 0%    OHB 4,245.00 1.07%    OKTA 2,499.23 4.13%    RMDEN15 95.00 1.06%    RZLV 27.00 8%    RZTK 391.00 -1.01%    RZUS 102.75 3.91%    STB 895.16 2.12%    STIL 91.08 2.41%    TEL 260.00 1.56%    TPLF 1,050.00 0%    TTK 719.31 -0.23%    UNI 1,070.00 2.88%    ZPKO 2,575.00 3%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 909)

Земјите од ЈИЕ договрија мерки за контрола на афлатоксинот во сточната храна и млекото

Земјите од ЈИЕ договрија мерки за контрола на афлатоксинот во сточната храна и млекото

 Дефинирани мерките и активностите за решавање на проблемите поврзани со појавата на афлатоксин во добиточната храна, млекото и млечните производи во регионот на Југоисточна Европа на состанокот во Сараево, Босна и Херцеговина на министрите задолжени за земјоделство и храна и…

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на пет словенечки банки

„Фич“ го намали кредитниот рејтинг на пет словенечки банки

 Бонитетната агенција „Фич“ го намали кредитниот рејтинг на пет словенечки банки, вклучувајќи ги и двете најголеми – НЛБ и НКБМ, наведувајќи го како причина на бавното решавање на проблемите во банкарскиот сектор. Агенцијата го намали рејтингот на НЛБ и Нова…

Лондон најбогатиот регион во ЕУ

Лондон најбогатиот регион во ЕУ

Најбогатиот регион на 27-те земји членки во ЕУ е внатрешноста на Лондон, покажува актуелната ранг листа на „Eurostat“. Како што пишуваат странските медиуми, истата листа покажува дека и Виена и регионите на главните градови на неговите историски соседи – Братислава…

Путин: ЕУ е виновна за Кипар

Путин: ЕУ е виновна за Кипар

Рускиот претседател Владимир Путин ја обвини Европската Унија дека е одговорна за кризата во Кипар. Тој истакна дека кризата ја покажала „нестабилноста“ на западните финансиски институции. „До некаде сум задоволен затоа што кризата на Кипар покажа неефикасност и нестабилност во…

Џорџ Сорос: ЕУ се соочува со „бавна смрт“ на економијата

Џорџ Сорос: ЕУ се соочува со „бавна смрт“ на економијата

Американскиот милијардер Џорџ Сорос оцени дека ЕУ се соочува со „бавна смрт“ на нејзината економија, додека во исто време Јапонија се обидува да го избегне тоа со „опасната“ нова монетарна експанзија. Според Сорос, Јапонија веќе 25 години полека умира (економски) и сега…

Лоша прогноза за шпанските банки

Лоша прогноза за шпанските банки

Меѓународната рејтинг агенција „Moody`s“ предупреди дека проблематичните шпански банки не ги чека светла иднина, иако тие добија помош од еврозоната. Според оценката на оваа агенција, високото ниво на ризични кредити во тие банки ќе биде дополнително зголемено за време на…

Марио Драги под голем притисок за планот-Б

Марио Драги под голем притисок за планот-Б

Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ) е под голем притисок да го откие „планот Б“ за решавање на кризата во еврозоната. Неуспешниот обид за договор за спасувачкиот пакет за Кипар од минатиoт месец предизвика тонење на акциите на банките во…

Меркел знае како против кризата

Меркел знае како против кризата

Германците во огромно мнозинство го поддржуваат пристапот на канцеларката Ангела Меркел во еврозоната, по договорт за помош со Кипар. Тоа е огромен плус за канцеларката која на септемвриските избори ќе се обиде да обезбеди трет мандат, покажа најновото истражување на…

Франција од Германија бара да ги намали условите за дефицитот

Франција од Германија бара да ги намали условите за дефицитот

Франција од Германија побара да и даде повеќе време за намалување на јавниот долг, но негираше дека таа станува новиот „европски пациент“, иако податоците покажуваат се подлабока криза во таа земја. Франција призна дека во 2013 година нема да успее…

Во 2023 година Турција планира да го зголеми 2,5 пати својот БДП

Во 2023 година Турција планира да го зголеми 2,5 пати својот БДП

Турскиот министер за финансии Мехмет Шимшек очекува дека во 2023 година, нивото на БДП ќе се зголеми 2,5 пати, достигнувајќи вредност од два трилиони долари. Шимшек говореше за развојот на турската економија на турско-арапскиот економски форум вчера во Истанбул, истакнувајќи…