Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 2)

„Гардијан“: Холандија станува „нарко држава“

„Гардијан“: Холандија станува „нарко држава“

Холандија се повеќе станува „нарко држава“, бидејќи полицијата не може да се справи со растот на паралелната криминална економија, оценува лондонски „Гардијан“. Весникот наведува дека официјалните податоци покажуваат пад на криминалот, но според извештај на холандската полиција, тоа се должи…

ММФ предупреди за „прегревање“ на турската економија

ММФ предупреди за „прегревање“ на турската економија

Мисијата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) во Турција предупреди за можна опасност од „прегревање“ на турската економија поради брзото нејзино обновување. Според ММФ, земјата, исто така, треба да воведе дополнително фискално и монетарно затегнување. Според податоците на институцијата по доцнењето…

Започна пријавувањето за престижните награди на “Sarajevo Business Bridge Awards 2018”

Започна пријавувањето за престижните награди на “Sarajevo Business Bridge Awards 2018”

Сараево Бизнис Форум (СБФ), водечката конференција за инвестиции во Југоисточна Европа, на 25 април ќе ги додели престижните признанија “Sarajevo Business Bridge Awards” на компаниите и поединците кои со својата работа, инвентивни идеи и вработување на млади лица придонесоа за развојот…

Министерот кој се обиде да го забрани биткоинот беше пронајден мртов

Министерот кој се обиде да го забрани биткоинот беше пронајден мртов

Јужнокорејскиот владин министер, Јунг Ки-Џон (52), кој работел на програма за регулирање на криптовалутите, беше пронајден мртов. Медиумите известуваат дека наводно тоа е срцев удар. Официјални лица кои работеа со него за мерките за новиот закон се обидуваа да спречат…

„Новиот спасувачки фонд на еврозоната под контрола на членките“

„Новиот спасувачки фонд на еврозоната под контрола на членките“

Европскиот монетарен фонд, планиран како замена за спасувачкиот фонд на еврозоната, би требало да биде под контрола на земјите членки и независен од Европската комисија. Тоа го изјави директорот на Европскиот стабилизационен механизам (ЕСМ) Клаус Реглинг. Европската комисија, сепак сака,…

Имотите во Германија се преценети за до 35%

Имотите во Германија се преценети за до 35%

Вредноста на имотите во германските градови може да биде преценети за 15 до 30%, објави „Бундесбанк“. Германската централна банка предупреди дека отстапувањето може да достигне до 35% во најголемите градови како Берлин, Франкфурт и Минхен, соопштува „Ројтерс“. „Бундесбанк“ одамна предупредува…

Турскиот тек напредува, поставени 48 проценти од цевките

Турскиот тек напредува, поставени 48 проценти од цевките

Поставени се 884 км или 48 проценти цевки за подморскиот дел од гасоводот Турски тек, соопшти операторот на овој проект. „За две линии на гасоводот, вкупно се поставени 884 километри, што е околу 48 проценти од подморскиот дел од гасоводот“,…

Грција ќе добие нова транша не порано од крајот на март

Грција ќе добие нова транша не порано од крајот на март

Грција има исполнето 99% од условите за добивање на нова транша од европскатa макро-финансиска помош, но ќе ја добие не порано од крајот на март. Таквиот заклучок дојде од министрите за финансии на еврозоната на состанокот на Еврогрупата во Брисел.…

Иако плаќа данок од 10 милијарди долари сепак смета дека тоа е малку

Иако плаќа данок од 10 милијарди долари сепак смета дека тоа е малку

Американскиот милијардер Бил Гејтс смета дека како и другите богати даночни обврзници во САД треба да плаќа повисок данок иако даночната реформа на претседателот Доналд Трамп ја нарече регресивна. „Би требало да плаќам повисок данок иако имам платено најголем данок…

Непознат инвеститор купи биткоини во вредност од 344 милиони долари

Непознат инвеститор купи биткоини во вредност од 344 милиони долари

Вредноста на биткоинот достигна 11 илјади долари, со што двојно ја зголеми својата вредност кога претходно овој месец падна и под 6 илјади долари. Вчера биткоинот достигна максимална вредност од 11.328 долари по информацијата дека непознат инвеститор купил биткоини во…