Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 2)

Невработеноста во Велика Британија останува на 42-годишното ниско ниво

Невработеноста во Велика Британија останува на 42-годишното ниско ниво

Невработеноста во Велика Британија останува на ниво од пред 42 години во трите месеци до крајот на август, објави „Блумберг“. Уделот на невработените останува 4,3 отсто, под прагот од 4,5 отсто, што го гледа Централната банка на Англија (ВоЕ) како…

Шји Џјинпинг: Кина се исправи и стана богата и силна

Шји Џјинпинг: Кина се исправи и стана богата и силна

Претседателот на Кина, Шји Џјинпинг, порача во говорот на отворањето на 19. Конгрес на Комунистичката партија на Кина дека земјата се исправила и станала богата и силна, и најави дека војската на Кина до средината на овој век ќе биде…

Марио Драги: Ниските каматни стапки доведуваат до реформи

Марио Драги: Ниските каматни стапки доведуваат до реформи

Флексибилната монетарна политика обезбедува единствена можност владите од еврозоната да ги спроведат реформите потребни за поддршка на растот по зголемувањето на каматните стапки, рече претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Марио Драги. „Истражувањето на ЕЦБ не покажува убедлив доказ дека…

Земјите на ЕУ увезле храна со вредност од 101 милијарда евра

Земјите на ЕУ увезле храна со вредност од 101 милијарда евра

Земјите на Европската Унија минатата година увезле речиси 93 милиони тони храна од земјите надвор од Унијата, во вкупна вредност од 101 милијарда евра. Во споредба со 2012 година, увозот на храна во ЕУ пораснал во обем за 6 отсто,…

Од 01.01.2018-та граѓаните од ЕХ-ЈУ ќе можат да аплицираат за работа во Германија

Од 01.01.2018-та граѓаните од ЕХ-ЈУ ќе можат да аплицираат за работа во Германија

Поради промени во законот за вработување во Германија беше забрането вработување на граѓани од територијата на поранешна ЕХ-ЈУ. Во овој момент граѓантите без пасош од ЕУ нема да можат да се вработат, ова важи за граѓаните со македонски, српски и…

Кризата во Каталонија ја намали проекцијата за растот

Кризата во Каталонија ја намали проекцијата за растот

Шпанските власти ги намалија проекциите за економскиот раст на Шпанија за 2018 година, наведувајќи ја како причина растечката неизвесност поради политичката криза во Каталонија. Бруто домашниот производ (БДП) на Шпанија ќе порасне за 2,3 проценти во наредната година наместо првично…

Џорџ Сорос донираше речиси 80% од своето богатство

Џорџ Сорос донираше речиси 80% од своето богатство

Милијардерот Џорџ Сорос донираше поголем дел од своето богатство во неговата добротворна организација, објави „Wall Street Journal“. Сорос префрли 18 милијарди долари на Фондацијата Отворено општество, која работи во повеќе од 100 земји. Овие 18 милијарди долари се речиси 80%…

Кина ветува: Нема да ја затвориме вратата за светот

Кина ветува: Нема да ја затвориме вратата за светот

Кинеската економија „нема да ја затвори вратата за светот“ туку „дополнително ќе ја отвори“, изјави кинескиот претседател Си Џинпинг. Тој вети и „еднаков однос“ кон странските претпријатија кои работат во Кина. „Отворањето (на економијата) ќе доведе до напредок, додека затворањето…

ЕУ увезла храна за 101 милијарда евра во 2016-та година

ЕУ увезла храна за 101 милијарда евра во 2016-та година

Во 2016-та година земјите од Европската унија (ЕУ) увезле храна во вкупна вредност од 101 милијарди евра, покажуваат податоците на „Евростат“. Главно од трети страни во заедницата се внесуваат овошје и зеленчук (за речиси 30 милијарди евра во минатата година),…

Речиси преполовени кинеските странски инвестиции

Речиси преполовени кинеските странски инвестиции

Кинеските нефинансиски директни инвестиции во странство (ОДИ) паднаа во периодот јануари-септември за 41,9 отсто на 78,03 милијарди долари во однос на истиот период минатата година, соопшти денеска Министерството за правда на Кина. Само во септември овие кинески инвестиции во странство…