Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 1200)

ММф му дава на Кипар една милијарда евра

ММф му дава на Кипар една милијарда евра

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе издвои една милијарда евра во текот на три години за помош на Кипар, најави директорката Кристин Лагард. Лагард изјави дека очекува одборот на ММФ да ги одобри тие средства на почетокот на мај. „Тимот на…

Романија стравува од кипарската болест

Романија стравува од кипарската болест

Од Романија пристигнуваат вести дека луѓето ги префрлаат своите пари од малите и средните банки во големите банки, го намалуваат износот на депозитите под 100.000 евра и ги затвараат сметките. Економските аналитичари сметаат дека проработел „кипарскиот бумеранг“. По првичната одлука…

Унгарија – кошмар за странски банки

Унгарија – кошмар за странски банки

Четвртата најголема италијанска банка „Banco Popolare“ денес соопшти дека потигнала договор за продажба на својата унгарска филијала за пола милион евра. Италијанската компанија jа создаде својата унгарска филијала во 2007 година, а тој пазар го напушта како прва италијанска банка.…

Еве како и колку трошат жителите од регионот

Еве како и колку трошат жителите од регионот

Во осум земји од јадранскиот регион живеат 24,6 милиони луѓе кои годишно трошат 100 милијарди евра, покажуваат податоците од „GFK Purchasing power“ за 2012 година. Регионот се карактеризира со пораст на продажбата на машини за перење на алишта и флет…

Искоренување на сиромаштијата до 2030 година

Искоренување на сиромаштијата до 2030 година

Претседателот на Светската банка Џим Кин Јонг зацрта нова цел за постигнување – искоренување на екстремната сиромаштија на планетата до 2030 година. Тој оцени дека за остварување на оваа цел се потребни „исклучителни напори“. „Светот без сиромаштија и економска изолација…

Која земја е рај за пензионери?

Која земја е рај за пензионери?

Земјата која е најдобра за живот на пензионери е Норвешка, потоа следи Швајцарија, а на третото место е Луксембург, покажуваа листата на француската банка „Natixis Global Management“. На оваа листа се најдоа 150 земји, а рангирањето се базира според квалитетот…

Продлабочена кризата во производствениот сектор во еврозоната

Продлабочена кризата во производствениот сектор во еврозоната

Кризата во производствениот сектор во еврозоната дополнително е продлабочена во март, покажуваат податоците од истражувањето кое беше објавено денес. Индексот за управување со набавка (ПМИ) за производствениот сектор во еврозоната, кој го изработува лондонската компанија Маркит, опадна во март на…

Кредит од 10 милијарди евра со рок од 20 години за Кипар

Кредит од 10 милијарди евра со рок од 20 години за Кипар

Кипарската телевизија Сигма денеска објави дека Кипар ќе добие кредит од 10 милијарди евра со годишна камата од 2,5 до 2,7 проценти. Одлуката е донесена откако кипарската Влада потпиша со мисијата на тројката меѓународни кредитори (Европската унија, Европската централна банка…

Погрешна проценка – турската економија забележа раст од само 2,2 %

Погрешна проценка – турската економија забележа раст од само 2,2 %

Турската економија во изминатата година забележа раст од само 2,2 проценти, објави државниот институт за статистика, пресметувајќи ја годината која се карактеризираше со намалување на активностите во деловниот сектор. Во последните три месеци од минатата година економијата забележала раст само…

Шпанија од ЕУ бара продолжување на роковите

Шпанија од ЕУ бара продолжување на роковите

Шпанија во текот на наредната недела ќе ги намали своите предвидувања за економскиот раст за оваа година и од ЕУ ќе побара дополнително време за намалување на буџетскиот дефицит, бидејќи рецесијата е подлабока од тоа што претходно се очекуваше. Ројтерс…