Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 1178)

Нов даночен рај – Андора

Нов даночен рај – Андора

Андора во последните месеци стана ново место кое го привлекува рускиот капитал. Банките во Андора отворија бројни сметки наменети за русите кои сакаат да ги преместат своите пари, пишува шпанскиот економски весник „Expansion“. Експертите веруваат дека Андора како „даночен рај“…

Вести од светот

Вести од светот

Најнови вести од светот 04.04.2013   Загреб – Бројот на вработените во индустријата во Хрватска во февруари оваа година е намален за 0,2 отсто во однос на претходниот месец, додека на годишно ниво беше понизок за 5,4 отсто, објави хрватскиот…

ЕУ: Највисока плата во Шведска, најмала во Бугарија

ЕУ: Највисока плата во Шведска, најмала во Бугарија

Според истражувањето на Федералниот завод за статистика на Германија (Statistisches Bundesamt), за висината на дневниците за 2012 година во приватниот сектор, најголемата дневница беше забележана во Шведска. Работниците во приватниот сектор во Шведска за еден час поминат на работа заработуваат…

Либија го зголемува производството на нафта

Либија го зголемува производството на нафта

Либија која има најголеми залихи на нафта во Африка, планира до јуни или јули оваа година, да го зголеми производството на течното злато на 1,7 милиони барели дневно. Презентирајќи ги овие планови, министерот за нафтената индустрија во Либија, Омар Шакмак…

Баросо лут поради банкарската унија

Баросо лут поради банкарската унија

Претседателот на Европската комисија Жозе Мануел Баросо го критикуваше одложувањето на Европската банкарска унија, во време на кризата на презадолжениот Кипар. „Ако банкарската унија постоеше денес, управувањето со тешкотиите со кои се соочуваме во Кипар ќе беше многу полесно“, изјави…

Во Хрватска подобро се заработува без диплома

Во Хрватска подобро се заработува без диплома

Во Хрватска понекогаш е поисплатливо да се има занает отколку факултетска диплома, објави денеска „Слободна Далмација“, додавајќи дека полициската елита заработува помалку од малолетен дилер почетник. – И додека некој потроши дел од животот на учење и усовршување и има одговорна работа,…

Повторно опаѓа инфлацијата во еврозоната

Повторно опаѓа инфлацијата во еврозоната

Инфлацијата во 17 земји-членки на еврозоната во март падна трет месец по ред, на речиси најниското тригодишно ниво. Европскиот завод за статистика  наведува дека потрошувачките цени во еврозоната во март биле за 1,7 отсто повисоки во однос на истиот месец од минатата година,…

За пет години половина милион грци останале без работа

За пет години половина милион грци останале без работа

Од 2008 до 2010 година сите работни места создадени во Грција од 2001 година се изгубени, а во последните пет години на длабока рецесија земјата изгубила 507.000 работни места од приватниот сектор, покажува истражување на двата најпретставителни синдикати – Заедничката…

ММф му дава на Кипар една милијарда евра

ММф му дава на Кипар една милијарда евра

Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) ќе издвои една милијарда евра во текот на три години за помош на Кипар, најави директорката Кристин Лагард. Лагард изјави дека очекува одборот на ММФ да ги одобри тие средства на почетокот на мај. „Тимот на…

Романија стравува од кипарската болест

Романија стравува од кипарската болест

Од Романија пристигнуваат вести дека луѓето ги префрлаат своите пари од малите и средните банки во големите банки, го намалуваат износот на депозитите под 100.000 евра и ги затвараат сметките. Економските аналитичари сметаат дека проработел „кипарскиот бумеранг“. По првичната одлука…