Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ(Страна 1095)

Работа за 700.000 домашни помошници

Работа за 700.000 домашни помошници

Во обид да се ублажи недостигот од домашни помошници во домовите и да се спречи вработувањето „на црно“, во Саудиска Арабија ќе бидат издадени нови 700.000 визи за домашни помошници. Поради тоа саудиското Министерство за труд ангажираше 10 компании чија…

Оли Рен: Повисоките даноци во Франција ќе го уништат економскиот раст

Оли Рен: Повисоките даноци во Франција ќе го уништат економскиот раст

Новите мерки за намалување на францускиот буџетскиот дефицит треба да произлезат од намалувањето на државната потрошувачка, а не од новите даноци, предупреди европскиот комесар за економија. Секој нов чекор би го уништил растот и би го затворил просторот за создавање…

ЕЦБ нема засекогаш да ги задржи ниските каматни стапки

ЕЦБ нема засекогаш да ги задржи ниските каматни стапки

Малку е веројатнo дека Европската централна банка долги години ќе ги задржи каматните стапки на ниско ниво, изјави гувернерот на германската централна банка Јенс Вајдман. „Претпоставувам дека каматните стапки нема да останат ниски повеќе години, бидејќи економското влијание на ултра-лабавата…

„Дејли мејл“: Милијарди евра со тајни летови доставени на Грција за спас на банките

„Дејли мејл“: Милијарди евра со тајни летови доставени на Грција за спас на банките

Европската унија тајно и доставувала пари на Грција, додека земјата се соочувала со кризата, а нејзините банки се распаѓале и тоа се случувало со тајни летови, со кои на земјата и биле доставени над десет милијарди евра, пишува британскиот весник…

Вести од светот

Вести од светот

Загреб – Националниот авиопревозник на Обединетите Арапски Емирати, Етихад, не е заинтересиран за купување на хрватската компанија Кроација ерлајнз, пренесе Танго Сикс. Неименуван портпарол на Итихада за специјализираниот портал за воздухопловство Танго Сикс, рече дека компанијата од Абу Даби не е…

Економскиот раст на Кина стабилен според службените податоци

Економскиот раст на Кина стабилен според службените податоци

Кинеската влада денес соопшти дека растот на економијата е стабилизиран, по периодот на опаѓање, и дека до крајот на годината ќе изнесува 7,5 проценти, пренесува агенцијата Франс прес. „Постојат знаци на стабилизација, како и на понатамошен раст. Уверени сме дека…

Франција: Бројот на нови претпријатија во пад

Франција: Бројот на нови претпријатија во пад

Бројот на новорегистрирани претпријатија во Франција во јули е повторно во пад, а категоријата на претпријатија која најмногу е погодена од овој феномен се индивидуалните претпријатија. Вкупниот број на новоотворени претпријатија, корегиран според сезонските варијации и бројот на работни места,…

Третиот пакет за Грција ќе изнесува 10 милијарди евра

Третиот пакет за Грција ќе изнесува 10 милијарди евра

Европскиот комесар очекува дека наредниот пакет помош за Грција би можел да биде многу помал од претходните два, и дека тој ќе изнесува околу 10 милијарди евра. Гинтер Отингер, евро-комесар за енергетика и член на германската Kонзервативна партија која ја…

Ванг Џианлин најбогат човек во Кина

Ванг Џианлин најбогат човек во Кина

Сопственикот на најголемата кинеска градежна компанија „Далиан Ванда Груп“, Ванг Џианлин е крунисан со епитетот најбогат човек во Кина. Со богатство проценето на 14,2 милијарди долари, Ванг ја презеде титулата од Зонг Чинхоу, основач на „Хангџоу Вахаха Груп“, коосновач на…

Пораснаа СДИ во Кина и оваа година

Пораснаа СДИ во Кина и оваа година

Странските директни инвестиции (СДИ) во Кина пораснале во првите седум месеци оваа година за 7,09 проценти на годишно ниво. Така го поттикнаа оптимизмот околу кинеската економија меѓу странските инвеститори, покажаа официјалните податоци во Пекинг. СДИ, не сметајќи го финансискиот сектор,…