Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,395.26 -0.09%    BESK 10,899.88 0%    GRNT 609.26 -0.05%    KMB 2,997.91 -0.09%    MPT 27,500.00 -4.16%    NOSK 92,250.00 0%    OHB 4,245.00 1.07%    OKTA 2,499.23 4.13%    RMDEN15 95.00 1.06%    RZLV 27.00 8%    RZTK 391.00 -1.01%    RZUS 102.75 3.91%    STB 895.16 2.12%    STIL 91.08 2.41%    TEL 260.00 1.56%    TPLF 1,050.00 0%    TTK 719.31 -0.23%    UNI 1,070.00 2.88%    ZPKO 2,575.00 3%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » СВЕТ

Кинеската економија забележа раст во четвртиот квартал од 6,7 отсто

Кинеската економија забележа раст во четвртиот квартал од 6,7 отсто

Кинеската економија се зголеми за 6,7 проценти во четвртиот квартал, каков што бил растот и во претходните три квартали, поддржан од поголемите државни трошоци и рекордното банкарско кредитирање, што ги засили стравувањата за ризици поврзани со задолженоста, покажува истражувањето на…

Британската инфлација се забрза до највисокото ниво од средината на 2014-та

Британската инфлација се забрза до највисокото ниво од средината на 2014-та

Британската инфлација во декември 2016-та година се забрза побрзо од очекувањата, достигнувајќи највисоко ниво од средината на 2014-та година, поддржана од повисоките цени на авионските билети и поевтинувањето на фунтата, како резултат на „Brexit“. Официјалните податоци покажуваат дека потрошувачките цени…

Грција ја заврши 2016-та со примарен буџетски суфицит од 4,4 милијарди евра

Грција ја заврши 2016-та со примарен буџетски суфицит од 4,4 милијарди евра

Примарен буџетски суфицит од 4,39 милијарди евра забележа грчкото Министерство за финансии за 2016-та година. Извршувањето на буџетот е значително подобаро од предвидувањата на експертите. Во буџетската рамка на Грција, минатата година беше констатиран вишок од 1,98 милијарди евра. Подобрата…

19% од работодавците ширум светот очекуваат технолошкиот бум да го зголеми персоналот

19% од работодавците ширум светот очекуваат технолошкиот бум да го зголеми персоналот

Еден на секои пет работодавци (19%) очекува во услови на технолошки бум да ангажира повеќе вработени, додека компаниите се прилагодат на промените на пазарот на труд. Шест од секои десет работодавачи (64%) очекуваат да го задржат бројот на вработените, ако…

Повторно зајакна довербата на инвеститорите во Германија

Повторно зајакна довербата на инвеститорите во Германија

Довербата меѓу инвеститорите во Германија забрза во месец јануари, спротивставувајќи и се така на политичката неизвесност ширум еврозоната. Индексот на доверба на инвеститорите во Германија во јануари порасна за 2,8 поени, на 16,6 поени, покажаа објавените резултати од истражувањето на…

Индексите на Волстрит забележаа нов пад

Индексите на Волстрит забележаа нов пад

На Wall Street во вторникот цените на акциите забележаа пад, најмногу во финансискиот сектор ни и во другите секотри кои забележаа силен раст по победата на Доналд Трамп на преседателските избори. Dow Jones забележа пад од 0,30 отсто, на 19.826…

Германците: Сега е јасно – бегаме од Британија

Германците: Сега е јасно – бегаме од Британија

Изјавата на британската премиерка Тереза Меј дека Лондон ќе го напушти единствениот пазар на ЕУ, разјасни некои работи, изјави Фолкер Трејер. Како што изјави, тоа значи дека германските компании ќе започнат да ги намалуваат инвестициите во Велика Британија, соопшти германската…

График на денот: Кои сектори во САД привлекуваат најмногу инвестиции?

График на денот: Кои сектори во САД привлекуваат најмногу инвестиции?

Интернетот се уште е водечкиот американски сектор за инвестиции, иако финансирањето се намали за 26% во последниот квартал на 2016-та година, соопштува „Statista“. И покрај овој пад, сепак секторот оствари инвестиции за 4,6 милијарди долари во четвртиот квартал на 2016-та…

ОН: Глобалниот економски раст ќе забрза во 2017 и 2018

ОН: Глобалниот економски раст ќе забрза во 2017 и 2018

Глобалниот економски раст ќе забрза на 2,7 проценти во оваа година и на 2,9 проценти в0 2018-та година, по растот од 2,2 проценти од 2016 година, се наведува во денес објавените годишни прогнози на Обединетите нации (ОН). Сепак, неизвесноста поврзана…

Грците до ММФ: Ова е бесмислено, пријатно!

Грците до ММФ: Ова е бесмислено, пријатно!

Грчката влада соопшти дека ќе ја поздрави одлуката Меѓународниот монетарен фонд да се повлече од програмата за кредитна помош за таа земја за излез од должничката криза. Портпаролот на Владата, Димитрис Цанакопулос, го обвини ММФ за „бесмислени одложувања“ на преговорите…

Страница 1 од 916123Следна ›Последна »