Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 2352)

Почнува Светскиот економски форум во Давос

Почнува Светскиот економски форум во Давос

Во Давос денеска почнува Светскиот економски форум посветен на стимулирачките мерки за излез на светската економија од кризата. Четворицата европски лидери – рускиот премиер Дмитриј Медведев, британскиот премиер Дејвид Камерон, германската канцеларка Ангела Меркел и италијанскиот премиер Марио Монти ќе…

Стапката на невработеност во Хрватска надмина 21 отсто

Стапката на невработеност во Хрватска надмина 21 отсто

Стапката на невработеност во Хрватска минатиот месец се зголеми од 204 на 21,1 отсто, што е највисока од март 2003 година, соопшти Државниот завод за статистика. Просечната стапка на невработеност на ниво на целата 2012 година достигна 19,1 отсто, што…

Во светот рекордни 200 милиони невработени

Во светот рекордни 200 милиони невработени

Бројот на невработените во светот за прв пат во историјата, оваа година ќе надмине 200 милиони, проценува Меѓународната организација на трудот (МОТ), во нејзиниот годишен извештај. Оваа специјализиана организација на Обединетите нации (ОН), проценува дека во оваа година бројот на…

Најбогатите можат да го спасат светот од сиромаштија

Најбогатите можат да го спасат светот од сиромаштија

Кога сто најбогати луѓе во светот би го дале својот профит на најсиромашните, како што веќе објави и еден од најбогатите луѓе на светот дека ќе го стори тоа, би дошол крајот на сиромаштијата. Сто најбогати луѓе во светот минатата…

Виена: 2012 најдобра туристичка година досега

Виена: 2012 најдобра туристичка година досега

Туристичката организација на градот Виена „Wien Tourismus“, вчера го објави извештајот за 2012 година, која е прогласена за најдобра туристичка година досега, во неа имало 12,3 милиони ноќевања, односно бил забележан раст од 7,5 проценти. Нето приходите од сместувачките капацитети…

Капацитетот на Народната Банка ќе се зајакнува со средства од ЕУ

Капацитетот на Народната Банка ќе се зајакнува со средства од ЕУ

Зголемување на капацитетот на Народната банка на Република Македонија и нејзино приспособување на европските стандарди, е целта на Проектот за анализа на потребите за пристапување во евросистемот и првиот состанок на Управниот комитет за Проектот, што беше денеска промовиран во…

УЈП: Фирмите до 15 февруари да достават годишни извештаи за исплата на приходи во 2012

УЈП: Фирмите до 15 февруари да достават годишни извештаи за исплата на приходи во 2012

Фирмите кои во изминатата 2012 година извршиле исплата на приходи на физички лица/граѓани имаат обврска, најдоцна до 15 февруари годинава, да поднесат Годишен извештај за исплатените приходи до даночните канцеларии на УЈП или по електронски пат преку системот е-Даноци https://etax-fl.ujp.gov.mk .…

Повик за промовирање на здрава економија во Кина

Повик за промовирање на здрава економија во Кина

Кинескиот премиер Вен Џиабао, ја повика Народната банка на Кина да „промовира“ здрава економија. Тоа го направил поради тоа што економијата на земјата  минатата година имала најнизок раст во последните 13 години, соопшти денес владата во Пекинг. За време на посетата на Народната банка…

Јапонија ја дуплираше инфлацијата

Јапонија ја дуплираше инфлацијата

Јапонската Централна банка (Bank of Japan), се согласи двојно да го зголеми целното ниво на инфлацијата, на два проценти, и да ја ублажи монетарната политика, исполнувајќи ги основните барања на јапонската влада. Јапонската Централна банка строго се грижеше за својата…

Холандскиот министер за финансии нов шеф на Еврогрупата

Холандскиот министер за финансии нов шеф на Еврогрупата

Холандскиот министер за финансии Жерон Дијселблум, вчера во Брисел беше избран за нов шеф на Еврогрупата, на местото на досегашниот премиер на Луксембург, Жан Клод Јункер. Дијселблум (46), кој го предводи одделот за финансии во неговата земја, ќе се соочи…