Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 2297)

Христијан Делев е новиот заменик-министер за економија

Христијан Делев е новиот заменик-министер за економија

Во Собранието на Република Македонија на денешната седница Христијан Делев беше именуван за заменик-министер за економија, на местото на Катерина Веловска, која поднесе оставка на функцијата. Претседателот на Собранието Трајко Вељаноски информира дека 52. седница ќе продолжи за еден час. Предлогот за именување на  Делев…

Јункер: Кипар нема да добие спасувачки пакет пред март

Јункер: Кипар нема да добие спасувачки пакет пред март

Кипар не може да добие спасувачка финансиска програма пред март, изјави денеска претседателот на Еврогрупата и премиер на Луксембург, Жан Клод Јункер. Тој пред денешниот состанок на министрите за финансии од еврозоната истакна дека на средбата ќе биде разгледано кипарското…

Фич предупредува за заканата од забрзано стареење на населението

Фич предупредува за заканата од забрзано стареење на населението

Многу напредни економии во иднина би можеле да бидат погодени од уште еден долгорочен фискален шок, доколку не се справат со проблемот на забрзано стареење на популацијата, предупреди денеска американската бонитетна агенција „Фич“. – Додека успешното решавање на тековните фискални…

„Кафето за носење“ Британците ги чини 15.725 фунти

„Кафето за носење“ Британците ги чини 15.725 фунти

Просечната потрошувачка по жител за кафе за носење, изнесува околу 400 фунти и претставува мал луксуз на кого Британците секојдневно му се препуштаат. Тоа значи дека во текот на животот, просечниот потрошувач треба да издвои 15.725 фунти за купување на…

Топ 5 места за живеење

Топ 5 места за живеење

Дали постои град кој може да се пофали со одличен јавен превоз и одлични училишта, а во исто време да има и многу ниска стапка на криминал и загадување? Консултантската компанија „Мерсер“, објави листа со градови кои можат тоа да…

ЕБОР предвидува раст на македонската економија

ЕБОР предвидува раст на македонската економија

Најновата прогноза на Европската банка за развој за растот на македонската економија годинава е 1,8 проценти. Според најновиот извештај, ЕБРД предвидува раст на БДП за 2013 година во Хрватска и Црна Гора 0,8 проценти, Бугарија 1,9 проценти, Албанија 2 проценти, Србија 2,1,…

Русија продала оружје за 15 милијарди долари

Русија продала оружје за 15 милијарди долари

Како втор по големина извозник на оружје во светот, Русија во минатата година продала оружје за рекордни 15,2 милијарди долари (11,4 милијарди евра). Истовремено Русија ја проширила својата листа на клиенти на нови земји во Африка. „Обемот на извозот на…

Растот на швајцарската индустрија преполовен

Растот на швајцарската индустрија преполовен

Растот на индустриското производство во Швајцарија во третиот квартал од минатата година е значително забавен на годишно ниво, покажаа прелиминарните податоци на локалниот завод за статистика. Индустриското производство во периодот од јули до септември во 2012 година, е зголемено за…

Усвоена е Годишната програма на АЕК

Усвоена е Годишната програма на АЕК

Изградбата на деловната зграда и повеќенаменската кула на Водно се дел од капиталните проекти што Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) планира да ги заврши годинава. Проектите се предвидени во Годишната програма за работа на Агенцијата што денеска беше усвоена од собраниската Комисија…

Во Хелсинки провомиран македонскиот туризам

Во Хелсинки провомиран македонскиот туризам

Тур оператори од Македонија се претставија на најголемиот Нордиски саем за патувања и туризам МАТКА што се одржа во Хелсинки од 16 до 20-ти овој месец. Тие, како што соопшти Стопанската комора за туризам, имаа можност да остварат средби и контакти со водечките…