Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 2095)

НОРМАК и официјално концесионер на слободната економска зона во Тетово

НОРМАК и официјално концесионер на слободната економска зона во Тетово

 НОРМАК Инвестмент груп и официјално е конзорциумот што ќе стопанисува и менаџира со слободната економска зона во Тетово. Како што соопшти денеска министерот за економија Ваљон Сарачини, 30 дена од објавувањето на оваа, веќе донесена одлука, треба да се потпише договорот…

Eкономската состојба на претпријатијата во декември поповолна во однос на ноември

Eкономската состојба на претпријатијата во декември поповолна во однос на ноември

Раководителите на претпријатијата во декември 2012 ја оценуваат економската состојба на деловните субјекти како поповолна во однос на претходниот месец, а како понеповолна во однос на декември 2011 година. Според објавените податоци на Државниот завод за статистика, оценката за обезбеденоста на…

ЕУ оствари голем суфицит

ЕУ оствари голем суфицит

Европската унија во третиот квартал од 2012 година оствари суфицит во тековниот биланс на плаќања од 28,8 милијарди ерва, при што особено силен резултат забележа во трговијата со услуги, покажаа податоците на статистичката агенција на Европската Унија. Втората проценка на…

Велика Британија оди кон трета рецесија?

Велика Британија оди кон трета рецесија?

Британската економија во четвртиот квартал забележа неочекуван пад од 0,3 проценти, покажаа прелиминарните податоци на Државниот завод за статистика (ONS), сведочејќи дека втората по големина економија во Европската унија е се поблиску до трета рецесија. Станува збор за пад од…

Што ќе и донесе приватизацијата на Грција?

Што ќе и донесе приватизацијата на Грција?

Од програмата за приватизација на државните компании и инфраструктурни објекти, Грција очекува да добие инвестиции од 26 милијарди евра. Најголема сума од околу 10 милијарди евра, Грција очекува од поранешниот меѓународен аеродром во Атина, а пет милиони евра од автопатите,…

Работилница за подобрување на енергетската ефикасност во јавните згради

Работилница за подобрување на енергетската ефикасност во јавните згради

 Презентацијата на спроведените мерки и активности на досега реализираните проекти за подобрување на енергетската ефикасност во рамките на ГЕФ-проектот за одржлива енергија што го спроведува Министерството за економија во соработка со Светска банка беа тема на денешната работилница за енергетска ефикасност…

„Секогаш постои ризик од прекумерно оптеретување на централните банки“

„Секогаш постои ризик од прекумерно оптеретување на централните банки“

Централните банки се изложени на преголем притисок да превземат мерки за да го поттикнат растот и ослабнатите домашни валути, предупреди во Давос, шефот на Банката за меѓународни порамнувања (БИС). Се ближи моментот во кој штетните последици од печатење пари, со…

Бизнис довербата во Германија продолжува да расте

Бизнис довербата во Германија продолжува да расте

Бизнис довербата во Германија во јануари повторно се зголеми. Индексот на бизнис довербата, кој го пресметува германскиот економски институт (IFO), во јануари се зголеми на 104,2 поени, од 102,4 поени кои беа забележани во декември, со ова се надминаа очекувањата…

Менторска поддршка од бизнис секторот за практична обука на апсолвенти и постдипломци

Менторска поддршка од бизнис секторот за практична обука на апсолвенти и постдипломци

Апсолвенти и постдипломци ќе имаат можност да учат од ментори и да стекнат конкретни, професионални знаења и вештини во различни области со цел поуспешна подготовка при вработувањето или евентуалното отворање сопствени бизниси. Ова го овозможува Македонската мрежа на ментори (МММ) од Скопје која утре,…

ЕУ инвестира но никој не и враќа

ЕУ инвестира но никој не и враќа

Европската унија меѓу 2008 и 2011 година ги зголеми странските директни инвестиции во светот за 50 проценти. Така што на крајот на 2011 година, таа низ целиот свет има инвестирано околу пет илјади милијарди евра. Во исто време, странските директни…