Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,998.40 -0.03%    GRNT 820.00 0.49%    KMB 3,323.14 -0.67%    MKSD 239.00 19.5%    MPT 29,500.00 0%    MTUR 4,199.00 -0.02%    OHB 5,050.00 0%    OKTA 3,700.00 2.78%    RMDEN16 94.80 0%    RZLV 53.00 -1.05%    RZUS 134.00 -0.56%    SBT 2,101.00 -1.82%    STB 940.57 0.06%    STIL 144.97 -0.02%    TEL 300.00 1.35%    TETE 2,170.00 2.79%    TPLF 1,627.92 4.65%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 2095)

Грција подготви план за службениците

Грција подготви план за службениците

Грчката влада го финализираше контроверзниот план за преместување на државните службеници, кој ќе влијае на илјадници вработени во јавниот сектор. Да се потсетиме дека тоа е еден од условите за земјата да прими средства од Европската унија и Меѓународниот монетарен…

Плакети за најдобрите рудари

Плакети за најдобрите рудари

Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска ќе се обрати на церемонијата по повод 28 Август – „Ден на рударите“. Сарачини ќе додели  и плакети за најдобри рудари, номинирани од нивните работодавачи, за постигнатите работни резултати во текот на минатата година. Организатор…

Холандија најголем увозник на отпад во светот

Холандија најголем увозник на отпад во светот

Холандија увезува околу милион тони отпад годишно кое потоа го гори. Холандските компании кои во последните години се развија кога станува збор за рециклирање, заработуваат милиони евра на овој начин. Холандија е најголем увозник на отпад во светот и компаниите…

„Старбакс“ ќе го отвори своето прво кафуле во Колумбија

„Старбакс“ ќе го отвори своето прво кафуле во Колумбија

Ланецот кафулиња „Старбакс“ планира да го отвори својот прв локал во Колумбија, од каде увезува кафе веќе четири децении. Во колумбиското кафуле, кое треба да се отвори во 2014 година, ќе се нуди само кафе, одгледано во Колумбија. Компанијата планира да отвори…

Работа за 700.000 домашни помошници

Работа за 700.000 домашни помошници

Во обид да се ублажи недостигот од домашни помошници во домовите и да се спречи вработувањето „на црно“, во Саудиска Арабија ќе бидат издадени нови 700.000 визи за домашни помошници. Поради тоа саудиското Министерство за труд ангажираше 10 компании чија…

Оли Рен: Повисоките даноци во Франција ќе го уништат економскиот раст

Оли Рен: Повисоките даноци во Франција ќе го уништат економскиот раст

Новите мерки за намалување на францускиот буџетскиот дефицит треба да произлезат од намалувањето на државната потрошувачка, а не од новите даноци, предупреди европскиот комесар за економија. Секој нов чекор би го уништил растот и би го затворил просторот за создавање…

Сертификати за 10 нови произведувачи на сушени производи

Сертификати за 10 нови произведувачи на сушени производи

На 10 произведувачи на сушени производи, кои во изминатите четири месеци следеа обука во специјализирана работилница за сушење овошје, зеленчук и билки, денеска во средното училиште „Марија Кири-Склодовска“ во Општина Аеродром, им беа доделени сертификати. Кандидатите ја следеа обуката два месеца во училиштето…

Бензините и дизелот поскапуваат за денар

Бензините и дизелот поскапуваат за денар

Бензините, дизелот и екстра лесното масло за домаќинство од ноќеска на полноќ ќе поскапат за денар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика. Според одлуката на РКЕ, литар ЕУРОСУПЕР БС-95 ќе се продава за 82 денари, а ЕУРОСУПЕР БС-98 за 83,50 денари. Новата цена…

ЕЦБ нема засекогаш да ги задржи ниските каматни стапки

ЕЦБ нема засекогаш да ги задржи ниските каматни стапки

Малку е веројатнo дека Европската централна банка долги години ќе ги задржи каматните стапки на ниско ниво, изјави гувернерот на германската централна банка Јенс Вајдман. „Претпоставувам дека каматните стапки нема да останат ниски повеќе години, бидејќи економското влијание на ултра-лабавата…

„Сахара груп“ почнува со реорганизација на „Џумајлија“

„Сахара груп“ почнува со реорганизација на „Џумајлија“

Претставници на индиската „Сахара груп“ утре доаѓаат повторно во Македонија за да започнат со реорганизација на агрокомбинатот „Џумајлија“. Првите градежни работи ќе започнат до октомври, а активностите ќе се засилат на пролет, објави ТВ Алфа. Во наредните три години ќе бидат…