Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 2012)

Груевски: Наскоро тендер за 80 нови локации за мали хидроелектрани

Груевски: Наскоро тендер за 80 нови локации за мали хидроелектрани

Владата наскоро ќе објави тендер за издавање под концесија 80 нови локации ширум земјава за изградба на мали хидроелектрани, најави премиерот Никола Груевски. – До крајот на годинава постапката ќе биде отворена, а се надевам и дека ќе биде завршена. Новина е…

Ѓукановиќ најави три милијарди евра инвестиции во Црна Гора

Ѓукановиќ најави три милијарди евра инвестиции во Црна Гора

Премиерот на Црна Гора, Мило Ѓукановиќ најави денеска инвестиции од три милијарди евра пред се во црногорскиот туризам и како што наведе тоа ќе придонесе за отворање нови работни места. Тој додаде дека Владата спроведува низа мерки за да се…

Усвоена Стратегијата на ЈИЕ 2020 – работни места и просперитет во европска перспектива

Усвоена Стратегијата на ЈИЕ 2020 – работни места и просперитет во европска перспектива

На Министерската конференција на Комитетот за инвестиции на ЈИЕ во Сарево денеска е усвоена Стратегијата на ЈИЕ 2020 – Работни места и просперитет во европска перспектива. Како што соопшти Министерството за економија, Република Македонија се обрати до присутните на Конференцијата за…

Синдикатот на УПОЗ бара потпишување нов колективен договор

Синдикатот на УПОЗ бара потпишување нов колективен договор

„Кои се партнерите во судството и дали ја знаат својата улога и одговорност“ е темата на денешната јавна трибина во организација на Фондацијата Фридрих Еберт во соработка со репрезентативниот Синдикат на судството, Здружението за судска администрација и ресорните државни органи. Претседателот на…

Работна средба на Димовски со тутунарите и откупните претпријатија

Работна средба на Димовски со тутунарите и откупните претпријатија

  Откупните компании се подготвени за годинашниот откуп на тутунот. Како што рекоа на денешниот состанок во Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство (МЗШВ), ќе ги преземат договорените количини и целосно ќе се придржуваат до законските прописи. Ресорниот министер Љупчо Димовски ги повика производителите…

Франција: Историски високо ниво на банкроти

Франција: Историски високо ниво на банкроти

Бројот на претпријатија во Франција кои доживеаа финасиски колапс во 2013 година би можел да достигне историско ниво, предвидува осигурителната компанија „Кофас“. Според најновите статистички податоци, во периодот од јануари-октомври 2013 година банкротирале вкупно 52,222 претпријатија, што е пораст од…

Хармонизација на Законот за ДДВ со европското законодавство, не се менуваат стапките

Хармонизација на Законот за ДДВ со европското законодавство, не се менуваат стапките

Законот за Данокот на додадена вредност ќе се претпри измени поради усогласување со европското законодавство. Во подготвената нацрт врзија не се предвидува промена на стапките на ДДВ. Целта е олеснување на интеграцијата на Македонија во ЕУ. Ова го истакна координаторот…

Јанакиески ќе одржи средба со таксистите за најавените законски измени

Јанакиески ќе одржи средба со таксистите за најавените законски измени

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска најави дека ќе одржи средби со здруженијата на таксистите на која ќе го презентира Предлог законот за измени на Законот за превоз во патниот сообраќај, што е во собраниска процедура. – Предлог…

Руските олигарси „вредат“ 400 милијарди долари

Руските олигарси „вредат“ 400 милијарди долари

Бројот на работоспособни луѓе во Русија годишно се намалува за околу 700.000, додека платите на вработените растат и покрај се поголемиот дефицит на работна сила. Богатството на 100-те најбогати Руси надминува 25 проценти од вредноста на БДП на Русија, се…

Словенечките банки забележаа пет пати поголема загуба

Словенечките банки забележаа пет пати поголема загуба

Загубата на словенечкиот банкарски сектор во првите девет месеци од оваа година изнесуваше 567,3 милиони евра, што е речиси за пет пати повеќе во однос на истиот период минатата година, покажуваат податоците на централната банка во Словенија. Најголема загуба забележаа…