Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,395.26 -0.09%    BESK 10,899.88 0%    GRNT 609.26 -0.05%    KMB 2,997.91 -0.09%    MPT 27,500.00 -4.16%    NOSK 92,250.00 0%    OHB 4,245.00 1.07%    OKTA 2,499.23 4.13%    RMDEN15 95.00 1.06%    RZLV 27.00 8%    RZTK 391.00 -1.01%    RZUS 102.75 3.91%    STB 895.16 2.12%    STIL 91.08 2.41%    TEL 260.00 1.56%    TPLF 1,050.00 0%    TTK 719.31 -0.23%    UNI 1,070.00 2.88%    ZPKO 2,575.00 3%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 2)

Германците: Сега е јасно – бегаме од Британија

Германците: Сега е јасно – бегаме од Британија

Изјавата на британската премиерка Тереза Меј дека Лондон ќе го напушти единствениот пазар на ЕУ, разјасни некои работи, изјави Фолкер Трејер. Како што изјави, тоа значи дека германските компании ќе започнат да ги намалуваат инвестициите во Велика Британија, соопшти германската…

График на денот: Кои сектори во САД привлекуваат најмногу инвестиции?

График на денот: Кои сектори во САД привлекуваат најмногу инвестиции?

Интернетот се уште е водечкиот американски сектор за инвестиции, иако финансирањето се намали за 26% во последниот квартал на 2016-та година, соопштува „Statista“. И покрај овој пад, сепак секторот оствари инвестиции за 4,6 милијарди долари во четвртиот квартал на 2016-та…

ОН: Глобалниот економски раст ќе забрза во 2017 и 2018

ОН: Глобалниот економски раст ќе забрза во 2017 и 2018

Глобалниот економски раст ќе забрза на 2,7 проценти во оваа година и на 2,9 проценти в0 2018-та година, по растот од 2,2 проценти од 2016 година, се наведува во денес објавените годишни прогнози на Обединетите нации (ОН). Сепак, неизвесноста поврзана…

ЕБОР ја откажа финансиската поддршка на хидроелектраната „Бошков мост“

ЕБОР ја откажа финансиската поддршка на хидроелектраната „Бошков мост“

Откако го одобри пред шест години, Европската банка за обнова и развој (ЕБОР) ја откажа финансиската поддршка на хидроелектраната „Бошков мост“, која беше планирано да се гради во Националниот парк „Маврово“. Својата одлука најголемиот финансиер на проектот и официјално ја…

Грците до ММФ: Ова е бесмислено, пријатно!

Грците до ММФ: Ова е бесмислено, пријатно!

Грчката влада соопшти дека ќе ја поздрави одлуката Меѓународниот монетарен фонд да се повлече од програмата за кредитна помош за таа земја за излез од должничката криза. Портпаролот на Владата, Димитрис Цанакопулос, го обвини ММФ за „бесмислени одложувања“ на преговорите…

Италија ја потврди првата дефлација по 57 години

Италија ја потврди првата дефлација по 57 години

Минатата година во Италија имало дефлација, за прв пат од 1959-та година, потврди Националниот институт за статистика (Istat), цитиран од медиумите. Индексот на потрошувачките цени за 2016-та предвиде минус од 0,1 отсто, откако во 2015-та година се набљудуваше поскапувањето од…

Фукс: ЕУ нема да подлегне на притисоците на Британија

Фукс: ЕУ нема да подлегне на притисоците на Британија

Михаел Фукс, главен економски советник на германската кацеларка Ангела Меркел, го орфрли планот за „Брегзит“ на британската премиерка Тереза Меј, истакнувајќи дека Брисел нема да подлегне на притисоците и нема да му дозволи на Лондон „да зема тоа што сака,…

Забрани за движење на камиони на Стража, Ѓавато и Маврово – Дебар

Забрани за движење на камиони на Стража, Ѓавато и Маврово – Дебар

Забрана за сообраќај за тешки товарни возила има на планинските премини Стража и Ѓавато, како и на патниот правец крак Маврово – Дебар. Сообраќајот на државните патишта се одвива во зимски услови, по влажни коловози, со остатоци од кашест снег,…

Интересот на вложувачите фокусиран кон акциите на две домашни банки

Интересот на вложувачите фокусиран кон акциите на две домашни банки

На Македонската берза за хартии од вредност особен беше интересот на вложувачите за акциите на две домашни банки, со кои беше остварен над половина од обемот од тргувањето во вторникот. Акцијата на Комерцијална банка АД Скопје и акцијата на Стопанска…

По повод Водици посебен сообраќаен режим низ Скопје

По повод Водици посебен сообраќаен режим низ Скопје

Во пресрет на верскиот празник Водици (19.01.), сообраќајната полиција при СВР Скопје ќе воведе посебен сообраќаен режим за сообраќајници во централното градско подрачје, како и во општина Ѓорче Петров. Така, на 19.01. во периодот од 09,00 часот па до завршувањето…