Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,801.04 0.25%    BESK 10,700.00 1.9%    GALE 600.00 0%    GRNT 756.00 -1.52%    KMB 2,601.78 -2.12%    MPOL 230.00 7.48%    MPT 28,000.00 0%    OHB 5,100.00 0%    RMDEN15 95.00 0%    STB 897.19 4.32%    STBP 748.00 0%    TEL 241.00 0%    TKVS 2,510.00 3.12%    TNB 10,799.68 0.83%    TPLF 1,365.00 -0.15%    UNI 1,800.00 0%    ZPKO 2,500.00 -0.04%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 1888)

Проект за безбедноста на храната за сите заинтересирани во системот

Проект за безбедноста на храната за сите заинтересирани во системот

Агенцијата за храна во соработка со Организацијата на потрошувачи на Македонија, почнува реализација на проект „Безбедноста на храната е обврска на сите заинтересирани страни во системот за безбедност на храната“. Почетокот на проектот, кој е дел од Програмата на Владата на Република…

Државната Фитосанитарна Лаботаротија единствена во ЈИЕ со ЕУ стандарди

Државната Фитосанитарна Лаботаротија единствена во ЈИЕ со ЕУ стандарди

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски, денеска  во Државната фитосанитарна лабараторија ќе присуствува на врачувањето на Сертификатот за акредитирана лабораторија од страна на Институт за акредитација на Република Македонија. Со оваа акредитација, ДФЛ е единствена лабораторија во Југоисточна Европа која е…

На ЕУ и недостасуваат 11,2 милијарди евра

На ЕУ и недостасуваат 11,2 милијарди евра

На ЕУ и се потребни дополнителни 11,2 милијарди евра во нејзиниот буџет за 2013 година, за покривање на неплатените сметки од претходната година, соопшти Европската комисија. „Ова е потполно неприфатливо барање“, изјави британскиот политичар Грег Кларк, пренесува Франс Прес. Бараниот…

Хрватска следниот „пациент“ на ЕУ

Хрватска следниот „пациент“ на ЕУ

Во Хрватска во 2011 година 32,7 проценти од граѓаните биле сиромашни, од кои 14,8 проценти екстремно сиромашни, покажуваат податоците од заводот на Европската Унија – Еуростат. Истовремено, во Европа имало 24,2 проценти сиромашни граѓани, а екстремно сиромашни 8,8 проценти. Додека…

Основната каматна стапка на Албанија останува непроменета

Основната каматна стапка на Албанија останува непроменета

Гувернерот на Централната банка на Албанија, Адриан Фулани изјави дека Надзорниот одбор врз основа на анализата на економските показатели во земјата, одлучил да го задржи сегашното ниво на основната каматна стапка, кое изнесува 3,75 отсто. – Постојат соодветни услови за…

Мудис го намали максималното ниво на кипарскиот долг

Мудис го намали максималното ниво на кипарскиот долг

Меѓународната бонитетна агенција „Мудис“ доцна синоќа ја намали својата оценка за максималното ниво на кипарскиот домашен долг на ниво Цаа2, од Цаа3, поради опасноста земјата да излезе од еврозоната, пренесува ДПА. Максималното ниво на кипарскиот кредитен долг „Мудис“ го одредува врз емитентот на кипарскиот домашен…

Поради кризата на Кипар падна вредноста на еврото

Поради кризата на Кипар падна вредноста на еврото

Првпат по повеќе од четири месеци, вредноста на еврото денеска падна под 1,28 долари, како резултат на засилените стравување дека планот за спас на Кипар ќе има негативни последици врз еврозоната. Нешто пред пладне едно евро на Девизната берза во Лондон…

Грција е трета најсиромашна земја во ЕУ

Грција е трета најсиромашна земја во ЕУ

Грција спаѓа во групата земји од Европската унија кои се соочуваат со најмногу проблеми поврзани со сиромаштијата, покажуваат најнови истражувања чии резултати се објавени во Атина. Во однос на сиромаштијата, од Грција во полоша состојба се само Бугарија и Романија,…

Формиран е Деловен совет на БРИКС

Формиран е Деловен совет на БРИКС

На самитот на земјите-членки на БРИКС (Бразил, Русија, Индија, Кина и Јуноафрикансакта Република) е формиран Деловен совет изјави денеска претседателката на Бразил Дилма Русеф на работниот појадок со претставниците на овие држави. – Деловниот совет ќе овозможи помош за изградба…

Јанакиески: Македонија нуди одлични услови за бугарските инвеститори

Јанакиески: Македонија нуди одлични услови за бугарските инвеститори

Македонските и бугарските бизнисмени ќе ја зајакнуваат економската соработка преку реализирање заеднички проекти и формирање партнерски мали и средни претпријатија. Административните пречки се веќе минато, но отсуството на инфраструктурна поврзаност и натаму останува проблем кој мора да се надмине. Ова…