Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 1888)

Бизнис хороскоп за 2013 година: Овенот нека ги засука ракавите, на шкорпиите им доаѓаат пари од сите страни

Бизнис хороскоп за 2013 година: Овенот нека ги засука ракавите, на шкорпиите им доаѓаат пари од сите страни

Ќе има и пари и работа, но само ако ги „засукаме ракавите“ и ако ги препознаеме добрите прилики. Раковите треба да соработуваат со странци, Водолиите да почнат семеен бизнис, Лавовите „ортачки“… Овен Очекувате дека ќе се наработите оваа година, но…

19 милиони невработени во еврозоната

19 милиони невработени во еврозоната

Стапката на невработеност во 17-члената еврозона во ноември достигна ново рекордно ниво од 11,8 проценти. Стапката на невработеност е зголемена за 0,1 процентен поен во однос на претходниот месец, соопшти канцеларијата за статистика на Европската унија, Еуростат. Бројот на невработени…

Откријте колку вработените ве почитуваат

Откријте колку вработените ве почитуваат

Не морате да посегнувате по анонимни анкети или да ангажирате „кртови“ за да дознаете колку вработените ве почитуваат. Нивна наклоност ќе имате сигурно само ако не ги правите овие работи… Почитување. Од вработените би требало да го добивате автоматски, бидејќи ви…

Исчезна веста за укинување на работните логори во Кина

Исчезна веста за укинување на работните логори во Кина

Веста за укинување на работните логори за реедукација, која денес ја објавија кинеските медиуми, „исчезна“ во текот на денот во службените медиуми бидејќи најверојатно била објавена прерано, пренесе агенцијата АФП. Телевизијата ЦЦТВ ја пренесе изјавата на Менг Јианжуа, лидер на…

Македонија денес ќе го раздолжи долгот од 175 милиони евра

Македонија денес ќе го раздолжи долгот од 175 милиони евра

Денес Македонија ќе го раздолжи долготод 175 милиони евра, направен во 2009 година од достасаната еврообврзница. Со каматна стапка од 9,9 проценти на сметките на кредиторите од Британија, Швајцарија, Бразил и Австрија ќе легнат 183 милиони евра. Парите ќе бидат…

Газдите ги злоупотребуваат работниците

Газдите ги злоупотребуваат работниците

Газдите ги злоупотребуваат вработените и го водат својот бизнис врз грбот на вработените. Тие ја книжат минималната плата, а исплаќаат пониска плата. Работниците во приватниот сектор се жалат за злоупотреба од страна на газдите. Тие под притисок им даваат овластувања…

Борбата на Чешка против кризата

Борбата на Чешка против кризата

Централно-десничарската влада на Чешка соопшти дека ќе ја исполни целта за јавен дефицит од 3,5 проценти од БДП. Владата ја постави целта од 3,5 проценти и таа ќе биде остварена, изјави чешкиот министер за финансии Мирослав Калушек. Конечните податоци ќе…

ЕУ и ММФ: Грција не работи доволно

ЕУ и ММФ: Грција не работи доволно

Грција мора да ги интензивира напорите во борбата против даночните затајувачи како што се лекарите и адвокатите, предупредија од ЕУ и ММФ. Во заедничкиот извештај на ЕУ и ММФ се оценува дека напорите на Грција се намалиле и дека треба…

Состојбата во преработувачките компании поповолна во однос на претходниот месец

Состојбата во преработувачките компании поповолна во однос на претходниот месец

Анкетата на Државниот завод за статистика, која редовно се спроведува помеѓу раководителите на деловните субјекти во преработувачката индустрија, покажа дека состојбата во компаниите од преработувачката индустрија во ноември е подобрена во однос на претходниот месец, но влошена во споредба со…

И Велика Британија би можела да остане без совршениот рејтинг

И Велика Британија би можела да остане без совршениот рејтинг

Рејтинг агенцијата „Standard & Poor’s“ ја намали прогнозата за совршениот кредитен рејтинг ААА на Обединетото кралство од стабилна на негативна прогноза, поради ризикот од забавувањето на економскиот раст. Во таа агенција се проценува дека постојат 30 проценти Британија да го…