Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 1842)

Чуркин: Кина нема да ги поддржи економските санкции против Русија

Чуркин: Кина нема да ги поддржи економските санкции против Русија

Кина дефинитивно нема да ги поддржи економските санкции против Русија, изјави рускиот амбасадор при ОН, Виталиј Чуркин. „Русија е стратешки партнер на Кина. Русија и Кина се две големи држави кои не се подготвени да го прифатат тоа што Западот…

Сакате да освоите 15.000 Евра од HYUNDAI? Аплицирајте на конкурсот за најдобар бизнис план!

Сакате да освоите 15.000 Евра од HYUNDAI? Аплицирајте на конкурсот за  најдобар бизнис план!

Хјундаи и JA-YE Europe во соработка со Економско образование на млади менаџери -Junior Achievement – Македонија како и минатата година така и оваа година распишуваат конкурс за најдобар бизнис план  кој ќе им помогне на студентите од Македонија да ги…

Колку би платиле за еден ручек со Тим Кук?

Колку би платиле за еден ручек со Тим Кук?

Извршниот директор на „Apple“, Тим Кук, е подготвен да руча со вас и вашиот пријател во седиштето на компанијата, но тоа „задоволство“ ќе ве чини многу. Имено, Кук го понудил своето време на „online“ аукција во рамктите на Осмата Аукција…

Fitch оцени дека кредитниот рејтинг на Италија е стабилен

Fitch оцени дека кредитниот рејтинг на Италија е стабилен

Агенцијата за кредитен рејтинг „Fitch“ ги промени изгледите за кредитниот рејтинг на Италија од негативни во стабилни, но оценката за кредитниот рејтинг остана на нивото „ВВВ+“. Агенцијата наведува дека рецесијата е завршена, дека финансиските услови во Италија се поправени и…

Богева-Мицовска: Транспарентноста на јавните набавки на високо ниво

Богева-Мицовска: Транспарентноста на јавните набавки на високо ниво

Јавните набавки во Македонија се транспарентни. Транспареноста од аспект на спроведување на постапката е на високо ниво. Дваесет проценти од набавките се спроведуваат целосно електронски. Минатата година се објавени 18.500 огласи чија вредност според склучени договори е 52 миијарди денари.…

На Дрисла уништување фалсификувани производи

На Дрисла уништување фалсификувани производи

Координативното тело за интелектуална сопственост, традиционално на Денот на интелектуалната сопственост на депонијата „Дрисла“ ќе спроведе јавно уништување на одземените производи со кои се повредени правата од интелектуална сопственост, авторското право и сродните права и правата од индустриска сопственост. Предмет…

Зголемен швајцарскиот извоз во првите три месеци

Зголемен швајцарскиот извоз во првите три месеци

Вредноста на швајцарскиот извоз во првиот квартал е зголемена за 4,4 проценти на 51,3 милијарди франци, што е најсилниот раст од третиот квартал во 2012 година, соопшти Федералната Царинска управа. Истовремено, извозот забележал раст од 2,2 проценти, на 44,4 милијарди…

Груевски:Нова инвестиција со 5000 вработувања

Груевски:Нова инвестиција со 5000 вработувања

Турската компанија Веибо груп ќе реализира инвестиција од 400 милиони долари во Македонија со нови 5.000 работни места, најави премиерот Никола Груевски. Одлуката за оваа инвестиција ја објави денеска турската компанија, која ќе отвори свои капацитети во североисточниот дел од…

Ставрески: 1.000 нови работни места во Прилеп во следните 6 до 9 месеци

Ставрески: 1.000 нови работни места во Прилеп во следните 6 до 9 месеци

– Во следните шест до девет месеци ќе се отворат 1.000 нови работни места за прилепчани. Ова при посета на Прилеп го изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. Тој истакна дека е очигледно оти амбиентот за бизнис во…

Финска: Невработеноста непрекинато расте

Финска: Невработеноста непрекинато расте

Невработеноста во Финска во март достигна 8,6 проценти, што е највисокото ниво во последните четири години, соопшти Националниот завод за статистика. Толкава стапка на невработеност во Финска последен пат е забележана во март 2010 година, пренесува АФП. Постојаниот раст на…