Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 1842)

Повик за промовирање на здрава економија во Кина

Повик за промовирање на здрава економија во Кина

Кинескиот премиер Вен Џиабао, ја повика Народната банка на Кина да „промовира“ здрава економија. Тоа го направил поради тоа што економијата на земјата  минатата година имала најнизок раст во последните 13 години, соопшти денес владата во Пекинг. За време на посетата на Народната банка…

Јапонија ја дуплираше инфлацијата

Јапонија ја дуплираше инфлацијата

Јапонската Централна банка (Bank of Japan), се согласи двојно да го зголеми целното ниво на инфлацијата, на два проценти, и да ја ублажи монетарната политика, исполнувајќи ги основните барања на јапонската влада. Јапонската Централна банка строго се грижеше за својата…

Холандскиот министер за финансии нов шеф на Еврогрупата

Холандскиот министер за финансии нов шеф на Еврогрупата

Холандскиот министер за финансии Жерон Дијселблум, вчера во Брисел беше избран за нов шеф на Еврогрупата, на местото на досегашниот премиер на Луксембург, Жан Клод Јункер. Дијселблум (46), кој го предводи одделот за финансии во неговата земја, ќе се соочи…

800.000 невработени во Грција

800.000 невработени во Грција

Грција има речиси 800.000 невработени, a во последната година невработеноста е зголемена за девет проценти. Грчките медиуми кои ги пренесуваат последните податоци, велат дека во земјата се регистрирани вкупно 797.578 невработени лица. Жените сочинуваат 57 проценти од невработените, додека една…

Преку „Купи куќа – Купи стан“, 110 граѓани заштедиле 640 илјади евра

Преку „Купи куќа – Купи стан“, 110 граѓани заштедиле 640 илјади евра

Досега 110 граѓани добија субвенциониран станбен кредит, преку проектот „Купи куќа- купи стан“, при што се доделени 640 илјади евра субвенции од Владата, информираат од Министерството за финансии. Најмногу, 10.048 евра субвенции добиле граѓаните кои зеле субвенциониран станбен кредит во…

Клаус Шваб: Не е завршена кризата во глобалната економија

Клаус Шваб: Не е завршена кризата во глобалната економија

И покрај растот на довербата во глобалната економија, основачот на Светскиот економски форум (WEF), Клаус Шваб, оценува дека и понатаму постојат знаци на опасност кои и се закануваат на глобалната економија. Тој пред почетокот на овогодинешниот собир на економските и политичките…

Акцијата „Отворено со Катастарот“ продолжува

Акцијата „Отворено со Катастарот“ продолжува

Агенцијата за катастар на недвижности ја продолжува акцијата „Отворено со Катастарот“ со цел граѓаните преку директни средби со стручните тимови на Агенцијата да ги решаваат своите проблеми. Акцијата продолжува денеска во Битола каде стручните тимови на Катастарот до четврток ќе остваруваат средби со граѓаните, а од…

Проект за анализа за потребите на НБРМ за пристапување во Европскиот систем на централни банки

Проект за анализа за потребите на НБРМ за пристапување во Европскиот систем на централни банки

Управниот одбор на Проектот за анализа на потребите на Народната банка на Република Македонија за пристапување во Европскиот систем на централни банки (ЕСЦБ) и Евросистемот, во соработка со Европската централна банка (ЕЦБ) и националните централни банки од ЕСЦБ денеска ќе…

Шест дена штрајкуваат вработените од атинското метро

Шест дена штрајкуваат вработените од атинското метро

Шести ден трае штрајкот на вработените во атинското метро кои не ја почитуваат одлуката на раководството и судот да се вратат на своите работни места. Синдикатот на вработените од метрото во Атина протестираат против планираното намалување на награди на плата. Судот вчера…

Се одобрија за Грција дополнителни 9.2 милијарди евра помош

Се одобрија за Грција дополнителни 9.2 милијарди евра помош

Еврогрупата доцна синоќа одобри на Грција да и се доделат уште 9,2 милијарди евра од пакетот помош за земјата, јави дописникот на МИА од Атина. На својот последен состанок како шеф на Еврогрупата, Жан-Клод Јункер рече дека Грција ги исполнила…