Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,301.12 -0.29%    FERS 59,000.00 5.34%    KMB 2,698.87 0.16%    MPT 27,000.00 0%    REPL 54,101.00 -0.06%    TPLF 1,530.00 0.22%    TTK 800.12 0.02%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА(Страна 1746)

Втор циклус обуки од програмата „Самовработување – 2014 година“

Втор циклус обуки од програмата „Самовработување – 2014 година“

Заменикот на претседателот на Владата на Република Македонија задолжен за економски прашања, Владимир Пешевски денеска во Скопје, ќе се обрати пред учесниците на обуката за „Претприемништво и бизнис планирање“. Со обуката која ќе се одржи во Агенцијата за вработување на…

ММФ бара Албанија да ја зголеми старосната граница за одење во пензија

ММФ бара Албанија да ја зголеми старосната граница за одење во пензија

Меѓународниот монетарен фонд, ММФ и даде на Албанија заем од над 330 милиони евра, но бара албанската влада да ја зголеми старосната граница за одење во пензија. – ММФ бара мажите да одат во пенизја на 67-годишна возраст, наместо на 65 колку…

Јавниот долг на Србија 20,4 милијарди евра или 62,9 отсто од БДП

Јавниот долг на Србија 20,4 милијарди евра или 62,9 отсто од БДП

Српското Министерство за финансии објави денеска дека јавниот долг на Србија во февруари оваа година е зголемен за 178 милиони евра и достигнал околу 20,4 милијарди евра или 62,9 отсто БДП. Јавниот долг на Србија на крајот на 2013 година изнесувал 20,089…

S&P го намали рејтингот на Русија

S&P го намали рејтингот на Русија

Меѓународната агенција за кредитен рејтинг „Standard and Poor’s- S&P“ ја влоши прогнозата за рејтингот на Русија од „стабилно“ на „негативно“ ниво. Прогнозата е влошена поради растот на геополитичките и економските ризици, соопшти агенцијата. Долгорочниот суверен рејтинг на земјата во странска…

Ќе се подобрува способноста на планските региони за искористување ИПА средства

Ќе се подобрува способноста на планските региони за искористување ИПА средства

Со грант од 400.000 евра од германската и швајцарската влада осумте плански региони во Македонија ќе ги подобруваат способностите за подготовка на техничка документација за конкурирање за претпристапните фондови од Европската унија. Тоа ќе се реализира преку Програмата за регионален…

БКМ: Реално договарање и почитување на работничките права

БКМ: Реално договарање и почитување на работничките права

Колективните договори генерално не се почитуваат, а најпогодени се текстилната и кожарската индустрија каде има отстапки во исплатата на минималната плата и во обезбедувањето соодветни услови за работа. Ова е генералната оценка на Бизнис конфедерацијата на Македонија и Синдикатот на…

Ставрески: Зоните отворија 6.500 работни места, годинава уште 10.000

Ставрески: Зоните отворија 6.500 работни места, годинава уште 10.000

Во изминатите години, додека во европските земји невреботеноста се зголеми, кај нас се отворија 119.000 работни места. Компаниите во иднустриските зони моментно вработуваат 6.500 лица, но бројката во следните 12 месеци ќе се зголеми за уште 10.000. Тоа покажува дека…

САД: Имало корупција во црногорскиот Телеком

САД: Имало корупција во црногорскиот Телеком

– Во американската Комисија за хартии од вредност и берза постојат докази дека во аферата „Телеком“ во Црна Гора имало подмитувања, соопшти амбасадата на САД во Подгорица. Амбасадата ги повика властите да спроведат истрага и да ги приведат виновниците вмешани…

Пешевски: Наскоро четвртата транша од кредитот на ЕИБ

Пешевски: Наскоро четвртата транша од кредитот на ЕИБ

Македонија ќе ја добие четвртата транша од кредитот од Европската инвестициска банка (ЕИБ) веднаш по целосното искористување на третата транша, најави денеска вицепремиерот за економски прашања Владимир Пешевски. – Договорот за четвртата транша во вредност од 100 милиони евра е…

Игнорирањето на климатските и енергетските политики на ЕУ ќе ја оддалечат Југоисточна Европа од ЕУ

Игнорирањето на климатските и енергетските политики на ЕУ ќе ја оддалечат  Југоисточна Европа од ЕУ

Додека Советот на ЕУ утре ќе расправа за Рамката за клима и енергија во периодот 2020-2030, предложена од страна на Европската комисија, денес, за време на јавната расправа во Европскиот парламент, невладините организации побараа поцврсти енергетски и климатски обврски во…