Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 905)

Компаниите до 30 април можат да побараат субвенции за ХАЛАЛ

Компаниите до 30 април можат да побараат субвенции за ХАЛАЛ

До 30 април компаниите да аплицираат за добивање субвенции за воведување ХАЛАЛ, апелира денеска министерот за економија Ваљон Сарачини. Државата првпат обезбедува поддршка за имплементирање на овој стандард и бизнис заедницата тоа треба да го искористи. Целта е, напомена Сарачини,…

Просечната нето-плата во декември 21.500 денари

Просечната нето-плата во декември 21.500 денари

Просечната исплатена нето-плата по вработен во декември 2013 година изнесувала 21.500 денари, соопшти Државниот завод за статистика. Просечната бруто-плата, пак, изнесувала 31.498 денари. Во декември лани, 1.8% од вработените во Република Македонија не примиле плата.…

Владата ќе кофинансира отворање продавници за вино

Владата ќе кофинансира отворање продавници за вино

Со цел што поголема поддршка за винскиот сектор во Македонија и на 81 винарија, поголема промоција на македонските вина, зголемување на туристичката понуда и отворање нови работни места, Владата спроведува проект за отворање на унифицирани, специјализирани, типски продавници за вино.…

Средба со стопанственици за имплементација на ХАЛАЛ стандардот

Средба со стопанственици за имплементација на ХАЛАЛ стандардот

Министерството за економија денеска ќе организира средба со стопанствениците од Република Македонија за имплементирање на ХАЛАЛ стандардот. Целта на средбата е да се презентираат можностите и значењето од воведувањето на ХАЛАЛ стандардот во работењето на претпријатијата, процесот на сертифицирање, како…

Ресен ќе добие откупно-дистрибутивен центар за јаболка

Ресен ќе добие откупно-дистрибутивен центар за јаболка

Во местото Макази, општина Ресен, денеска ќе биде поставен камен-темелник за изградба на откупно-дистрибутивен центар за јаболка. На почетокот на изградбата ќе присуствува министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски. Откупно дистрибутивниот центар е инвестиција на компанијата „Apple Land“…

Исплатени 210,9 милиони денари субвенции за одгледување овци

Исплатени 210,9 милиони денари субвенции за одгледување овци

Министерството за финансии исплати 210,9 милиони денари субвенции на 1.316 сточари за одгледување овци. Финансиската поддршка за одгледување овци изнесува 1.000 денари по грло. Како што соопшти денеска Министерството за финансии, исплатени се субвенции на сточари кои одгледуваат овци низ…

Меморандум за соработка меѓу Македонско-бугарската стопанска комора и Скопскиот плански регион

Меморандум за соработка меѓу Македонско-бугарската стопанска комора и Скопскиот плански регион

– Советот за развој на Скопскиот плански регион денеска ќе ја одржи својата петта редовна седница и ќе потпише Меморандум за соработка со Македонско – бугарската стопанска комора со цел иницирање на заеднички активности и воспоставување на соработка за унапредување…

Груевски: Драстично е подобрена климата за инвестирање во Македонија

Груевски: Драстично е подобрена климата за инвестирање во Македонија

Макроекономска стабилност, ниски трошоци за бизнис, ниска задолженост, ниски даноци, технолошко индустриски зони кои нудат одлични можности за работење на компаниите, пристап до голем пазар преку потпишаните договори за слободна трговија, доброто функционирање на институциите, како и поддршката што Владата…

Девизи ќе може да се купуваат на банкомат, одлучи НБРМ

Девизи ќе може да се купуваат на банкомат, одлучи НБРМ

Можност за купопродажба на ефективни странски пари и денари на физички лица преку банкомат со функција за менувачко работење, предвидуваат измените и дополнувањата на Одлуката за менувачки работи што денеска ги усвои Советот на Народната банка на Република Македонија. Како…

Сарачини: Поради добрата бизнис клима, поголем интерес кај странските инвеститори

Сарачини: Поради добрата бизнис клима, поголем интерес кај странските инвеститори

Очекувањата се дека Македонија ќе ја заврши 2014 година со 350 милиони евра странски инвестиции. Ваквото зголемување во однос на лани, како што изјави денеска министерот за економија Ваљон Сарачини, се должи на поголемиот интерес кај вложувачите поради добрата бизнис-клима,…