Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,736.57 5.38%    BESK 11,970.93 5.66%    FERS 49,501.00 -1.33%    GRNT 792.81 3.17%    KMB 2,803.59 3.17%    MKSD 250.00 23.76%    MPT 29,891.18 1.48%    MTUR 4,000.00 0.25%    OHB 6,025.00 9.55%    OKTA 4,200.00 0%    PPIV 39,000.00 1.57%    RZIT 25.00 0%    RZLV 90.00 5.88%    RZUS 182.99 2.75%    SBT 1,822.00 2.94%    STB 889.92 0.02%    STIL 148.29 0.36%    TEL 250.00 0%    TETE 1,448.47 3.46%    TKVS 2,800.00 5.74%    TNB 12,759.93 6.25%    TPLF 1,737.36 -1.23%    TTK 799.80 0.02%    UNI 2,259.88 1.89%    VROS 14,000.00 514.04%    ZILU 158.00 2.6%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 860)

Богов очекува ММФ да потврди дека Македонија е во добра финансиска кондиција

Богов очекува ММФ да потврди дека Македонија е во добра финансиска кондиција

Мисијата на ММФ од вчера го почна мониторингот на состојбите во македонската економија откако заврши Програмата за претпазливост. Гувернерот Димитар Богов, кој вчера имаше средба со членовите на Мисијата, очекува заклучокот да биде дека Македонија е во добра финансиска кондиција и…

Банките продолжуваат со намалено кредитирање на компаниите

Банките продолжуваат со намалено кредитирање на компаниите

Банките во Македонија и во првите три месеци од годинава продолжиле со помало кредитирање на претпријатијата, како и во последните месеци од 2012 година. Гувернерот на НБРМ Димитар Богов денеска истакна дека како причина за тоа е нивната претпазливост, како и немањето добри кредити според…

До крајот на годината ќе може да се увезуваат половни автобуси и минибуси

До крајот на годината ќе може да се увезуваат половни автобуси и минибуси

Превозниците ќе увезуваат автобуси и минибуси со еуро стандард 2 до крајот на годината, одлучи Владата на последната седница.  Со одлуката, по третпат се овозможува увоз на тој тип автобуси и се излегува во пресрет на барањето на Здружението на превозници во патниот сообраќај…

Трибина и промовирање летоци за безбедна храна во Струга

Трибина и промовирање летоци за безбедна храна во Струга

Агенцијата за храна и ветеринарство и Организацијата на потрошувачи на Република Македонија денеска во Струга ќе ги претстават информативните и едукативни летоци наменети за потрошувачите. Преку летоците граѓаните ќе може да добијат повеќе информации за општите и посебните означувања на храната и…

Седница на Клубот на фирми за соработка со земјите од Блискиот Исток и Магреб

Седница на Клубот на фирми за соработка со земјите од Блискиот Исток и Магреб

Клубот на фирми за соработка со земјите од Блискиот Исток и од Магреб денеска ќе одржи редовна седница на која ќе бидат презентирани информации за тековните движења во билатералната трговска размена и тенденциите во меѓусебната економска соработка со Јордан, Палестина, Либан,…

Претставување на ИПАРД измените во Битола и Ресен

Претставување на ИПАРД измените во Битола и Ресен

Заменик министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Зоран Коњановски, денеска ќе се обрати на ИПАРД форумите „Нови измени во ИПАРД Програмата – подобри можности за користење на европските фондови“ во Битола и Ресен. Купувањето механизација, модернизирањето фарми, млекарници, пластеници и оранжерии, обновувањето на преработувачките…

Евроатланските интеграции важни за развојот на македонската економија

Евроатланските интеграции важни за развојот на македонската економија

Интегрирањето на Република Македонија во светската економија е неопходно за економскиот просперитет на државата. Со зачленувањето на Македонија во НАТО и ЕУ ќе се зголеми обемот на домашното производство, извозот, вработеноста и странските инвестиции. Ова беше нагласено на денешната конференција за влијанието…

Денес се исплаќаа субвенции за сточарите

Денес се исплаќаа субвенции за сточарите

Министерството за финансии исплати 209 милиони денари на 4.980 сточари за одгледување овци, говеда, пчели и маторици. Како што соопшти Министерството, на 616 сточари денеска им се исплатени 98 милиони денари за одгледување овци. Финансиската поддршка за оваа мерка изнесува 1.000 денари по…

Федерацијата на фармери задоволна од одлуката за продолжување на рокот за легализација на тракторите

Федерацијата на фармери задоволна од одлуката за продолжување на рокот за легализација на тракторите

Федерацијата на фармери на Република Македонија (ФФРМ) ја поздравува одлуката на Владата, со која го прифати нивното барање за продолжување на рокот за легализација на трактори. Според Законот, процесот на легализација на тракторите требаше да заврши до 10 април, така што сега…

Јанакиески: Кочани ќе добие современа патна мрежа, фекална канализација и социјални станови

Јанакиески: Кочани ќе добие современа патна мрежа, фекална канализација и социјални станови

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска во Кочани најави изградба на современа патна инфраструктура на неколку патни правци во Осоговијата, 42 социјални станови и атмосферска канализација. Ќе се осовремени патната инфраструктура од Кочани кон село Врговци во должина…