Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,297.60 -0.03%    GRNT 870.00 -0.99%    KMB 2,883.30 -1.59%    KPSS 485.00 -2.81%    KVAS 10,670.00 -3%    MPT 30,201.00 -2.58%    MTUR 4,700.00 2.17%    OKTA 3,300.00 10%    PKB 14,500.00 0.07%    RZUS 120.00 -1.64%    SBT 2,219.26 -0.89%    STB 938.54 -1.78%    STIL 134.00 3.08%    TEL 279.00 -0.49%    TNB 13,300.00 0.4%    TPLF 1,601.00 -0.32%    TTK 776.00 -3%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 806)

Зголемен бројот на работниците во индустријата

Зголемен бројот на работниците во индустријата

Бројот на работниците во индустријата во октомври годинава, споредено со октомври лани, е зголемен за 2,8 проценти. Во првите девет месеци од годинава во однос на истиот период од 2012 година во индустријата имало повеќе работници за еден процент, објави денеска Државниот…

Каргов: Приходите од царина годинава 51,34 милијарди денари

Каргов: Приходите од царина годинава 51,34 милијарди денари

Царинската управа годинава постигна значителни резултати во работењето. Наплати вкупно буџетски приходи од 51.340 милиони денари кои се за два процента пониски во однос на минатата година. Намалување на приходите од царината е забележано кај возилата. Ова го истакнува директорот на Царинската управа…

Работилница за енергетска ефикасност

Работилница за енергетска ефикасност

„Платформата за енергетска ефикасност и промени на пазарот“ е тема на тридневната работилница што од денеска ќе се одржи во Маврово. Тема на работилницата ќе биде сублимирање на досегашните ефекти од активностите, како и идните активности и регулативата со чие носење ќе…

НБРМ: Нова методологија за благајнички записи

НБРМ: Нова методологија за благајнички записи

Советот на Народната банка на Република Македонија (НБРМ) на денешната седница донесе нова Одлука за благајничките записи со која се воведува методологија за утврдување на потенцијалната побарувачка за тие записи. Во изминатиот период, укажува НБРМ, на аукциите беше забележана значително повисока побарувачка за…

Македонските вина најдобри на Словенечкиот вински фестивал

Македонските вина најдобри на Словенечкиот вински фестивал

Седум македонски винарии Тиквеш, Сковин, Стоби, Далвина, Камник, Бовин и Пивка, со поддршка на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство, заеднички настапија на годинашниот Словенечки вински фестивал во Љубљана. Саемот на едно место ги собра најважните и најголемите увозници и дистрибутери на вино…

МЕПСО со заем од ЕБОР ќе ја ревитализира електроенергетската мрежа

МЕПСО со заем од ЕБОР ќе ја ревитализира електроенергетската мрежа

Со заем од Европската банка за обнова и развој од 25 милиони евра ќе се реконструира и модернизира преносната мрежа на електроенергетскиот систем на АД МЕПСО. Предлог-законот за задолжување на компанијата кај ЕБОР без државна гаранција денеска беше поддржан од собраниската Комисија за…

Просечната нето-плата во септември 21.060 денари

Просечната нето-плата во септември 21.060 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во септември годинава изнесува 21.060 денари и споредено со платата во септември лани е зголемена за 1,3 проценти, објави денеска Државниот завод за статистика. Зголемувањето на платите се должи, пред сè, на повисоката просечната месечна исплатена нето-плата…

Јавна дебата за перцепцијата на граѓаните за корупцијата во општините

Јавна дебата за перцепцијата на граѓаните за корупцијата во општините

Државната комисија за спречување на корупција (ДКСК) во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска на јавна дебата ќе ги презентира резултатите од истражувањето за перцепцијата на граѓаните за корупцијата во локалната самоуправа и резултатите од квалитативната анализа на антикорупциските мерки во секторот…

Се продлабочува сорaботката со Албанија во областа на енергетиката

Се продлабочува сорaботката со Албанија во областа на енергетиката

– Соработката во делот на енергетиката и рударството, особено реализацијата на проектот за интерконективно поврзување со далекуводот Битола-Елбасан беа тема на денешната средба во Скопје меѓу министерот за економија Ваљон Сарачини и министерот за енергетика и индустрија на Република Албанија, Дамјан Ѓикнури.…

НСММ:Штрајк на машиновозачите има, од утре целосен прекин на сообраќајот

НСММ:Штрајк на машиновозачите има, од утре целосен прекин на сообраќајот

Штрајкувачкиот одбор на Независниот синдикат на машиновозачите на Македонија (НСММ) за утре најави целосен прекин на железничкиот сообраќај. Членовите на НСММ од изутрината стапија во штрајк со одлука за редуциранос ообраќање на возовите, но железничкиот сообраќај се одвива нормално. Латко Јовановски, претседател…