Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,799.18 -1.02%    BESK 10,735.48 -0.74%    CEVI 875.00 2.94%    GRNT 737.42 -1.6%    ILST 1,550.00 0%    KMB 2,700.00 -0.39%    LOTO 134.00 2.29%    MPOL 201.00 -12.61%    MPT 27,000.00 -1.64%    OKTA 2,500.00 -3.85%    RMDEN15 92.20 -2.95%    SKOV 180.00 62.16%    STB 954.34 0.12%    STIL 85.00 -3.41%    TEL 248.40 3.5%    TPLF 1,410.24 0.56%    VITA 8,995.10 -0.05%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 806)

Промоција на порталот за Програмата за самовработување

Промоција на порталот за Програмата за самовработување

Министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски денеска во Агенцијата за вработување на Република Македонија ќе го промовира интернет порталот за Програмата за самовработување. На промоцијата ќе присуствуаат и директорот на Агенцијата за вработување на Република Македонија, Влатко Поповски и помошникот на…

Груевски ги повика агрентинските компании да ја посетат Македонија

Груевски ги повика агрентинските компании да ја посетат Македонија

Премиерот Никола Груевски ги повика аргентинските компании да ја посетат Македонија и изворно да се запознаат со поволностите што нашата земја ги нуди на странските инвеститори. Економскиот тим предводен од премиерот, поволностите за инвестирање во Македонија ги претстави во Буенос Аирес…

Министерот Сарачини во посета на индустриската зона Визбегово

Министерот Сарачини во посета на индустриската зона Визбегово

Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска ќе ја посети индустриската зона Визбегово при што ќе оствари работна средба со стопанствениците од зоната заради запознавање со состојбите во индустриската зона. На состанокот ќе присуствува и Енвер Качар, претседател на Управен одбор на…

Министерот Јанакиески во посета на Општина Илинден

Министерот Јанакиески во посета на Општина Илинден

Министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески денеска ќе ја посети Општина Илинден каде ќе се сретне со градоначалникот Жика Стојановски. Јанакиески потоа ќе го посети и Кадино каде што се гради фекална канализација за прифаќање и третман на отпадните води. Станува…

Пензиските фондови носат солиден принос

Пензиските фондови носат солиден принос

Штедењето или инвестирањето на сопствените вишок средства во основа значи одложување на потрошувачката од денес за некое идно време. Доколку средствата кои ги имате ви се повеќе од доволно за задоволување на моменталните потрошувачки потреби и од друга страна не…

Просечната плата во февруари 20.910 денари

Просечната плата во февруари 20.910 денари

Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во февруари годинава изнесува 20.910 денари која во однос на февруари лани бележи зголемување од 1,4 отсто, објави Државниот завод за статистика. Зголемувањето се должи, пред сé, на порастот на просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во Градежништвото…

Пуштена во употреба мала хидроелектрана на Брестјанска Река

Пуштена во употреба мала хидроелектрана на Брестјанска Река

Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска беше во работна посета на општина Липково, каде ја пушти во употреба  малата хидроелектрана на Брестјанска река, која ја изгради компанијата „ЕМК Мали хидроелектрани“ ДООЕЛ Скопје, со која Министерството има потпишано вкупно 18 договори за концесија за…

Делегација од Сечуан, НР Кина, во посета на Стопанската комора

Делегација од Сечуан, НР Кина, во посета на Стопанската комора

Презентирање на можностите на македонската економија и на потенцијалните сектори  во кои се заинтересирани да инвестираат кинеските инвеститори, како и размената меѓу Македонија и НР Кина беа тема на разговор на денешната  средба меѓу делегацијата од кинеската провинција Сечуан и Стопанската комора на Македонија.…

Рокот за барања за субвенции за продадено млеко истекува на 30 април

Рокот за барања за субвенции за продадено млеко истекува на 30 април

На 30 април истекува рокот за поднесување барања за директни плаќања за произведено и продадено овчо, козјо и кравјо млеко во периодот од октомври до декември 2012 година. Барањата се поднесуваат до подрачните единици на Министерството за земјоделство, шумарство и водостопанство…

Груевски ги повика бразилските компании да дојдат во Македонија

Груевски ги повика бразилските компании да дојдат во Македонија

Владиниот тим, предводен од премиерот Никола Груевски, вчера на бизнис-форум во градот Куричиба, федерална држава Парана, Бразил, ги презентира поволностите кои Република Македонија ги нуди на странските инвеститори. Во делегацијата се вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, министерот за привлекување странски инвестиции…