Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 6,805.85 0.15%    BESK 13,000.00 0%    GECK 300.00 -49.58%    GRNT 839.48 -0.78%    KMB 2,850.55 1.88%    MABI 1,000.00 0%    MKSD 300.00 0%    MPOL 277.00 6.54%    MTUR 4,500.00 0%    OHB 6,300.00 3.14%    PKB 14,500.00 0%    RMDEN08 95.20 -2.86%    RZUG 19.00 0%    RZUS 159.27 -0.46%    SBT 2,000.00 -0.18%    SKON 1,400.00 0%    STB 942.42 0.11%    STIL 142.69 1.11%    TEL 284.00 0.77%    TNB 13,017.36 -2.12%    TPLF 1,697.50 -0.15%    TTK 844.04 2.72%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 787)

Бензините и дизелот поевтинуваат за два денари по литар

Бензините и дизелот поевтинуваат за два денари по литар

Цените на бензините и на дизел горивото од ноќеска на полноќ се намалуваат за два денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Со одлуката се врши намалување на рафинериските и на малопродажните цени на нафтените деривати за 3,39, односно за…

Плаќање на сметките за струја преку интернет

Плаќање на сметките за струја преку интернет

ЕВН Македонија промовира нова услугоа е-пункт со која на корисниците им овозможува да ги плаќаат фактурите за електрична енергија преку интернет со која било кредитна или дебитна картичка без провизија. Со оваа услуга брзо, лесно и сигурно ќе може да се платат…

Трет Саем на турски извозни производи во Македонија

Трет Саем на турски извозни производи во Македонија

Од 6 до 9 ноември на Скопскиот саем ќе се одржи 3. Саем на турски извозни производи во организација на Меѓународната саемска организација „Меридијен“. Саeмската манифестација е поддржана од страна на Министерството за економија на Република Турција, Трговската комора на…

Топлана Запад ќе работи само на гас

Топлана Запад ќе работи само на гас

Топланата во скопската населба Тафталиџе отсега ќе работи на гас со што ќе се намали емисијата на штетни гасови во водухот. Компанијата „Балкан енерџи груп“ соопшти дека викендов е пуштена во употреба новата опрема со која наместо на мазут, топланата ќе работи…

Сарачини ќе ја посети малата хидроцентрала на Тресонечка река

Сарачини ќе ја посети малата хидроцентрала на Тресонечка река

Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска ќе ја посети општина Маврово-Ростуше, каде ќе изврши увид во изградената мала хидроцентрала на водотекот на Тресонечка река. Хидроцентралата ја изгради странската компанијата ХИДРОЕНЕРЏИ ГРОУП ДОО Скопје, со која Министерството за економија има потпишано три договори…

Фестивал на органска храна

Фестивал на органска храна

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димовски денеска ќе го отвори Фестивалот на органска храна, што ќе се одржи на на плоштадoт „Македонија“ во Скопје. Фестивалот по шести пат го организираат Министерството за земјоделство во соработка со Федерацијата на производители на…

АЕК ги намалува цените за интерконекција во мобилната телефонија

АЕК ги намалува цените за интерконекција во мобилната телефонија

Од денес, 01.11.2013 година, влегуваат во сила новите симетрични цени за завршување на повик во мобилна мрежа во висина од 1,2 денари за минута разговор, цени кои ќе важат за трите мобилни оператори во Република Македонија. Оваа цена претставува намалување…

Сите постапки за градење од денеска по електронски пат

Сите постапки за градење од денеска по електронски пат

Од денеска по електронски пат ќе се вршат сите административни постапки предвидени во Законот за градење. Тоа значи дека отсега, освен дозволата за градење, електронски ќе се спроведуваат и постапките за одобрување на идеен проект, измена во тек на градба, промена на…

Ставрески: Странските инестиции се успешна приказна во Македонија

Ставрески: Странските инестиции се успешна приказна во Македонија

Со одржување најниски даноци во Европа и добра бизнис клима Македонија и натаму ќе биде исклучително атрактивна за инвеститорите, смета вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. – Приказната за странските инвестиции во Македонија е една успешна приказна за тоа ако ја подобриш…

Без научна потврда нема продажба на здрава храна

Без научна потврда нема продажба на здрава храна

Од 1 јануари 2014 година сите производители и увозници на храна ќе мора да имаат изготвено научна студија за своите производи доколку ги рекламираат како здрави или хранливи. Студијата, како што велат во Агенцијата за храна и ветеринарство, ќе ја одобрува посебна комисија.…