Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,699.89 -1.71%    BESK 10,708.00 -0.26%    KMB 2,700.00 0%    MPOL 214.00 6.47%    MPT 27,000.00 0%    OHB 4,700.00 -0.91%    PKB 13,500.00 0.01%    STB 949.90 -0.47%    TPLF 1,422.65 0.88%    UNI 1,319.00 -2.94%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 787)

Ставрески: Евтините кредити на Владата преку МБПР отворија над 5.000 работни места

Ставрески: Евтините кредити на Владата преку МБПР отворија над 5.000 работни места

Илјада претпријатија во земјава добија поддршка од евтината кредитна линија што ја обезбеди Владата од Европската инвестициска банка. Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески истакна дека преку обезбедувањето кредитни линии од 250 милиони евра, што преку македонските банки завршија…

Сертификати за поволно деловно опкружување за четири општини

Сертификати за поволно деловно опкружување за четири општини

 Општините Штип, Струмица, Струга и Велес  успешно го поминаа процесот на сертификација во рамки на проектот Сертификација со поволно деловно опкружување во ЈИЕ. Како пилот општини вклучени во проектот, што е во завршна фаза, денеска ќе добијат сертификати  на националната…

Македонија домаќин на 36. состанок на Европската банкарска федерација

Македонија домаќин на 36. состанок на Европската банкарска федерација

Здружението на банкарството при Стопанската комора на Македонија денеска ќе биде домаќин на 36-ти состанок на Европската банкарска федерација  (ЕБФ). На состанокот во Скопје ќе учествуваат претставници од 7 земји-придружни членки на ЕБФ (Албанија, Азербејџан, Русија, Србија, Турција, Хрватска и…

Проект за надминување на дигиталниот јаз во земјите од ЈИЕ

Проект за надминување на дигиталниот јаз во земјите од ЈИЕ

Надминување на дигиталниот јаз во земјите од Југоисточна Европа преку креирање иновативни алатки за одлучување и решенија што ќе го зголемат пристапот до широкопојасните услуги, е целта на  проектот SIVA, што ќе го промовира денеска YES бизнис инкубаторот во Скопје. Ќе бидат претставени…

Основање на првиот Ротари Интеракт Клуб во Македонија

Основање на првиот Ротари Интеракт Клуб во Македонија

На 6-ти јуни, во хотелот Холидеј Ин, се одржа чартер церемонијата за формирање на првиот Интеракт клуб во Република Македонија под закрила на Ротари Интернешнл организацијата. Клубот е организиран при Меѓународното училиште НОВА, а спонзориран од Ротари клубот Камен Мост…

Во април издадени 241 одобрение за градба

Во април издадени 241 одобрение за градба

Во април годинава се издадени 241 одобрение за градба  што е за 20,5 проценти повеќе во однос на истиот месец лани, објави Државниот завод за статистика. Според издадените одобренија, предвидената вредност на објектите изнесува 2.769.570.000 денари што е за 23,4 проценти повеќе во…

Компаниите подготвени за либерализацијата на пазарот на електрична енергија

Компаниите подготвени за либерализацијата на пазарот на електрична енергија

Сто четириесет и шест компании од 1 јули оваа година треба слободно да излезат на пазарот на електрична енергија. Добро се информирани, подготвени и точно знаат што треба да се случи. Ова го изјави претседателот на Македонската енергетска асоцијација Кочо…

Со средства од ЕУ ќе се зајакнуваат институционалните капацитети за органско производство

Со средства од ЕУ ќе се зајакнуваат институционалните капацитети за органско производство

Зајакнување на институционалните капацитети и подобро функционирање на секторите за органско земјоделство е целта на проектот финансиран од Европската унија што ќе се спроведува во Македонија до мај 2014 година. За овој период ќе биде направена анализа на институционалните потреби…

Исклучените можат бесплатно да се вклучат во мрежата на Балкан Енерџи

Исклучените можат бесплатно да се вклучат во мрежата на Балкан Енерџи

Исклучените потрошувачи од мрежата за снабдување со топлина на Балкан Енерџи ДООЕЛ Скопје,  кои не го искористија правото на бесплатно приклучување заклучно со 1 октомври 2012 година, може да се приклучат на мрежата повторно без надомест. – Трошокот за услугата…

Започна Осмиот меѓународен Кнауф јуниор трофеј во Скопје

Започна Осмиот меѓународен Кнауф јуниор трофеј во Скопје

Натпреварот официјално стартуваше денес во 9 часот во СГГУ “Здравко Цветковски“ во Скопје, каде по официјалниот почеток започна натпреварувачкиот дел, на кој годинава тимови од 12 земји ќе се натпреваруваат во изработка на најдобри градежни решенија. Официјално започна осмиот Меѓународен…