Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 728.00 -2.93%    ALK 5,536.88 -0.24%    BESK 11,390.00 1.7%    GRNT 674.40 -2.77%    KMB 2,949.89 -0.35%    OHB 5,041.88 -1.14%    PKB 11,100.00 2.78%    RMDEN11 95.70 0.74%    RMDEN15 94.50 0%    RZUG 7.00 0%    RZUS 103.92 -0.08%    STB 911.87 0.17%    STBP 702.00 -2.92%    STIL 86.80 0.47%    TEL 266.84 -0.06%    TKVS 2,001.00 0%    TNB 10,353.49 1.85%    TPLF 951.00 -6.69%    VITA 9,000.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 743)

„Тиквеш“ со 22 награди на светски престижни вински натпревари во Лондон

„Тиквеш“ со 22 награди на светски престижни вински натпревари во Лондон

Врвните македонски вина на винарската визба „Тиквеш“ освоија 22 награди и високи признанија на двата најпрестижни светски вински натпревари кои се одржуваат во Лондон. На јубилејниот 30. меѓународен вински натпревар Интернешнал вајн челинџ 2013, вината на „Тиквеш“, во конкуренција од…

Предавање за менаџирањето на царинските активности

Предавање за менаџирањето на царинските активности

Директорот на Царинската управа Ванчо Каргов денеска пред студентите на Универзитетот за туризам и менаџмент во Скопје одржа предавање за менаџирањето на царинските активности. Тој се осврна на менаџментот на управувањето, односно на механизмите за зачувување на знаењето, интерните контролни системи…

Бензините и дизелот поскапуваат од половина до еден денар

Бензините и дизелот поскапуваат од половина до еден денар

Малопродажната цена на бензините и дизелот од ноќеска на полноќ се зголемуваат од половина до еден денар за литар. Според одлуката на Регулаторната комисија за енергетика, новата цена на Еуросупер БС-98 и Еуродизелот ќе биде повисока за половина денар и ќе…

Дигитализација на катастарските планови до крајот на следната година

Дигитализација на катастарските планови до крајот на следната година

Сите видови катастарски планови во Македонија ќе бидат дигитализирани до крајот на следната година. Агенцијата за катастар на недвижности ќе ја изврши дигитализацијата со цел трајно зачувување на оригиналните катастарски планови и нивно поедноставно користење, со што треба да се намали…

Вината на Стоби со два златни и еден бронзен медал на Балкански натпревар за квалитет

Вината на Стоби со два златни и еден бронзен медал на Балкански натпревар за квалитет

Ова е одлуката на 16 меѓународни судии кои одлучуваа со силна конкуренција на винарии од Македонија, Бугарија, Грција, Србија, Турција, Романија, Хрватска, Унгарија, Словенија и Црна Гора. Златни медали за Merlot Barrique и Aminta, бронзен за Vranec Veritas се наградите…

Атрактивно штедење од ПроКредит Банка

Атрактивно штедење од ПроКредит Банка

ПроКредит Банка го прилагoди процесот на штедење кон граѓаните со тоа што ги зголеми каматните стапки за штедење по видување во денари, и додаде можност за достапност на заштедата на банкоматите, преку штедната сметка на дебитната картичка на клиентот. И…

УНИБанка со најатрактивната кредитна понуда на пазарот Потрошувачки кредит со 5,9% фиксна каматна стапка за првата година

УНИБанка со најатрактивната кредитна понуда на пазарот Потрошувачки кредит со 5,9% фиксна каматна стапка за првата година

УНИБанка АД Скопје настојувајќи да им излезе во пресрет на своите клиенти и на граѓаните, промовираше атрактивен кредитен продукт – Ненаменски потрошувачки денарски кредит со најниската каматна стапка 5,9% фиксна за првата година. Износот за овој кредит е до 900.000…

Дебата „Дали програмите за штедење се доволни за спас на Европа“

Дебата „Дали програмите за штедење се доволни за спас на Европа“

„Да се штеди или не: дали програмите за штедење се доволни за спас на Европа?“ e тема на дебата што денеска ќе се одржи на Правниот факултет „Јустинијан Први“. Дебатата е во рамки на проектот „2013 Free Market Road Show“. На…

Објавен оглас за помош за млади земјоделци

Објавен оглас за помош за млади земјоделци

Агенцијата за финансиска поддршка во земјоделството и руралниот развој денеска објави Јавен повик за доставување на барања за користење на средства од Програмата за финансиска поддршка на руралниот развој за 2013 година за мерката 112 „Помош за млади земјоделци за започнување…

Сарачини апелира до бизнисмените да аплицираат за евтините кредити од МБПР

Сарачини апелира до бизнисмените да аплицираат за евтините кредити од МБПР

Министерот за економија Ваљон Сарачини денеска апелира бизнисмените да аплицираат за кредитите со субвенционирана камата од Македонската банка за поддршка на развојот (МБПР). – И во време кога комерцијалните банки се соочуваат со криза во кредитирањето, Владата преку кредити со субвенционирани…