Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 5,395.26 -0.09%    BESK 10,899.88 0%    GRNT 609.26 -0.05%    KMB 2,997.91 -0.09%    MPT 27,500.00 -4.16%    NOSK 92,250.00 0%    OHB 4,245.00 1.07%    OKTA 2,499.23 4.13%    RMDEN15 95.00 1.06%    RZLV 27.00 8%    RZTK 391.00 -1.01%    RZUS 102.75 3.91%    STB 895.16 2.12%    STIL 91.08 2.41%    TEL 260.00 1.56%    TPLF 1,050.00 0%    TTK 719.31 -0.23%    UNI 1,070.00 2.88%    ZPKO 2,575.00 3%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 743)

Tурски компании се заинтересирани за инвестирање во Македонија

Tурски компании се заинтересирани за инвестирање во Македонија

Турски и меѓународни компании кои работат во индустриската зона Кочаели ќе ја посетат Македонија за да се запознаат со условите што ги нуди земјава за инвестирање. Ова е договорено на средба на министерот за привлекување странски инвестиции Бил Павлески во…

Седница на Комитетот за оперативна монетарна политика

Седница на Комитетот за оперативна монетарна политика

Ликвидноста на банкарскиот систем се одржува на високо и стабилно ниво. Банките активно ги користат монетарните инструменти. Девизните резерви се во рамки на проекциите. Економските и финансиските услови во домашната економија и изворите на ризици за монетарната политика не се променети во…

Одржан македонско-бугарско-романски бизнис форум

Одржан македонско-бугарско-романски бизнис форум

Околу стотина компании од дрвопреработувачката и од прехранбената индустрија, информатичките и телекомуникациските услуги, туризмот, машинската индустрија и енергетската ефикасност од Македонија, Бугарија и Романија денеска присуствуваа на бизнис форум што се одржа во Софија. На состанокот претседателот на Македонско-бугарската стопанска комора Зоре…

Турски инвеститори заинтересирани да инвестираат во Битола

Турски инвеститори заинтересирани да инвестираат во Битола

Можностите што ги нуди општина Битола за странските инвеститори и поволностите кои ги добиваат инвеститорите беа тема на разговор на денешната средба на битолскиот градоначалник Владимир Талески со делегација од стопанственици од градовите Истанбул и Измир, Република Турција. Градоначалникот Талески ги…

Конференција за професионална ориентација на младите

Конференција за професионална ориентација на младите

Ротари клубот Скопје Камен Мост во соработка со Меѓународното училиште НОВА и поддршка од градот Скопје организира Конференција за професионална ориентација на средношколци под мотото „Зошто е толку важно да ја изберам вистинската професија за мене?“. Конференцијата ќе се одржи…

„Изрази се преку медиумите“ презентиран пред средношколците

„Изрази се преку медиумите“ презентиран пред средношколците

Средношколците од 35 училишта од целата земја дознаа како може да учествуваат на конкурсот „Изрази се преку медиумите“ и да добијат стипендии, лап топ, камера или фотоапарат. Изминатите три недели, конкурсот се презентираше во гимназиите во 27 градови. Средношколците се…

Владата ќе вработи 1.600 лица од социјално загрозени семејства

Владата ќе вработи 1.600 лица од социјално загрозени семејства

Владата ќе вработи 1.600 лица во јавниот сектор од социјално загрозени семејства, најави денеска премиерот Никола Груевски. Како што објасни, вработени ќе бидат по 400 луѓе од четири категории – долгорочно невработени, преку десет години, лица од многудетни семејства, лица од…

МЗШВ: Домашното брашно не е сомнително, увозната пченица се проверува

МЗШВ: Домашното брашно не е сомнително, увозната пченица се проверува

Во Македонија не се произведува сомнително брашно. Сите пратки при увоз, преку детални анализи, се проверуваат постојано, а производителите имаат забрана за користење на увозната пченица без потврда дека таа е проверена и исправна, од страна на акредитираните лабаратории при…

Ѓорѓиев: Земјоделците имаат на располагање исклучително поволни кредити

Ѓорѓиев: Земјоделците имаат на располагање исклучително поволни кредити

Повеќе од 6,5 милиони евра имаат на располагање земјоделците преку Македонската банка за поддршка на развојот (МБПР) што може да ги користат по исклучително поволни услови за повеќе намени, примарно производство, откуп, преработка и извоз. Како што изјави денеска владиниот…

Средба Сарачини- Холар:- ММФ задоволни од фискалната и монетарна политика

Средба Сарачини- Холар:- ММФ задоволни од фискалната и монетарна политика

Мисијата на Мeѓународниот монетарен фонд, која престојува во земјава од минатата недела, изразува задоволство од спроведената фискална и монетарна политика, како и мерките преземени во насока на поддршка на македонското стопанство во услови на криза. Ова, како што соопшти Министерството за…