Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,750.00 -0.67%    BESK 10,071.76 -1.98%    CEVI 1,099.00 -3.93%    GRNT 809.72 -0.03%    KMB 3,356.57 -0.98%    MTUR 4,300.00 2.38%    RMDEN16 94.90 0%    RZLV 51.00 2%    STB 940.49 -0.04%    STBP 601.00 0.17%    STIL 138.00 -0.74%    TEL 295.44 -1.52%    TETE 2,299.47 0.56%    TKVS 3,100.00 -0.32%    TPLF 1,699.87 3.03%    TTK 953.00 0.63%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 3)

Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

Македонија бара дозвола да извезува свинско месо во ЕУ

Агенцијата за храна и ветеринарство почна со спроведување активности за добивање дозвола за извоз на свежо свинско месо на европскиот пазар. Во согласност со акциониот план на Агенцијата, предвидено е прекинување на превентивната вакцинација на свињите против болеста класична свинска…

По откажувањето на ,,Трансмет”, РЕК Битола распиша нов тендер за ископ на јаловина

По откажувањето на ,,Трансмет”, РЕК Битола распиша нов тендер за ископ на јаловина

По откажувањето на ,,Трансмет” од договорот за ископ на јаглен во РЕК Битола, распишан е нов тендер за избор на фирма за ископ и транспорт на јаглен и јаловина. За да се покрие периодот од три месеци до избор на нова…

18,7 проценти повеќе патници на македонските аеродроми во првиот месец од годинава

18,7 проценти повеќе патници на македонските аеродроми во првиот месец од годинава

Бројот на превезени патници на двата аеродроми во Република Македонија во континуитет бележи раст, информираат од министерството за транспорт и врски. Според објавените податоци, во месец јануари 2018 година од двата аеродроми, превезени се вкупно 151.381 патник, што претставува зголемување…

Зголемен бројот на нови државни и општински огласи за привремени вработувања

Зголемен бројот на нови државни и општински огласи за привремени вработувања

Генералниот секретаријат на Владата на „Бирото за јавни набавки“ вчера објави нов оглас за ангажирање Агенција за привремени вработувања. Станува збор за сума од 10 милиони денари без ДДВ, или приближно 162 илјади евра, со која се бараат услуги за…

Хелсиншки: Регистриран голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните

Хелсиншки: Регистриран голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните

Во земјава се регистрирани голем број на повреди на економските и социјалните права на граѓаните, што се должи на се поголемата сиромаштија во земјата, високиот степен на невработеност, но и на бавните реформи во делот на социјалната и здравствената заштита.…

Македонија е меѓу просечните земји во ЕУ според бројот на вработени во културниот сектор

Македонија е меѓу просечните земји во ЕУ според бројот на вработени во културниот сектор

Според податоците на „Еуростат“, Република Македонија како земја претендент за членство во ЕУ, се најде во рангирањето за вработените во културниот сектор. Нашата земја во 2016-та во овој сектор има 3,2 посто од сите вработени, што е пад од 0,7…

Просечната плата во регионот највисока во Словенија и Хрватска, најниска во Македонија и БиХ

Просечната плата во регионот највисока во Словенија и Хрватска, најниска во Македонија и БиХ

Според последните официјални статистички податоци, највисоките просечни плати во регионот се во Словенија и Хрватска, а најниските во Македонија и БиХ. Според последните официјални статистички податоци, највисоките просечни плати во регионот се исплатени во Словенија и Хрватска, а најниските во…

Иванов ja доби наградата за лидер кој инвестира во новите генерации

Иванов ja доби наградата за лидер кој инвестира во новите генерации

Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, вчеравечер во Истанбул ја прими наградата за „Најдобар светски лидер кој инвестира во новата генерација“, по повод прогласувањето на Школата за млади лидери за најдобар социјално одговорен проект во Европа за 2017 година од…

УНИЦЕФ: Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа

УНИЦЕФ: Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа

Македонија има втора највисока стапка на смртност кај новороденчињата во Европа. И додека таа е во опаѓање во другите земји од Западен Балкан – овде отскоро е зголемена. Стапката на смртност кај новороденчињата – е бројката на деца од илјада…

Се отстрануваат таблите на автопатот со името „Александар Велики“

Се отстрануваат таблите на автопатот со името „Александар Велики“

ЈП „Македонија пат“ на терен ги повлекува сообраќајните табли со досегашниот назив на автопатот „Александар Велики“ на Коридорот 10, а кои согласно одлука на Владата треба да бидат заменети со нови што ќе го содржат името „Пријателство“. Од Јавното претпријатие…