Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALKB 18,510.00 0%    GRNT 680.02 0%    KMB 2,813.41 -0.58%    NOSK 92,250.00 0%    OHB 4,950.00 -0.2%    RMDEN14 96.00 1.05%    RMDEN15 95.00 -0.42%    SBT 1,281.00 -5.11%    STB 900.00 0%    STIL 76.00 1.13%    TEL 255.00 -2.39%    TKVS 2,024.00 -2.97%    TNB 10,802.42 -1.76%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 3)

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија организира свечена академија по повод приемот во Меѓународната конфедерација на синдикати (ITUC) и Европската конфедерација на синдикати (ETUC)

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија организира свечена академија по повод приемот во  Меѓународната конфедерација на синдикати (ITUC) и Европската конфедерација на синдикати (ETUC)

Конфедерацијата на слободни синдикати на Македонија организираше свечена академија по повод приемот во Меѓународната конфедерација на синдикати (ITUC) и Европската конфедерација на синдикати (ETUC). КСС доби полноправно членство во Меѓународната конфедерација на синдикати (ITUC), со одлука донесена на Генералниот Совет,…

Претпоследниот бран на пријавување до 31-ви март за Виз Ер Скопскиот маратон

Претпоследниот бран на пријавување до 31-ви март за Виз Ер Скопскиот маратон

Виз Ер Скопскиот маратон како и секоја година, ги поттикнува сите на заеднички начин да ги исполнат своите цели и заедно да го поминат денот на што е можно позабавен начин. Остануваат уште 10 дена до крајниот рок, 31-ви март,…

НБРМ воведе електронско банкарство за потребите на државата и државните институции

НБРМ воведе електронско банкарство за потребите на државата и државните институции

Народната банка на Република Македонија во континуитет реализира проекти во насока на повисок степен на дигитализација на македонското општество. Во тие рамки, Народната банка реализира проект за електронско банкарство за извршување на платниот промет со странство за потребите на државата…

Tргувањето на Македонската берза се одвиваше динамично

Tргувањето на Македонската берза се одвиваше динамично

Со промет од 23,9 милиони денари и реализирани 87 трансакции тргувањето на Македонската берза се одвиваше динамично. Во класичното тргување промет над милиони денари остварија акциите на Комерцијална банка (7,4 милиони денари), Гранит (5,6 милиони), Алкалоид (3,9 милиони), НЛБ Банка…

Град Скопје: Луна Паркот останува на истата површина

Град Скопје: Луна Паркот останува на истата површина

Луна Паркот ќе се протега на истата површина како и досега и нема да се зазема и уништува зеленило во Градскиот Парк, велат градските власти, негирајќи ги написите во некои медиуми дека за изградбата на забавниот парк ќе се уништат…

Проект „Исправи се“ на општина Центар за здрав рбетен столб кај основците

Проект „Исправи се“ на општина Центар за здрав рбетен столб кај основците

Симболично, на првиот ден од пролетта, општина Центар го започна проектот “Исправи се“. Со овој проект, 1.111 ученици од прво и второ одделение од сите седум основни општински училишта во Центар ќе бидат прегледани од стручни лекарски тимови за навремено…

Сезона на свадби – колку пари врти овој бизнис?

Сезона  на свадби – колку пари врти овој бизнис?

Најмалку 50 милиони евра! Ова е сумата што секоја година се троши за организирање на свадби во Македонија. Според податоците на Државниот завод за статистика (ДЗС) секоја година се склучуваат по 14 илјади бракови. Пресметките покажуваат дека една обична и…

Потребно е обновување на дневните центри за лицата со посебни потреби

Потребно е обновување на дневните центри за лицата со посебни потреби

Во рамки на проектот “Градење на капацитети на организации за помош на лица со посебни потреби во Македонија” кој го спроведува Фондацијата за одржлив економски развој – ПРЕДА Плус, во соработка со Здружението на студенти и младинци со хендикеп, посветено…

Светските трендови и уникатните дизајни на Саемот на МЕБЕЛ 2017

Светските трендови и уникатните дизајни на Саемот на МЕБЕЛ 2017

Меѓународниот саем на мебел, опрема за домаќинства и јавни објекти, репроматеријали и машини за индустријата на мебел – МЕБЕЛ 2017 беше отворен во вторникот и ќе трае до 26-ти март. Две години по ред овој саем го урива рекордот со…

13-ти Саем за вработување и кариера во организација на БЕСТ

13-ти Саем за вработување и кариера во организација на БЕСТ

Бордот на Европски Студенти по Технологија (БЕСТ) – го најавува тринаесеттиот по ред Саем за вработување и кариера – Job Fair 2017, кој ќе се одвива во периодот 3-ти до 12-ти април годинава. Официјалното отворање ќе се оддржи во амфитеатарот…