Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,801.99 -1.64%    BESK 10,275.00 -3%    GRNT 810.00 -0.06%    KMB 3,389.73 -0.22%    MERM 800.00 -20%    MPT 29,500.63 0%    OKTA 3,620.00 0.56%    RMDEN16 94.90 0.11%    RZUS 139.00 3.73%    SBT 2,041.00 -2.86%    STB 940.85 0.03%    STIL 139.03 -4.1%    TETE 2,286.67 2.27%    TKVS 3,110.00 2.98%    TNB 13,581.59 -0.42%    TPLF 1,649.90 1.35%    TTK 947.00 -2.97%    UNI 2,050.00 0%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 1059)

„Суташ“ и „Пекабеско“ потпишаа договор за соработка

„Суташ“ и „Пекабеско“ потпишаа договор за соработка

„Суташ“, новиот сопственик на „Сведмилк“, следните пет години ќе ги користи дистрибутивните услуги на „Пекабеско“ во Македонија. Ова е предвидено со договорот за соработка што го потпишаа двете компании. – Задоволни сме од постигнатиот договор, како и од довербата која…

Димовски на министерски состанок на ЦЕИ

Димовски на министерски состанок на ЦЕИ

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство  Љупчо Димовски денеска и утре во Будимпешта ќе присуствува на министерскиот состанок на земјите членки на Централно-европската инцијатива. На состанокот главната тема ќе биде зелениот развој со фокус на руралниот развој. За време на посетата, министерот Димовски заедно со…

Македонско-турски бизнис форум

Македонско-турски бизнис форум

Делегација од дваесетина турски компании, членови на Балканската асоцијација на индустријалци и бизнисмени од Румели, Република Турција, денеска престојуваат во посета на Република Македонија. Целта е воспоставување соработка со македонски фирми од повеќе сектори, градежништво и градежни материјали, текстил, автоиндустрија, електрика и електроника, прехрана и кетеринг, туризам,…

Според ММФ Македонија има стабилни макроекономски перформанси

Според ММФ Македонија има стабилни макроекономски перформанси

Македонија е една од земјите со стабилни макроекономски перформанси и во иднина ќе може соодветно да ги сервисира обврските. Ова е оценката на ММФ чии претставници во изминатите десет дена се сретнаа со вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, со гувернерот…

Царинската управа лани наплатила 63,9 милијарди денари по сите основи

Царинската управа лани наплатила 63,9 милијарди денари по сите основи

  Со невалидни и фалсификувани преку 20.000 документи, увозниците минатата година се обиделе да избегнат плаќање давачки во вредност од околу 875 милиони денари. Ова е само еден од билансите во ланското работење на Царинската управа која денеска одбележува 21 година…

Туристите најмногу го посетуваат Скопје

Туристите најмногу го посетуваат Скопје

Македонија во февруари годинава ја посетиле над 15 илјади странски туристи. Најбројни биле од Грција, Албанија, Турција и Србија, а најголем број 6.614 туристи го посетиле Скопје. Државниот завод за статистика објави дека бројот на туристи во февруари годинава изнесува…

Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво

Цените на индустриските производи пониски на месечно, повисоки на годишно ниво

Продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0,4 отсто на месечно ниво, а се повисоки за 1,1 отсто на годишно ниво, соопшти Државниот завод за статистика. Во март 2013, во споредба со февруари 2013, продажните цени…

Раст на вредноста на откупот и продажбата на земјоделски производи

Раст на вредноста на откупот и продажбата на земјоделски производи

Вредноста на вкупниот откуп и продажба на земјоделски производи во февруари годинава изнесува 1.852.908 илјади денари и бележи пораст за 31,2 отсто во споредба со февруари лани, објави Државниот завод за статистика. Вредноста на откупените земјоделски производи од индивидуалните земјоделски…

Царината одбележа 21 година постоење

Царината одбележа 21 година постоење

Царинската управа по 21 година прерасна во институција за гордост која ги заштитува економските и финансиските интереси на државата, граѓаните и бизнисот, изјави вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески. Пред денешното одбележување 21 година од постоењето на Царинската управа,…

Ивановски: Во Брисел договараме македонските граѓани да плаќаат поевтина роаминг-услуга во ЕУ

Ивановски: Во Брисел договараме македонските граѓани да плаќаат поевтина роаминг-услуга во ЕУ

Министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, заедно со директорот на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) Роберт Ордановски, денеска во Генералниот директорат за комуникациски мрежи, содржини и технологии при Европската комисија договараа македонските граѓани во иднина да добијат поевтина роаминг-услуга…