Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ALK 7,650.00 0.02%    BESK 9,991.00 -3%    GRNT 824.02 0.32%    KMB 3,152.12 0.17%    MTUR 4,250.00 1.19%    OHB 5,200.00 4%    OKTA 3,111.00 -8.96%    RMDEN16 94.40 0%    RZUS 113.00 9.51%    SLAV 6,100.00 95.89%    STB 960.00 1.65%    STIL 151.56 0.58%    TIKV 153.00 -2.55%    TKVS 3,202.00 1.72%    TNB 13,228.04 0.22%    TTK 951.17 1.04%    UNI 2,000.00 0.03%    ZPKO 2,710.00 4.23%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА(Страна 1025)

Во прекуграничната програма со Албанија во тек е потпишување на 19 договори

Во прекуграничната програма со Албанија во тек е потпишување на 19 договори

За проекти за прекугранична соработка меѓу Македонија и Албанија објавени се три повика. Со првиот се поддржани 14 организации во вредност од 571.270 евра. Со вториот повик, поддршка добиле осум организации во износ од 662.447 евра, а со третиот повик објавен на…

Форум за унапредување на соработката со земји од трети пазари

Форум за унапредување на соработката со земји од трети пазари

Стопанската комора на Македонија и Бордот за надворешни економски односи на Турција (ДЕИК) организираат форум за унапредување и промовирање на економската соработка со Азербејџан, Грузија, Кувајт и Египет. На форумот турските копретседавачи на деловните совети со тие земји ќе ги…

Трибина за примена на ХАЦЦП системот во производсвото и прометот со храна

Трибина за примена на ХАЦЦП системот во производсвото и прометот со храна

Во Струмица денеска ќе се одржи трибина на која ќе биде презентирана состојбата со примена на ХАЦЦП системот во производсвото и прометот со храна и улогата на Агенцијата за храна и ветеринарство во синџирот на безбедноста на храната. Ќе се расправа…

Tурски компании се заинтересирани за инвестирање во Македонија

Tурски компании се заинтересирани за инвестирање во Македонија

Турски и меѓународни компании кои работат во индустриската зона Кочаели ќе ја посетат Македонија за да се запознаат со условите што ги нуди земјава за инвестирање. Ова е договорено на средба на министерот за привлекување странски инвестиции Бил Павлески во…

Седница на Комитетот за оперативна монетарна политика

Седница на Комитетот за оперативна монетарна политика

Ликвидноста на банкарскиот систем се одржува на високо и стабилно ниво. Банките активно ги користат монетарните инструменти. Девизните резерви се во рамки на проекциите. Економските и финансиските услови во домашната економија и изворите на ризици за монетарната политика не се променети во…

Одржан македонско-бугарско-романски бизнис форум

Одржан македонско-бугарско-романски бизнис форум

Околу стотина компании од дрвопреработувачката и од прехранбената индустрија, информатичките и телекомуникациските услуги, туризмот, машинската индустрија и енергетската ефикасност од Македонија, Бугарија и Романија денеска присуствуваа на бизнис форум што се одржа во Софија. На состанокот претседателот на Македонско-бугарската стопанска комора Зоре…

Турски инвеститори заинтересирани да инвестираат во Битола

Турски инвеститори заинтересирани да инвестираат во Битола

Можностите што ги нуди општина Битола за странските инвеститори и поволностите кои ги добиваат инвеститорите беа тема на разговор на денешната средба на битолскиот градоначалник Владимир Талески со делегација од стопанственици од градовите Истанбул и Измир, Република Турција. Градоначалникот Талески ги…

Конференција за професионална ориентација на младите

Конференција за професионална ориентација на младите

Ротари клубот Скопје Камен Мост во соработка со Меѓународното училиште НОВА и поддршка од градот Скопје организира Конференција за професионална ориентација на средношколци под мотото „Зошто е толку важно да ја изберам вистинската професија за мене?“. Конференцијата ќе се одржи…

„Изрази се преку медиумите“ презентиран пред средношколците

„Изрази се преку медиумите“ презентиран пред средношколците

Средношколците од 35 училишта од целата земја дознаа како може да учествуваат на конкурсот „Изрази се преку медиумите“ и да добијат стипендии, лап топ, камера или фотоапарат. Изминатите три недели, конкурсот се презентираше во гимназиите во 27 градови. Средношколците се…

Владата ќе вработи 1.600 лица од социјално загрозени семејства

Владата ќе вработи 1.600 лица од социјално загрозени семејства

Владата ќе вработи 1.600 лица во јавниот сектор од социјално загрозени семејства, најави денеска премиерот Никола Груевски. Како што објасни, вработени ќе бидат по 400 луѓе од четири категории – долгорочно невработени, преку десет години, лица од многудетни семејства, лица од…