Widgetized Section

Go to Admin » Appearance » Widgets » and move Gabfire Widget: Social into that MastheadOverlay zone

ADIN 707.00 0%    ALK 5,561.00 1.08%    BESK 11,399.00 0.22%    GRNT 670.43 0.06%    KMB 2,970.91 0.03%    MPT 26,500.00 0%    OHB 5,100.39 0.35%    OKTA 2,210.56 -9.77%    SBT 1,351.00 0%    STB 915.00 0%    STBP 723.00 0%    TEL 260.00 0%    TNB 11,508.18 9.22%    TTK 775.00 8.39%    
Почетна » Вести од категорија » ЕКОНОМИЈА » МАКЕДОНИЈА

Доделени наградите за филантропија

Доделени наградите за филантропија

Наградите за филантропија ОКО за 2016 година, чија цел е да се препознаат и јавно истакнат компаниите, здруженијата и фондациите, граѓаните и медиумите кои несебично, долгорочно и на стратешки начин го помагаат и поддржуваат развојот на заедницата и да го…

Свечено отворање на 14. Меѓународен саем на градежништво и 7. RealExpo

Свечено отворање на 14. Меѓународен саем на градежништво и 7. RealExpo

Четиринаесеттото издание на Меѓународен саем на градежништво, градежни материјали и градежна механизација и седмиот RealExpo – Меѓународен саем на недвижности, започнува од 28 февруари и ќе трае до 4 март. На Саемот на градежништво ќе се нудат и продаваат производи…

Блок трансакција со акциите на Стопанска банка АД Битола

Блок трансакција со акциите на Стопанска банка АД Битола

Првиот трговски ден оваа недела Македонската берза го започна со вкупен промет од 12.088.723 денари реализирани преку 38 трансакции. Денот го одбележа блок трансакцијата со акциите на Стопанска банка АД Битола. Вкупно беше истргувана количина од 5.244 акции по цена…

Ревизор: Финансиските извештаи на НБРМ се објективни

Ревизор: Финансиските извештаи на НБРМ се објективни

Според мислењето на независниот ревизор, Финансиските извештаи на Народната банка на Република Македонија, од сите материјални аспекти, објективно ја претставуваат финансиската состојба на Народната банка на Република Македонија на 31 декември 2016 година, како и резултатите од работењето и паричните…

Намалени продажните цени на индустриските производи

Намалени продажните цени на индустриските производи

Според податоците на Државниот завод за статистика, во јануари 2017 година, продажните цени на производителите на индустриски производи на домашниот пазар се пониски за 0.5% на месечно ниво, односно за 0.8% на годишно ниво. Во јануари 2017, во споредба со…

„Се може да заборавиш, но данок не“ – побрзајте пред да настане метеж во УЈП!

„Се може да заборавиш, но данок не“ – побрзајте пред да настане метеж во УЈП!

Околу една четвртина од граѓаните ја завршиле законската обврска и пријавиле данок на 15-на дена пред крајниот рок. Управата за јавни приходи (УЈП) пресметала дека годинава треба да добие над 400.000 пријави. Сега процедурата се завршува за помалку од пет…

Пешевски со претставници на УСАИД за проектите реализирани во Македонија

Пешевски со претставници на УСАИД за проектите реализирани во Македонија

За проектите од областа енергетика, кои се спроведуваат со поддршка на УСАИД заменик-претседателот на Владата задолжен за економски прашања Владимир Пешевски разговарал во понеделник со Стивен Барнс, одговорен за енергетски и инфраструктурни проекти на УСАИД (Агенција за меѓународен развој на…

Нови методи на следење на безбедноста на сообраќајот на патиштата

Нови методи на следење на безбедноста на сообраќајот на патиштата

Со цел прецизно и ефикасно утврдување на аномалиите во сообраќајниот систем кои што доведуваат до несакани состојби т.е до сообраќајните незгоди,  a истовремено и во насока на обезбедување на квантитативни податоци за состојбата со безбедноста во сообраќајот на локално ниво,…

Втор јавен повик за надоместок на дел од трошоците за печки на пелети

Втор јавен повик за надоместок на дел од трошоците за печки на пелети

Почнува пријавувањето за надоместување дел од трошоците на граѓаните на подрачјето на Град Скопје за купување печки на пелети за 2017 година. Јавниот повик трае 15 календарски дена од денот на објавувањето, односно до понеделник 13.03.2017 година и ќе биде…

Промоција на македонскиот туризам на саем за туризам во Данска

Промоција на македонскиот туризам на саем за туризам во Данска

Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Македонија, после саемот Vagabond во Копенхаген, за првпат ја претставува туристичката понуда на најголемиот интернационален саем за туризам на Скандинавија во Хернинг, Данска. На Саемот за туризам во Хернинг имаше туристичката понуда…

Страница 1 од 775123Следна ›Последна »